Kariyer Rehberim

Mühendis Kendini Nasıl Geliştirmeli ?

Her şey üniversiteyi bitirmekle kalmıyor. Bir mühendis olduysanız ve olacaksınız yazılanları dikkatlice okuyun derim. Mühendis Kendini Nasıl Geliştirmeli ?

Her yıl yüz bine yakın mühendis mezun olmaktadır. Çevremizden de gördüğümüz üzere iş bulma konusunda sıkıntı çeken mühendisleri de görüyoruz.  Peki bunun sebebini hiç kendinize sordunuz mu? O halde başlayalım. En önemli etkenlerden bir tanesi dil. İş hayatınızda ve mühendislikte İngilizce sizi ön plana çıkaracaktır. Raporlama işlemleri her zaman İngilizce ile sağlanır. Globalleşen dünyada yaşıyoruz ve diğer ülkelerle ortak iş yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla iletişim bizim için olmazsa olmazlarımızdan. İsterseniz kendi bölümünüzde çok iyi yerlere gelin bildiklerinizi karşı tarafa aktaramadıktan sonra bunun hiçbir önemi yok.

Mühendis kendini nasıl geliştirmeli: Programlar

Her şeyi elle ya da hesap makinesi ile çözemeyeceğimiz gibi programlar size avantaj sağlayacaktır. Uzman bir seviyeye gelmek istiyorsanız bölümünüzle ilgili tasarım, donanım vs programları öğrenme çalışın. Programlama dili bilmek her zaman sizi ön planda tutar. Mühendisliğin temeli matematiktir. Her zaman elle bir şeyler yapamazsınız bu yüzden programlama dilini öğrenmek ve geliştirmek zorundasınız. İşin kodlama kısmına girmek isterseniz  Matlab, Visual, Pyhton,  C++ gibi programlama dillerinden birisini seçip öğrenmek kolaylık sağlayacaktır. Robotik, elektronik, makine gibi dallarda bilgisayar ortamında daha çok olacağınız için düşündüklerinizi gerçek yaşama aktarmanız ve analiz etmeniz çok büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun yanında bir çizim programı öğrenmelisiniz. Mühendis kendini nasıl geliştirmeli diyorsan devamını oku.

Bitti mi ? Tabi ki hayır !

Bu kadarla bitti zannetmeyin. Sizden beklenen o kadar çok sey var ki ! Kendi grubunun ve şirketinin misyonunu üstlenin. Girişken olun. Bir konu hakkında nasıl yapabilirim diye düşünün. Senin bir şeyleri düşünüp çözüm üretmen senin üstündekiler ile daha iyi bir iş yapmanı sağlayacaktır. Kendi projelerini kendin yönetmelisin. Projeyi yapıp geriye çekilme sakın.  Liderlik etmelisin çalışanları gidişattan haberdar etmelisin.  Şuandan başlamalısın çünkü kariyer hemen bir anda olan bir şey değil. Bu yolculuğunda kimse senin öğrenmen için çaba sarf etmeyecek, dert edinmeyecek. Bu yüzden sürekli takip et. Özellikle kendi sektöründe neler olup bitiyor hangi teknolojik gelişmeler olmakta?

Öğrenmeyi alışkanlık haline getir. Günde on dakika olsa bile araştır. İletişimini çevreyle açık tut. Bildiklerini diğer insanlarla paylaş. Bilgi paylaşınca değer kazanır. İşini profesyonelce yapmak için itina göstermelisin. İyi ve eğitimli bir mühendis olmak istiyorsan harekete geç, farkında ol. Elinde bir diploma ve yerinde saymak istemiyorsan iş kendini değiştirmekte. Değer üretmekte. Bir örnek verecek olursak çok kilolu bir insansın ve bu kilolarından kurtulup fit bir vücudun olsun istiyorsun. Bunun için dengeli beslenme, spor yapman gerekiyor. Bunlar bir günde olacak şey mi? Tabi ki değil. Ama kafaya koymak ve yapmak bir saniye bile sürmüyor değil mi? Mühendislik derecesine sahip olmanın güzel yanı, herkesin akıllı olduğunuzu düşünmesidir demiş bir Ato Essandoh.

Akıllı olmaya ne dersin?

Haluk Tatar hocamızın videosu tavsiyemizdir.

Koronavirüs aşısı bulundu mu ?

FERHAT AYKUT

Merhaba, GelişenKariyerim kurucu üyesiyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliği 2.sınıfım. Kendini geliştirmeyi ve insanları bilinçlendirmeyi kendine amaç edinmiş bir gencim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu