Netflix’in Heyecan Uyandıran Yeni Dizisi Squid Game

Son dönemlerde adından çokça söz ettiren 17 Eylül Cuma günü yayınlanan Güney Kore yapımı Squid Game dizisi oldukça merak uyandıran konusuyla Netflix listesinde 1 numarada yer alıyor. Dünya genelinde bu kadar sevilmeyi başaran bir dizi hakkında yazı yazmamak zaten olmazdı. Bu yazıyı aslında diziyi izleyip tadı damağında kalan bunun gibi dizi izlemek isteyenler için ve bir de diziyi izlemeyip başlamakla başlamamak arasında kalanlar için yazmak istedim. Umarım beğenirsiniz.

İçindekiler

Squid Game (Kalamar Oyunu)

Squid Game 1. sezon 9 bölümden oluşan psikolojik gerilim ve macera türünde bir dizidir. Bölümler 50 dakika civarındadır. Konusundan bahsetmem gerekirse Güney Kore’de para sıkıntısı çeken yüzlerce insanın bir anda çocuk oyunları için aldıkları tuhaf daveti kabul ettikten sonra yaşanan ölüm kalım mücadelesini gözler önüne seriyor. Dizide Kore’nin Kırmızı Işık, Yeşil Işık, Köprü gibi çeşitli oyunlara yer verilmiştir. Diziyi izleyenlerin heyecanla beklediği 2. sezon hakkında herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak dizinin son bölümünden dolayı izleyenler yeni bir sezonun gelmesini bekliyor. Squid Game dizisinin 2022’nin sonrasında yayınlanması beklenilebilir.

Oyuncular

Lee Jung Jae- Squid Game
  • Lee Jung Jae – Ki Hoon / No. 456 ; Dizi’nin erkek başrolü işini kaybettikten sonra çeşitli zorluklar yaşamış ve sonrasında kendini bu tehlikeli oyunun içinde bulmuştur.

Park Hae Soo- Squid Game
  • Park Hae Soo – Sang Woo / No. 218 ; Üniversite mezunu olan Sang Woo, Ki Hoon’un çocukluk arkadaşıdır. Park Hae Soo’yu uzun zamandır bir dizi de izlememiştik. Eminim sevenleri bu diziyi görünce mutlu olmuşlardır.
Heo Sung Tae- Squid Game

Heo Sung Tae – Deok Soo No. 101 ; Dizi de gerilim ve söz konusu para olursa tabi ki kötü karakterimizin olması gerekiyor. Bunlardan biri oyuncu 101 yani Deok Soo dur.

Lee Yoo-mi Jung Ho Yeon

Jung Ho Yeon – Kang sae byeok / No. 067; Dizimiz de yer alan kadın karakterlerden biri olan Kang sae byeok oyunculuğunu gerçekten çok beğendiğim bir kadın oyuncu oldu. Diziyi izleyen pek çok kişi de sanırım benim gibi düşünmüş Jung Ho Yeon’un İnstagram takipçisinde çok fazla takipçisi artmış.

Lee Yoomi – Ji-yeong / No. 240 ; Dizinin diğer kadın karakterlerinden biri olan Ji-yeong, ancak sonralara doğru Jung Ho Yeon ile tanıştığı için kendisini görme fırsatımız oluyor.

Diziyi merak edenler için fragmanını buraya bırakıyorum.

Diziyi Netflix uygulaması dışında izlemek isteyenler için de birçok sitede bölümler yer alıyor. Ben bu siteyi sizler için öneriyorum buradan da “Squid Game” izleyebilirsiniz.

‘Squid Game’i Soluksuz İzleyip Aynı Heyecanı Yaşamak İsteyenler İçin Birbirinden Güzel 6 Dizi Önerisi Sizlerle!

1.Liar Game (2014)

Liar Game

Özel bir test sonucu seçilen kişilerin katıldığı ucunda 10 milyar won ödül bir yarışma düşünün. Başrol oyuncumuz Nam Da Jeong çok saf ve dürüst olan bu kızımız kendini bu oyunun içinde bulur. Ama oyun sandığınız kadar kolay değil çünkü için de rakibini kandırma ve yalan söyleme gibi pek çok tehlike barındırıyor. 12 bölümden oluşan dizimiz de psikolojik baskılar, akıl oyunları gibi çeşitli hamleler yer alıyor. Eminim ki siz de izlerken benim kadar zevk alacaksınız.

2.Memories of the Alhambra (2018)

Memories of the Alhambra

Oyuncu kadrosunda Güney Kore’nin sevilen kadın başrolü Park Shin‑hye ve Erkek başrolünde Hyun Bin‘ in yer aldığı bilim kurgu ve fantastik sevenleri tatmin edecek bir diziydi. İspanya’nın sokaklarını dolaşmak, Endülüs ve İslam mimarisini izlemek. Benim için güzeldi. Keşke İspanya’ya gidebilsem hissini kesinlikle verdi.

 3. W – Two Worlds (2016)

W Two Worlds

Kore’de üretilen web çizgi romanlara webtoon denilmektedir. Dizide Yazar Oh Seong Moo, kendi çizdiği webtoondaki tuhaflığı fark edince webtoon’un ana karakteri olan Kang Chul’ü yani( Lee Jong Suk’u) öldürmeye çalışır. Dizinin devamında yazarın kızı ve webtoon karakterimiz arasında sıra dışı şeyler yaşanmaya başlayacaktır.

W Two Worlds izlediğimde ben çok zevk almıştım. Hem oyuncuların birlikte uyumu hem de dizinin konusu bana ilginç gelmişti. Aynı zamanda 30 Aralık’ta gerçekleşen 2016 MBC Drama Ödülleri’nde tamı tamına 7 ödül alması da bence dizinin ne kadar güzel olduğunun önemli bir göstergesidir. En iyi senaryo dalında ödül alması da aslında Güney Kore dizilerinin ne kadar başarılı olduğunu bir kere daha görmüş oluyoruz.

4.Sweet Home (2020)

İnsanlar acımasızca canavarlara dönüşürken bir genç ve komşuları hayatta kalmak için büyük bir mücadele verirler. 2020 yılında yayınlanan dizi 1 sezon ve 10 bölümden oluşmaktadır. Bölüm süreleri 50- 59 dakika arasındadır. Dizinin başrolünde Love Alarm dizisinde tanıdığımız Song Kang oynuyor ancak bu sefer fantastik korku türündeki dizi de yer alıyor. Song Kang’ı romantik bir dizi de izlemek isteyenler için de 2021 de yayınlanan Nevertheless dizisini izleyebilirler.

5. Kingdom (2019)

Kingdom

2019 Güney Kore yapımı olan dizi 2 sezon toplam da 12 bölümden oluşmaktadır. Dizi de hasta kral hakkında dedikodular çıkmaya başlarken birdenbire ülkeyi etkisi altına alan gizemli bir salgın ortaya çıkmıştır. Ülkenin son umudu ise Veliaht Prenstir. Dizimizin kadın karakteri My Love From The star ve The Legend of the Blue Sea dizileriyle tanıdığımız Jun ji-hyun yer alıyor. Dizi de +18 sahneler yer almadığı için isterseniz ailenizle birlikte de keyifle izleyebilirsiniz.

6. Alice İn Borderland (2020)

Dizi Arisu ve arkadaşları Chota ve Karube’nin polisten kaçmak için saklandıkları tuvaletten çıktıklarında Tokyo sokaklarını bomboş bir halde olduğunu görürler. Çok geçmeden kendilerini ölümcül bir oyunun içinde bulurlar. 1 sezon 8 bölümden oluşan dizi ilk 4 bölümün de benim çok hoşuma gitmişti. Dizideki Chota karakterini de çok sevmiştim. Belki devam etme nedenim bile olabilir. Ancak öncesinde Squid Game dizisini izlediğim için hep daha fazlasını bekledim. Yine de benim için farklı bir diziydi. Siz isterseniz bir şans verip dizi hakkında yorum yapabilirsiniz.

Evet sevgili okuyucularım, dizi önerimin sonuncusuna gelmiş bulunmaktayım. Bu önerim dışındaki 5 dizi önerim de Güney Kore’nin yapmış olduğu dizilerdir. Ancak Alice İn Borderland dizisi Japon yapımıdır. Bu diziyi de buraya dahil etme nedenim Squid Game dizisini izledikten sonra çok fazla beklentiye girerek izlemiş olduğum bir diziydi. Çünkü Squid Game çıtayı çok yükseltmişti ve bu dizinin de bu şekilde bir senaryosu olması nedeniyle Squid Game den bahsedildiğinde ismi çok fazla geçiyor. Ben dizinin konusundan kısaca bahsettim. İzlemek isteyenler elbette olacaktır. Ancak Squid Game dizisini izledikten sonra biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz benden söylemesi. Şimdiden dizileri izlemeye başlayanlara iyi seyirler diliyorum. Görüşmek üzere.

tarafından yazıldı Meltem Çatalkaya

Köy Enstitülerinin Kapatılması

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Bölümü