Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim

Merhabalar, size Endüstri 4.0 devriminin günlük hayatımızda artık sık sık kullanacağımız alanlarından birini anlatacağım. Nesnelerin İnterneti ( Internet of Things kısaca Iot).

Bu yazı sonunda Nesnelerin İnterneti’ni, Bulut Bilişim’in önemini ve Nesnelerin İnterneti Projelerini öğrenmiş olacaksınız. En basit halde fikirlerinizin oluşmasını sağlayacak yazıma geçelim, keyifli okumalar.

Nesnelerin İnterneti
Endüstri 4.0 yapısı

İçindekiler

Endüstri 4.0 adımları: Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim

Nesnelerin İnterneti, benzersiz tanımlayıcılar ve insandan insana veya insana gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneği sağlanan birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya kişiler sistemidir. Bir bilgisayar etkileşimidir.

Nesnelerin interneti, kalp monitörü implantı olan bir kişi veya sürücüyü yakın tehlikeyi uyaran yerleşik sensörleri olan bir otomobil kadar basit olabilir. Bir IP adresi olarak belirlenebilen ve bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneği sağlanan insan yapımı veya doğal herhangi bir nesne IoT çatısı altında bir araya geliyor. Örnek verdikçe daha kolay anlayacaksınız. Tabi Iot’in çalışmasını kolaylaştırıp yaygınlaştıran diğer teknoloji de Bulut Bilişim’dir.

Bulut Bilişim (Cloud Computing), Basit olarak açıklamak gerekirse, internet üzerinden; depolama, veri tabanları, yazılımlar, ağ ve istihbarat da dahil olmak üzere tüm bilgi işlem hizmetlerini internetten “bulut” ismiyle sunulmasıdır. Ölçek ekonomileri, esnek kaynaklar ve daha hızlı inovasyon için sunuculardır.  Bu hizmet için ödeme yapmak maliyetleri düşürmeye ve altyapının daha verimli kullanılmasını sağlar.

Artık Nesnelerin İnterneti için IoT, Bulut Bilişim için kısaca Cloud diyebiliriz.

IoT, hassas tarım, sağlık, enerji, ulaşım, bina yönetimi ve benzerleri dahil olmak üzere dünya çapında birçok endüstriyi pratik olarak ele almıştır.  İnternet bulut hizmetleri tarafından bağlantı seçenekleri elektronik mühendisleri ve uygulama geliştiricileri için büyük miktarlarda artmaktadır. IoT’nin ürünleri ve sistemleri üzerinde, daha fazla inovasyon için çalışmalar yapmaktadır.

Ayrıca IoT, daha büyük veri üretimi ile gelişmiştir. Iot, Bulut Hizmeti; IoT’deki ucuz sensörler arasında aşırı iletişim yaratarak daha da fazla bağlantı anlamına gelir; milyarlarca bağlı cihaz ve makine yakında insanların da çok sık kullandığı bir teknoloji olacak demektir.

Peki Bulut Hizmeti işin neresinde derseniz size şöyle anlatayım:

Bir IoT sisteminde, cihazların / şeylerin birbirleriyle veya aracıyla iletişimi yalnızca aynı ağ protokolünü kullanarak mümkündür. Cihazların birbirleriyle iletişimi farklı problemler doğurmaktadır. Bunlar da bazı sorunları ortaya çıkarmıştır tabiiki. Cihazların iletişimi için kullanılan ağ protokolü; ağ trafiği, iletilen veri miktarı, veri iletimi ve önemli donanım konusunda etkin donanım ve güç sorunları olan IoT cihazlarının sınırlı donanım özellikleri ile ilgili büyük sorunlardır.

Bu nedenle, IoT cihazlarının daha verimli iletişim kurmasını sağlamak için şirketler tarafından çeşitli ağ protokolleri geliştirilmiştir. Cihazların kendi içinde daha fazla bağlanabilirliği insanlara tek başına fayda sağlamaz fakat çevreden topladıkları bilgileri aktarmak için bir ağa bağlı cihazlar IoT’yi başarılı kullanımın en önemli adımıdır. Böylece Bulut Bilişim Hizmeti gün geçtikçe daha da önemli olmuştur. Haliyle her yeni sorunun çözümünde yeni bir teknoloji ortaya çıkıyor. Bu durumda da onun da yeni sorunları oluyor. Cloud’un kullanım alanlarına ve avantajlarına hızlıca göz atalım.

Nesnelerin İnterneti
Bulut Bilişim Kullanım alanları

Cloud’un avantajları:

 • Maliyet
 • Hız
 • Verimlilik
 • Global Ölçek
 • Verim
 • Güvenirlirlik
 • Güvenlik

Bulut hizmetleri, herkese açık olarak erişilebilir olan altyapılar (bulutlar) (yani, özel bulut hizmetleri) aracılığıyla değil, aynı zamanda özel mülkiyete sahip altyapılarla da (özel bulut hizmetleri) sunulabilir. Ayrıca, hibrit bulut hizmetleri olarak nitelendirilen hem genel hem de özel bulutların desteklediği hizmetler sunmak mümkündür.

Şimdi IoT ve Cloud’un birbirine entegre olduğu kısımları inceleyelim.

Nesnelerin İnterneti ve Bulut Eşleşme

Uç hesaplama veya verilerin üretildiği ağın kenarına yakın veri işleme uygulaması, yanıt süresini kısaltmak ve veri işlemeyi hızlandırmak için IoT tabanlı çözümlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. IoT dağıtımlarında genellikle her iki dünyanın en iyisini elde etmek için bulut ve uç bilgi işlemden oluşan bir kombinasyon kullanılır.

(Ercan & Kutay, 2016)

Bunu daha iyi anlamak için binlerce IoT sensörü bulunan büyük bir fabrikayı düşünürsek; böyle bir senaryoda, daha fazla işlem için buluta göndermeden önce kenara yakın verilerin toplanması mantıklıdır. Bunu yapmak, merkezi bulut havuzuna ulaşan doğrudan bağlantıları azaltır ve aşırı yüklenmesini önlemektedir.

Bir cloud çözümü olmadığında, fabrika her bir ekipman parçasını ayrı ayrı izleyebilir, ancak bu cihazların birbirleriyle ilişkili olarak nasıl çalıştığını değerlendiremeyebilir. Yalnızca en uygun bulut ve uç karışımı, işletmelerin IoT girişimlerinden maksimum değer elde etmelerine yardımcı olabilir.

Bu gelişmelerin ardından Bulut Bilişim’in Nesnelerin İnterneti’nin ilerlemesi için yollar sunmaya devam edeceği sonucuna varmak güvenlidir. Bulut’dan gelen bağlantı, güvenilirlik ve bilgi işlem gücü, IoT alanında bir devrim yaratacak seviyede büyüktür diyebiliriz.

IoT ve Cloud mantığını anladığımıza göre örnekleri inceleyelim.

IoT Kartları ve Uygulamaları

Uygulamaları öğrenmek için bazı parçaları yani Internet of things’in “şeylerini” tanımamız lazım. En çok kullanılan kartlar diye sıralamıyorum çünkü maliyete göre değişebiliyor.

 • ESP8266
 • Raspberry Pi 
 • Particle Photon
 • Intel Edison
 • Turta IoT
 • Arduino UNO

Bu listedeki kartların donanım bilgilerine girerek konuyu uzatmak istemedim ama aklınızda oluşması için Arduino UNO görüntüsü şu şekilde ve genelde birbirlerine benziyorlar.

Arduino UNO

Bu kartlar bizim nesnelerimiz ve bunları bilgisayara bağlamak için birkaç farklı program var. Arduino’nun hem kartını hem uygulamasını kullanmak çok basit. Deneme yapmak isterseniz bunlarla başlayabilirsiniz.

Bu kartlarla neler yapıldı?

 • Arduino ile: Nem ve Sıcaklık Değerlerini Bulut Bilişim ile Kaydetme
 • Raspberry Pi: Uzaktan Terminal Erişimi, Samba ile Dosya Paylaşımı
 • ESP8266: LED Uygulaması
 • Particle Photon: Akıllı Kapı Sistemi, Akıllı Gaz Alarmı
 • Intel Edison: Python Kullanarak Algılayıcı Verilerini Kaydetme, Akıllı Saat

Sırayı yeniden hatırlayalım; nesne, internet ve depolama. Nesnelerimizi bilgisayara bağladıktan sonra Bulut hizmetinden yararlanarak verilerimizi depolayabiliyoruz. Bunlarla odamızın sıcaklığını uzaktan ölçebiliriz ya da ışıklarımızı açıp kapatabiliriz. Bunun gibi basit işlerimizi uzaktan kontrol edebildiğimiz gibi Bulut hizmeti sayesinde istediğimiz gibi depolayabilip istediğimiz zaman yeniden ulaşabiliriz. Akıllı evler, akıllı fabrikalar, akıllı tarım sulama, ilaçlama cihazları gibi birçok sektörün ve alanın artık sık sık kullandığı bu yeni teknolojiye dair artık bir sürü fikrimiz oldu. Kaynaklarım projemin makalesidir. Arduino nedir ve nasıl kullanılır? Bu konuyu incelediğimizde IoT kavramını örneğiyle birlikte daha iyi anlayacağız.

Yakında akıllı fabrikaları ve akıllı evleri inceleyeceğiz. Ama öncesinde Makine Öğrenmeleri ve Python Neden Popüler oldu? konularını okuyabilirsiniz. Takipte Kalın!

Kodlama Nedir?

Katı Gibi Davranan Sıvı Keşfedildi!

Google Lens Matematik Sorularını Çözebilecek!

tarafından yazıldı yazar

Özgüven Eksikliği Nedir ve Özgüven Nasıl Geliştirilir?

LibreOffice-Ücretsiz Office Programı