Hakkımızda1

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, kişisel gelişim serimizde bu hafta ”motivasyon nasıl arttırılır?” konusunu ele alacağız. Zaman zaman kendimizi demotive hisseder, üretmekte zorlanırız. Böyle anlarda işe yarayacağını düşündüğüm birkaç önerim var. Haydi gelin, birlikte bakalım!

Motivasyonunu Arttırmak İçin Başaracağına İnan

”Ben asla başaramam.” diyerek başarılı olmuş birini hiç gördünüz mü? İlk iş kendine inanmak, gerçekçi hedefler koymak ve problemlere değil çözümlere odaklanmaktır. İnanarak başaranlara örnek olarak Mustafa Kemal Atatürk, Seyit Onbaşı, atom bombasından sonra ayağa kalkmayı başaran Japonya verilebilir.

Şükret, Gayret Et

Her zaman mevcut duruma şükretmeli ama daha iyisi olmak için de gayret etmelisin. Tek başına şükür ilerlemeyi durdurur, tek başına gayret aşırı hırs uyandırır ve keskin sirke küpüne zarar verir!

Pozitif Bir Dil Kullan

Hayat her zaman düz bir yol değil, önüne çıkan taşlara sinirlenip motivasyonunu düşürmek yerine taşı kaldırıp usulca kenara koy ve sana öğrettikleri için taşa da teşekkür et. Unutma başına ne gelirse gelsin sana bir katkısı, gelişim yolculuğuna bir faydası olur. Hiçbir şey boşuna yaşanmaz.

Doğada Vakit Geçir

İnsan yaradılışı gereği doğada vakit geçirmek ister. Bu hem ruhu hem de bedeni besler. Zorlu geçen bir haftadan sonra kendine kısa bir doğa tatili hediye edebilirsin. İmkanın yoksa en azından doğada yürüyüş yapabilirsin. Kendini ödüllendirmek çok etkili bir motivasyon kaynağıdır.

Motivasyon Sana İyi Gelen Şeyde Saklı!

Seni rahatlatan, deşarj olmanı sağlayan şeyi bul. Bu evcil hayvanın ile oyunlar oynamak, ailenle sohbet etmek, en sevdiğin sanatçının konserine gitmek, sinemaya-tiyatroya gitmek olabilir. Bunu en iyi sen bilirsin. “Çok sıkıldım. Bu, yerlerde gezinen motivasyonumu nasıl arttırabilirim ki?” diye düşündüğün an harekete geç ve sana iyi gelen şeyi yap. Göreceksin, iyi gelecek!

Motivasyon ve İletişim İlişkisi

Nasıl ki iki telsiz aynı frekansta değilse iletişim sağlanamaz, insanlar da tıpkı böyledir. Karşındaki ile doğru iletişim kurmanın yollarını bul. Herkes seninle aynı frekansta olamaz sen diğer insanların frekanslarına girmeyi dene. İnsanları ve en önemlisi de kendini sev. Sabırlı, açıklayıcı ve pozitif bir iletişim en sağlıklı olanıdır.

Erteleme!

Günlük işlerini biriktirmeden halletmek, ertelememek sana kolaylık sağlayacaktır. Önünde okunacak bir sayfa yazı varken biriktirip 500 sayfayı okumaya çalıştığını düşün. Hem okuduğunu anlamayacak hem de okurken sıkılacaksın. Kendine fazla yüklenmemek ve çalışmaktan zevk almak için işi zamanında yapmalısın.

Motivasyon İçin Vazgeçebilmeyi Öğren

Bir amaç için elinden geleni yapmış, bütün yolları denemiş yine de başarılı olamamışsan artık bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Fazla zorlarsan başka işler için de motivasyon kaybı yaşarsın, kendini başarısız hissedersin. Belki doğru zaman değildir belki bu iş sana göre değildir. Hayatın planına güven ve olmuyorsa zorlama, sıradakine geç!

Buraya kadar okuduğun için teşekkür eder, motivasyonunun hep en doruk noktada olmasını dilerim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Sevgili okurum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu