Hakkımızda1

Neden Artık Ay’a Gidilmiyor?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bugün sizlere Neden Artık Aya Gidilmiyor ? Sorusunu cevaplamaya çalıştım. Keyifli okumalar.

2. Dünya Savaşından sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında soğuk savaş dönemi başladı. Böylelikle ABD ve Sovyetler Birliği arasında uzay yarışları da başlamış oldu. Uzaya ilk uyduyu gönderen Ruslar oldu (Sputnik 1; 1957), uzaya ilk insanı Ruslar gönderdi (Yuri Gagarin; 1961) ve Ay’a inen ilk uzay aracı da Rusların (Luna 2; 1959). ABD bu yarışta geri kaldı ve büyük bir adım atması gerekiyordu. Gerekeni yaptı da 20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk kez iki insan indi (Neil Armstrong, Edwin Aldrin). ABD “Apollo Projesi” adı altında Ay’a birçok insan gönderdi, toplamda 12 kişi Ay yüzeyinde yürüdü. 11 Aralık 1972’de Apollo 17 Ay’a son insanlı inişi gerçekleştirdi. 48 yıldır Ay’a insan gönderilmedi. Durum böyle olunca da akıllara gelen sorular; Neden Artık Ay’a Gidilmiyor? Yoksa hiç gidilmedi mi?

Peki ABD Gerçekten Ay’a Gitti mi?

Geçmişte ve günümüzde birçok insan ABD’nin Ay’a insan göndermediğini tüm bunların gerçek olmadığını düşünüyor. Ben burada sizinle kendi düşüncemi paylaşmak istiyorum, ortaya çıkan iddiaları ve cevapları merak ediyorsanız buradan inceleyebilirsiniz.

Bu görüntü Ay’ın etrafında dönen ve en yüksek çözünürlüklü taramasını yapan LRO uydusu tarafından çekilmiştir. Aya son insanları götüren Apollo 17’nin iniş bölgesini göstermektedir.

Apollo projesi kapsamında Ay’a toplamda 6 insanlı iniş gerçekleştirilmiştir ve araştırmak için 380 kilo Ay taşı toplanmıştır. Dünyanın dört bir tarafından bilim insanları yaptıkları araştırmalarda bu taşların Ay’dan geldiğini doğrulamışlardır.

Bu taş Apollo 15 görevi sırasında getirilmiştir ve yapılan incelemeler sonucu 4.46 milyar yaşında olduğu belirlenmiştir. Dünya yüzeyinde bilinen en eski kayadan 200 milyon yıl daha yaşlıdır.

Sadece bu taşlar bile Aya gidildiğini kanıtlıyor. Çünkü bu taşlar robotlarla getirilemeyecek kadar çok fazladır. NASA Mars’a yaptığı insansız görevlerde 500 gram örnek topladı, Sovyetler Birliği Luna 16, 20 ve 24 görevleriyle 326 gram taş getirdi.

Bu Kadar Yıl Neden Aya Gidilmedi?

Merak etmeyin arkadaşlar Aya gidilmemesinin sebebi uzaylılar falan değil. Her ne kadar yaklaşık 50 yıl önce gidilmiş olsa da Aya gitmek çok riskli ve maliyetli bir iştir. ABD içinde bulunduğu rekabet ortamı ile tüm bu riskleri göze almıştı ama Sovyetler Birliğinin yıkılmasıyla ve bu yarışta galip gelmesi nedeni ile artık Aya gitmeye gerek kalmamıştır. Gelişen teknolojinin, yapılan çalışmalarının tek nedeni rekabettir. Rekabet hayatımızın her anındadır. Birçoğumuz komşunun kızı/oğlu laflarını pek çok duymuşuzdur. Ancak rekabet ortamı geri döndü ve Aya gitme çalışmaları da başladı. Çin 2007 yılında kendi Ay programı olan Change’yi tanıttı ve geçtiğimiz yıl Change 4 ile Ay’ın öteki tarafına iniş yapan ilk ülke oldu. 2029 yılında da Aya insanlı iniş yapmayı hedefliyorlar. ABD bu açıklamadan sonra harekete geçerek “2024’e kadar kalmak için Aya gidiyoruz (SLS)” dediler ve bu kez Ay’da kalıcı bir üs de kuracaklar. Her ne kadar soğuk savaş olarak adlandırılmasa da ABD ve Çin ticaret savaşı içerisindeler ve Çin’in başlatmış olduğu Change projesi ABD’yi bu kadar yıl sonra tekrardan harekete geçirmiştir. Böylelikle tekrardan yarış başlamış oldu bakalım biz bu yarışta ne zaman var olacağız.

Umarım okurken keyif almışsınızdır, diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz görüşmek üzere.

Bekleyiş Denklemi: Uzay Yolculuğu Fikri

Uzaylılar İle Temas Kuruldu Mu ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu