Hakkımızda1

Narsistik Patinaj Nedir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu haftaki yazım son günlerde duyduğumuz ama bu nedir diye düşündüğümüz kelimelerden biri olan Narsistik Patinaj. Pandemiden dolayı ertelenen KPSS, 6 Eylül Pazar günü gerçekleşti. Adayların kamu personeli olabilmek için çaba sarf ettikleri sınav sonrası, bazı sorularda geçen yabancı kökenli kelimeler sosyal medyada gündem oldu. Bu kelimelerden birisi olan Narsistik Patinaj nedir? Sorusunun yanıtını sizler için araştırdım. Keyifli okumalar.

Narsisizim kelimesinin kökeni, Fransızca narcissisme “kendini sevme hastalığı” sözcüğünden gelmektedir. Türk Dil Kurumu; dilimize özseverlik olarak çevirmiştir. Narsistlik, güncel kullanımla bencilliğin eş anlamlısı olarak düşünülebilir.

Narsistik Patinaj
Özbenlik Duygusu

Patinaj kelimesinin kökeni de fransızca dilinden gelmektedir. Patinage “buz üstünde kayma” sözcüğünden gelmektedir. Türkçe anlamı ise TDK’ya göre; yolun kaygan olması dolayısıyla tekerleklerin dönmesine rağmen taşıtın ilerleyememesi anlamında kullanılır. Spor branşında ise buz patenidir.

Narsistik Patinaj Nedir?

Narsistik Patinaj kelimesi narsisizm ve patinaj kelimelerinin birleşiminden türemiştir. Yaptığı hatayı kabul edemeyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Kişi kendisini çok fazla sevdiği için karşısındaki kişiden özür dileyemez, hatasını bilse dahi kabul etmek istemez. Kişinin bencilliğinden dolayı olay ne olursa olsun yerinde sayıp sürekli kendine dönmesi anlamında kullanılmıştır. Sınav da soru şu şekilde gelmiştir. İnsanın sadece olumlu özellikleriyle kendini kabullenmesinden daha trajik bir şey yoktur. Trajiktir çünkü çevreninde farkında olmadan desteklediği bu öz kabul; insanın potansiyeli önünde bir engel, daha iyi bir insana dönüşmek için gerekli motivasyonun mutlak yitimidir. Böyle insanların yazgısı narsistik bir patinajdır. Her günü kendini seyretmekle geçiren, her zerresine ve her tavrına hayran yaşayan bir insanın kendini geliştirmek için bir nedeni olmasa gerek.

Ayrıca sınavda, Mori Morisso’nun sözlerinin geçtiği soru da oldukça ilgi çekmiş ve sosyal platformlarda paylaşılmıştır.

Sevgiyi muhteşem bir iyilikle, yücelikle birlikte düşünmek gibi evrensel bir hatamız var. Oysa bencil bencilce sever, zalim zalimce. Mori Morisso’nun da dediği gibi “Sevgi asla sevenden daha iyi değildir.”

Soru paragrafında Mori Morisso’dan alıntılan sözler öğrenciler tarafından beğenilmiş çok dikkat çekmiştir.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başka insanların düşünce ve isteklerine ilgisiz kalan kimselerdir. Kendini beğenen, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıkları olaylara duyarsız kalan, kendini sürekli ön plana çıkaran kişiler narsistik olarak adlandırılır. Bu tarz kişiler, kendilerini başkalarının yerine koymaz, başkalarının düşüncelerini önemsemezler.

Narsistik kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Kendini aşırı beğenmişlik

Aşırı kendini beğenmişlik, narsisizmin temel özelliğidir. Kibir veya gösterişten çok daha fazlasıdır. Gerçekçi değillerdir. Üstünlük duygusu hissederler. Narsistler, benzersiz veya “özel” olduklarına inanırlar.

Ayrıca, sıradan şeyler  için fazla iyidirler. Sürekli diğer yüksek statüdeki insanlar, yerler ve şeylerle anılmak isterler. Çünkü narsistler, herkesten daha iyi olduklarına inanırlar.

Sürekli övgü ve hayranlık

Bir narsistin üstünlük duygusu, sürekli alkış ve iltifat almazsa yavaş yavaş sönen bir balon gibidir. Ara sıra iltifat onlar için kafi değildir.

Empati duygusu

Empati yapamazlar. Kendilerini özel ve eşsiz hissettikleri için karşıdaki kişinin ne hissettiği onlar için pek de önemli değildir.

Bugün sizlere Narsistik Patinaj kelimesinin ne demek olduğunu, kökeninin nereden geldiğini, narsistik kişilik bozukluğu ve belirtilerini anlattım. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Sitemizde ilginizi çekebilecek farklı yazı çeşitleri de bulabilir, ilgili kaynaklardan okuyup paylaşabilirsiniz.

REFERANS: Patinaj Nedir?

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burs Veren Kurumlar

Geleceğin Teknolojileri

Kuantum Bilgisayar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu