Hakkımızda1

Mühendislik Harikası Eyfel Kulesi

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları, bugün sizlere Mühendislik Harikaları serimizin ikinci harikası olan Eyfel Kulesi hakkında bilgiler vereceğim.

Eyfel Kulesi

Aşkın ve romantizmin sembolü bu 300 metre yüksekliğindeki dev yapı günümüze birçok badire atlatarak gelmiştir. Fransa gibi birçok felaket atlatan, devrimler yaşayan, işgale uğrayan bir ülkenin her zaman ayakta duran Demir Leydisi Eyfel Kulesi’nden çok ülkenin sembolü olmayı hak eden bir yapı olamaz. Sadece Fransa’nın değil tüm dünyanın en güzel ve görkemli yapılarından biri olan Eyfel Kulesi yapıldığı yıllarda dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük eseriydi. Bu eserin ve eserin mimarı Gustave Eiffel’in başından geçenleri okuduğumda bu harikaya olan hayranlığım daha da artmıştı.

Neden Bu Kadar Değerli

Eyfel Kulesi

Aslında bu yapı tek bir insan tarafından planlanmamıştır. Gustave Eiffel’in sahibi olduğu şirketteki mimarlar tarafından çok uzun bir zamanda planlanan bu yapı 20 yıllık bir ömre sahipti. Fransız Devrimi’nin 100. Yılı şerefine yapılan ve aynı zamanda dünya çapında bir fuar olan Expo 1889’un girişi olarak planlanan bu yapı, daha sonradan Gustave Eiffel’in çabalarıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Dönemin Fransız Hükümeti’nin bu inşaat için ayırdığı bütçe maliyetin yaklaşık 5’te 1’i idi. Gustave Eiffel bu açığı kendi parası ile kapatmıştır. Eyfel Kulesi tamamlandıktan 5 ay sonra 1,9 milyon kişi tarafından ziyaret edilip maliyetin 4’te 3’ü geri kazanılınca eminim Eiffel ne kadar doğru bir karar verdiğini anlamıştır.

Teknik Özellikleri

Eyfel Kulesi

Kule 7.739.401 frank 31 sente mal olmuştur. Yapımında 18.038 adet demir kullanılmış bu demirler 2.5 milyon perçin ile bir araya getirilmiştir. 3.000 işçi 26 ay boyunca inşaatta çalışmış, dönemin şartları düşünüldüğünde şaşırtıcı bir şekilde hiç can kaybı yaşanmamıştır. Günümüzden 131 yıl önce bu kadar büyük ve kompleks bir yapımın yapımında hiçbir kayıp yaşanmaması da düzgün ve başarılı bir mühendislik uygulandığının kanıtıdır. Kule uzun bir sürede tamamlanmış ve yıllar boyunca gerekli değişiklikler yapılmıştır. Ayrıca her 7 yılda bir kule baştan aşağı 60 ton boya ile 15 ay boyunca boyanmaktadır.

Eyfel’in Önündeki Engeller

Planlanan bütçenin çok üstüne çıkılmasının yanında dönemin sanatçıları bu yapıya karşı resmen bir savaş açmışlardır. Dönemin aydınlarının kuleye çirkin, soğuk, kaba gibi sıfatlar atfetmesinin yanında halk arasında da dev bir sokak lambasına benzediği ve şehrin güzelliğini bozduğu düşüncesi hakimdi. Peki bu kadar olumsuzluğa ve bu gibi yorumlara rağmen nasıl oldu da Eyfel Kulesi güzelliğin, aşkın, romantizmin bir simgesi olarak günümüze kadar ulaştı? Bu sorunun hâlâ bir cevabı bulunmuyor ancak Gustave Eiffel’in yapının bugünkü güzelliğini daha o günden gördüğü su götürmez bir gerçek.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Hakkında İlginç Bilgiler

Benim okuduğumda en çok şaşırdığım bilgi kulenin ayrıca bir anten istasyonu gibi kullanılması. Gustave Eiffel kulenin bilim ve teknolojinin merkezi olmasını istiyordu. Bu nedenle kuleye bir laboratuvar kurdu ve tepesine çeşitli vericiler kurarak kulenin 20 yıl sonra yıkılmasını önledi. Bu olay günümüzdeki radyo ve televizyon teknolojisinde de büyük bir değişim yarattı.

Eyfel Kulesi ücretli müze statüsünde en çok ziyaret edilen yapı olma unvanına sahiptir. Kuleyi günümüze kadar 200 milyon kişi ziyaret etmiştir. Ayrıca her yıl yaklaşık 6 milyon turist burayı ziyaret etmeye devam etmektedir.

Eiffel’in sahibi olduğu mühendislik/mimarlık şirketi bunun gibi birden çok yapı yapmıştır. Amerika’da bulunan ve zamanında Osmanlı tarafından Akdeniz’in girişine koyulmak için yaptırılan Özgürlük Heykeli de Eiffel’in imzasını taşımaktadır. Ayrıca İzmir’de bulunan Konak Pier de buna dahildir.

Eyfel Kulesi

Gustave Eiffel kulenin tasarımını piramitlerden almış, eserini eleştirenlere de şu sözle cevap vermiştir.

“Mısırdaki piramitler herkesin hayranlık duyduğu bir yapıyken onlardan çok daha görkemli olan bu eser neden korkunç olsun ki?”

Gustave Eiffel

Referanslar: Wikipedia, Gustave Eiffel

Diğer Yazılarım

Mühendislik Harikası Keops Piramidi

Fransız Devrimi

Rus Devrimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu