Hakkımızda1

Mobilite ve Esneklik Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu insan, hareketlilik ve esnekliğin bir ve aynı olduğunu düşünür, aslında bunlar çok farklı iki kavramdır. Aralarındaki farkı bilmek, sizi daha iyi bir “harekete geçiren ” olma arayışınızda yardımcı olacaktır. Bu yüzden bu yazımda Mobilite(Hareketlilik) ele alıp siz değerli okuyucularıma sunmak istedim.

Esneklik, “bir kas veya kas gruplarının bir hareket aralığı boyunca pasif olarak uzama yeteneği” olarak tanımlanırken, hareketlilik “bir eklemin bir hareket aralığı boyunca aktif olarak hareket etme yeteneği” dir. Birçok ek yapı, bir kişinin hareketliliğinin ne kadar iyi olduğunu tanımlar. Sadece eklem üzerinde gerilen kaslar değil, aynı zamanda eklemin eklem kapsülü içinde ne kadar hareket ettiği de önemlidir. Hareketlilik aynı zamanda sinir sistemindeki motor kontrol bileşenini de hesaba katar.

Sayısız bilimsel çalışma, esnemenin uzun vadede sürdürülebileceğini kanıtlayamadı. 24 saat boyunca oturacak vaktiniz olmadıkça, maalesef bu etki sadece geçicidir. Hareket kısıtlılığı olan bir eklemin üzerine bir kası germeye çalışıyorsanız, hiçbir yere hızlı bir şekilde varamazsınız. Eklem yeterince uzağa hareket etmesine izin vermeyeceği için kas hiçbir zaman tam olarak uzamayacaktır.

Mobilite (Hareketlilik) Eğitimi

Hareketlilik eğitimi, hareket ve motor kontrolüne dayandığı için geleneksel “esnemeden” daha etkilidir. Merkezi sinir sisteminiz, vücudunuzu güvende tutmanın bir yolu olarak ne kadar kontrole sahip olduğunuza bağlı olarak hareketliliğinizi sınırlayacaktır. Düz bir bölünme elde etmek için tüm gün esneme hareketi için harcayabilirsiniz, ancak bu pozisyona aktif olarak giremiyorsanız, bölünmenizi yalnızca geçici olarak düşünmelisiniz.

Bu yeni bulunan hareket aralığını sürdürmek için kasların güç ve stabiliteye ihtiyacı vardır. Hareketlilik çalışması yapmak en iyi şekilde egzersiz yapmadan önce yapılır. Hareket losyondur. Hareket, eklemleri yağlar ve daha fazla hareket aralığını daha kolay elde etmenizi sağlar. Egzersiz öncesi hareketlilik çalışması, yeni ve geliştirilmiş hareket açıklığınızda vücudunuzu güçlendirmenize de olanak tanır ve bu nedenle etkiler devam eder.

Hareketliliğin sürmesi için bunu çok yapmanız gerekecek!

Ara sıra tam güçle hareket etmek yerine nazikçe ve düzenli hareket etmek daha iyidir. Hareketliliği artırmak ve kazançları korumak için günlük olarak pratik yapmanız gerekecektir.

Hareketlilik neden önemlidir?

Esasen, esneklik kaslarla ilişkiliyken, hareketlilik eklemlerle ilgilidir. Bu nedenle, her ikisini de egzersiz programınıza dahil etmeniz önemlidir. Artık mobilitenin ne olduğunu anladığımıza göre, bunun neden önemli olduğuna bakalım. Hareketlilik veya daha doğrusu yokluğu, genellikle gelecekte meydana gelebilecek bir yaralanmanın anahtar göstergesidir.

Özellikle belirli bir hareket sırasında veya sadece bir tarafta hareketlilik eksikliği olduğunda. Boyun ağrısı, omuz ağrısı veya üst sırt ağrısı, hatta bilek ve dirsek ağrısından şikayetçiyseniz, bunların tümü hareket kısıtlamalarının göstergesi olabilir.

Bir bağlantı kısıtlanırsa, diğer birleşimlerin aşırı yüklenmesine ve kısıtlı birleştirmeyi telafi etmeye çalışırken aşırı kullanılmasına neden olabilir. Bu, dengesizliklere ve ardından yaralanmaya neden olur.

Bu hareket kısıtlamalarına ne sebep olur?

  • Bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun üzerinde uzun süre kambur oturmak.
  • Arabada uzun yolculuklar.
  • Kanepede eğilme.
  • Genellikle kötü duruş ve alışkanlıklar.

Mobiliteyi iyileştirmek için üç adımlı bir yaklaşım uygulamalıyız:

1. Köpük yuvarlama

2. Germe

3. Aktivasyon

Her gün mobilite üzerinde çalışmak için saatler harcamanıza gerek yok, sadece5-10 dakika size harikalar yaratacak! Hareketlilik çalışmanızı egzersiz programlarınıza dahil ediyorsanız, köpük yuvarlama ve aktivasyonla başlayın ve ardından soğuma sırasında esnetin.

Mobilite yönetimi nedir?

Mobilite yönetimi, müşteri ile başlayan ve biten ulaşım hizmetlerini tasarlama ve sunma yaklaşımıdır. Toplu taşıma, özel operatörler, bisiklet ve yürüyüş, gönüllü sürücüler ve diğerleri gibi tüm ulaşım ağının, topluluğun ihtiyaçlarını en iyi karşılayan ulaşım seçeneklerini sunmak için müşteriler, planlayıcılar ve paydaşlarla birlikte çalıştığı bir toplum vizyonuyla başlar.

Mobilite Yönetimi

  • Müşteriler için “doğru” çözüme ulaşmak için yeniliği ve esnekliği teşvik eder.
  • Sürdürülebilirlik planları müşterilerin hizmetleri öğrenmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için kolay bilgi ve yönlendirme için çabalar.
  • Hizmetler değerlendirilirken ve ayarlanırken müşteri geri bildirimlerini sürekli olarak birleştirir.

Hareketlilik yönetimi uzmanları için bazı temel roller şunlardır:

Anlayın ve Savunun. Mobilite yönetimi, ulaşımın birçok müşteri grubuna lazer odaklanarak başlar ve biter: mevcut ve potansiyel yolcular; işverenler, ekonomik kalkınma grupları ve yerel iş birlikleri; insan hizmetleri kurumları ve müşterileri; vergi mükellefleri ve diğer fon sağlayıcılar; ve yerel yönetimlerdir.

Ulaşım, bir topluluk içinde gerçekleşen hemen hemen tüm faaliyetlerin ayrılmaz bir parçasıdır. İnsanların ihtiyaç duyulan yerlere ulaşma yeteneği, işletmelerin, sağlık ve insan hizmetlerinin, ekonomik kalkınmanın, yerel yönetimin ve daha fazlasının uygulanabilirliğini etkiler. Diğer sektörlerde ulaşım ve başarı arasındaki bu ilişkiyi ifade edebilmek, toplu taşıma seçeneklerine verilen desteği güçlendirmede önemli bir adımdır.

Toplanın ve Kolaylaştırın. Hareketlilik yönetimi uygulayıcıları ortaklıklar geliştirir ve ulaşım sağlayıcılarını, planlamacıları ve diğer topluluk paydaşlarını içeren işbirliği çabaları oluşturur veya bunlara katılır. Birçoğu ekiplerin, toplantıların, halkın katılımı oturumlarının ve diğer forumların kolaylaştırılmasında da önde geliyor.

Tasarım ve Plan. Hareketlilik yönetiminin temel amacı, topluluğun ihtiyaçlarına, kaynaklarına ve vizyonuna uyacak şekilde özelleştirilmiş yerel ve bölgesel çözümler tasarlamaktır. Mobilite yönetimi uygulayıcıları, hem denenmiş ve doğrulanmış teklifleri hem de yenilikçi çözümleri benimser.

Başlat ve Sürdür. Bir hareketlilik yönetimi uygulayıcısı – ister bir birey ister bir kurum olsun ve iş ortakları bir hizmetin yeni bir hizmetini veya uzantısını tasarladığında, bunun lansmanının başarılı ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için atabilecekleri birkaç adım vardır.

Bilgilendirin ve Bağlanın. Tüm mobilite yönetimi faaliyetleri tek bir amaca yöneliktir: müşterileri ihtiyaçlarına en çok yanıt veren ulaşım seçeneklerine bağlamaktır.

Referans : Mobilite Nedir?

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Kendimizi Dinletmek İçin Neler Yapmalıyız?

Güçlü Biri Olmanın Sırları Nelerdir?

Diksiyon Nedir ve Nasıl Gelişir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu