Hakkımızda1

Mutlaka İzlenmesi Gereken Belgeseller

Hayatımızda o kadar çok izlememiz gereken belgeseller var ki! Biz ise genelde dizi/film izliyoruz. Son zamanlarda da özellikle Batı tarzı diziler ve filmler rövanşta olmasına karşı hep aynı şeyleri izlemekten sıkılmadık mı? Bu belgeseller sizi geliştirecek ve izledikten sonra çok memnun kalacaksınız. Mutlaka izlenmesi gereken belgeseller serisi derledim izlerken kafa yormaya da hazırsanız sizi aşağıya alalım!

1. Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi

2019 yapımı ve 3 sezon 15 bölümden oluşan bu belgeselde Morgan Freeman bizi inançlarımızın merkezine götürüyor. İnançları karşılaştırıyor ve insanların neden o inançlara bağlı kaldığını ortaya çıkarıyor. Kendi inançlarınızın hakkında bilgi edinirken dünyanın her köşesini gezeceğiniz bir belgesellerden. Belki kendinizi de sorgulayacağınız bir belgesel izlemeye hazırsanız kesinlikle izlemelisiniz!

Netflix

2.Food, Inc. (Gıda, Ltd.)

2009 yapımı olan bu belgesel Amerika’nın işçi haklarını göz ardı eden, paralarını yemeklerini yiyen insanlardan kazanmasına rağmen onların sağlığını önemsemeyen, insanları kimyasala boğan şirketlere büyük bir savaş açıyor. Gerçekten takdire şayan bir belgesel olduğunu düşünüyorum. Her şeyin özünü bu kadar halka açmak özellikle Amerika’da çok da basit sayılmaz. Firmaların bizi böyle kandırmalarına, yediğimiz yemeklerin gerçek yüzünü görmeye hazırsanız sizi böyle alalım! Gıda sektörü üzerine yapılan belgeseller içerisinde gerçekten en kalitesi. 🙂

Youtube

3.Minimalizm

2016 yapımı bu belgesel gereğinden çok olan şeylerin bize gerçek mutluluğu getiremeyeceğini göstermeye çalışıyor. Minimalizm biliyoruz ki her konuda geçerli. Yemek yerken, ev düzerken kısacası yaşadığımız her dakikada kendini belli ediyor. Kendini en azıyla tatmin etmeye çalışan insanların yaptıkları röportajlar ile ilerleyen bu belgesel sizi Amerikan özentiliğinden uzaklaştıracak mı acaba? Ya da bunun için çabalayacak mısınız? İzlemeden öğrenemezsiniz. 🙂

Netflix

4.Sosyal İkilem

2020 yapımı bu belgesel henüz çok yeni. Teknoloji içerisinde bulunan, birçok sosyal ağın yapımında ya da işleyişinde görev alan kişilerce yürütülen bu belgesel sosyal mecraların bizler üzerindeki etkileri üstünde duruyor. Çok fazla ipucu vermek istemiyorum çünkü gerçekten izlemeye değer bir belgesel olduğunu düşünüyorum. Belki bu belgeseli izledikten sonra birçok sosyal hesabınızı kapatabilir ya da dondurabilirsiniz. 🙂 Keyifli seyirler dilerim.

Netflix

Mutlaka İzlenmesi Gereken Belgeseller serimizin beşinci belgeseli tuz, yağ, asit, ısı.

5.Tuz, Yağ, Asit, Isı

2018 yapımı bu belgeselde ise yemeğin temelini oluşturan 4 ana unsurdan bahsediyor. Yani tuz, yağ, asit ve ısı. 4 bölümde ayrı ayrı ele alınan bu ana unsurların yemeğin tadını, görünüşünü nasıl değiştirdiğinde dair bize bir şölen sunuyor. Kısa bir zamanınızı ayırıp hemen izleyebileceğiniz bu belgesel size yemek yaparken de yardımcı olacaktır.

Netflix

6.Esrarengiz Hastalıklar

Mutlaka İzlenmesi Gereken Belgeseller

2018 yapımı bu belgeselde gerçekten çok şaşıracağınız hastalıklarla karşılaşacaksınız. 7 kişi üzerinden ilerleyen bu belgeseli izlerken doktorların bile ‘vay’ diyeceklerini düşünüyorum. Çok az sıklıkta gözlenen hastalıklar olunca teşhis koymak da zor olacaktır elbet. Çünkü doktorların karşısında koskoca bir bilinmez var. Bu bilinmezi çözmek zorlu bir süreç gerektirir!

Netflix

7.The Last Dance

Mutlaka İzlenmesi Gereken Belgeseller

2020 yapımı belgeselde Chicago Bulls takımının 90’larda Michael Jordan ile başarıyı yakalandıktan sonraki sürecini, zamanla gelişen takım içerisindeki anlaşmazlıklar ve yanlış kararlarla yaşadıklarını anlatıyor. Röportajlarla ilerleyen belgeselde Scottie Pippen, Dennis Rodman, Phil Jackson önemli bir yer tutmasına karşın asıl olay Michael Jordan üzerinden sürüyor. Zamanının en iyi basket takımı olmasına karşın verilen yanlış kararlar dolayısıyla 2 kez üst üste 3 şampiyonluk almalarına rağmen devamı gelmedi… Michael ‘Air’ Jordan ile keyifli seyirler. 🙂

Netflix

Eğer belgesellerin yanında film de izlemek istiyorum derseniz buraya tıklayarak bir göz atın derim. 🙂

Yaşadığı Acılardan İlham Alan Yazarlar

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film

Film Önerileri Serisinde Eylül Ayı

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu