Hakkımızda1

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film

Hayatımızı evden idame ettirmemiz gereken bu günlerde hepinizin sıkıldığını tahmin edebiliyorum. Haklı olarak evde geçirdiğiniz vakti son damlasına kadar verimli geçirmek istiyorsunuz. Genel kültürünüzü arttırabileceğiniz, arkadaş ortamlarında muhabbetlere dahil olabileceğiniz ve karantinada vakit geçirebileceğiniz hobi, kitap ve film önerilerinde bulunduk. Gelin bir de benim hazırladığım Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film neymiş bunlara bakalım.

1.The Godfather (1972)

Al Pacino, Marlon Brando, Diane Keaton gibi usta isimlerin yer aldığı bu filmi eminim duymayan yoktur. Filmin imdb puanı 9,2 olup neredeyse herkes tarafından beğenilmiştir. Türü suç ve dramdır. Film Sicilya’dan göç eden Corleone ailesinin, kendilerini asla tahmin edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulmalarını konu alır. Bir taraftan son derece katı örf ve aile yaşantısı diğer tarafta ise acımasızca önlerine çıkanları yok etmeye başlayan Corleone ailesi bir müddet sonra kendileri aksini savunsa da Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu haline gelmiştir.

2. Annihilation (2018)

Başrole Natalie Portman’ın hayat verdiği Yok Oluş filmi 6,8 imdb puanıyla Netflix platformu üzerinden izleyebileceğiniz filmlerden biridir. Türü korku, dram ve macera olan filmin konusu biyolog ve askeri geçmişe sahip olan Lena’nın, kayıp olan kocası Kane’in akıl sağlığı bozuk bir şekilde ortaya çıkmasından sonra neler olduğunu öğrenmek için keşif ekibine katılmasını ele alır. Esrarengiz ‘X Bölgesi’ Amerikan kıyı şeridi boyunca genişleyen giriş çıkışların olmadığı bir bölgedir. Lena ve araştırma ekibi, geri dönüşün mümkün olmadığı X Bölgesi’ne adım attıklarında zaman kavramının karıştığı, akıl sağlığını bozan, mutasyona uğramış bir tabiata ve canlılara sahip bir dünyayla karşılaşırlar.

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film serimizin üçüncü filmi Truman Show.

3. Truman Show (1998)

Başrolde Jim Carrey’in yer aldığı bu filmin imdb puanı 8,1 türü ise kara mizah ve komedidir. Yönetmen koltuğunda Peter Weir’in oturduğu filmi kah gülerek kah düşünerek izleyeceksiniz benden söylemesi. 🙂 Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve karısı vardır. Ancak Truman dışında herkes tüm bunların uydurma olduğunu bilmektedir. Truman’ın yaşamı gerçek zannettiği bu stüdyolarda tam otuz yıldır, 24 saat boyunca canlı olarak bütün dünyada yayınlanmaktadır. Gariptir ki Truman bundan hiç şüphelenmemiştir, ta ki öldü zannettiği babasını bir gün caddeden geçerken görünceye kadar.

4.Se7en (1995)

Seven filmi de listemizdeki diğer filmler kadar iddialı, imdbsi 8,6 olan bir film. Başrolde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gywneth Paltrow gibi adını duymuş olduğunuz yıldız oyuncular var. Film ana hatlarıyla bir seri katilin ve onu yakalamaya çalışan iki dedektifin yaşadığı olayları ekrana getirmiş. Seri katilin Hristiyanlık için bir amacı var. 7 büyük günahı işleyen herkese ders mahiyetinde bir olay bırakmak istiyor. Bu günahlardan bazıları tembellik, oburluk, hasetlik ve kibir. Hatta o meşhur kutuda ne var? Muhabbeti bu filme bir atıf. Şaşırtan final sahnesiyle izlediğinize asla pişman olmayacağınız muhteşem bir film ve kim bilir belki siz de büyük bir günahkarsınızdır. 🙂

5. Scent of Woman (1992)

Gelelim 10 film içinden 5. filmimize. Drama türündeki Kadın Kokusu filminde, baba filminde bizi kendine hayran bırakan Al Pacino yer almaktadır. Pacino ilk ve tek Oscar ödülünü 8 imdb puanlık bu filmde kazanmıştır. Olaylar Charlie’nin, paraya ihtiyacı olduğu için kör bir adama, bakıcılık yapmaya razı olmasıyla başlar ama iş planladığı kadar basit olmayacaktır. Emekli Albay Frank Slade’in hafta sonu için özel bir planı vardır.
Bu plana New York’a yolculuk, güzel kadınlar, iyi bir yemek, birinci sınıf şarap, limuzin ve ne yazık ki, bir de 45’lik dahildir. İşin kötü tarafı, bunları yaparken Charlie’yi yanından ayırmaya da hiç niyeti yoktur. Charlie, bir yandan okulda tanık olmak zorunda kaldığı bir soruşturmayla uğraşmak zorunda, diğer yandan Albay’ın her zaman yanında olup dediklerini yapmak zorundadır.

6. Roma (2018)

Netflix’in en iyi yapımı olarak tarihe geçen Altın Küre ödüllü Roma filmi, ünlü Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuaron’un imzasını taşıyor. Türü dram imdb puanı 7,7 olan filmin tamamı siyah beyaz çekilmiştir. Konusu ise Meksikalı bir hizmetçi olan Cleo’nun hayat hikayesine odaklanıyor. Cleo’nun hayat hikayesinin yanı sıra Meksika’nın 70’lerdeki toplumsal durumlarını da gözler önüne seren filmi ılık bir sonbahar akşamı izlemenizi kesinlikle öneririm çünkü size farklı bir bakış açısı kazandıracağı kesin. En azından siyah beyaz bir bakış açısı. 🙂

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film serimizin yedinci filmi The Departed .

7. The Departed (2006)

Aksiyon, gerilim ve suç türlerini Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson gibi usta oyuncularla birleştiren bu inanılmaz filmin yönetmen koltuğunda da Martin Scorsese oturuyor. 2000’li yıllara damga vuran Köstebek filminin imdb puanı 8,5 ve en iyi film kategorisi dahil pek çok ödül almıştır. 4 dalda Oscar ödülünün sahibidir. Köstebek, polisin şehrin en büyük suç çetesini çökertmek için geniş çaplı bir takip başlattığı Güney Boston’da geçiyor. Polisin amacı, güçlü mafya babası Frank Costello’nun imparatorluğuna içeriden bir hamleyle son vermektir. Güney Boston’da büyümüş olan genç gizli polis Billy Costigan’a, Costello’nun çetesine içeri sızma görevi verilir. Billy, çete lideri Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken, bir başka genç polis Colin Sullivan da eyalet polis teşkilatına sızmıştır. Colin, Costello için çalışır ve patronunun polisin hep bir adım önünde olmasını sağlar. Her iki köstebek de, içine sızdıkları organizasyonun planları ve baskınlar hakkında bilgi toplarken, araya bir de kadın girmesiyle beraber ikili oldukça zorlanmaktadır. Suçlular da polisler de yaşanan olaylardan sonra köstebek arayışına çıkarlar ve olaylar patlak verir.

8. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)

Kara mizah, komedi ve dram türlerini işleyen bu film hem en özgün senaryo hem de en iyi film dallarında Oscar ödülü aldı. Aynı zamanda filmin imdb puanını merak edenler için de 7,7 olduğunu söyleyebilirim. Filme hayat veren oyuncular arasında Michael Keaton, Zach Galifianakis, Emma Stone ve Edward Norton yer almaktadır. Filmin yönetmeni olan Alejandro G. Iñárritu aynı zamanda filmin senaristlerden biridir. Bir dönemin ‘Birdman’ adlı süper kahraman filmleri serisi sayesinde ün kazanan oyuncu Riggan, 50 küsürlü yaşlarda hala ünlü ve başarılı bir oyuncu olarak kalma hayali kuran bunalım yaşayan, şizofrenik bir kişidir. Oyuncu olması için onu cesaretlendiren yazarın kitabını Brodway’de bir tiyatro oyunu olarak sahnelemek istemektedir. Her şeyin düzgün ilerlemesini ister, çünkü bu oyun Riggan’ı başarılı olması için son şanstır.

9. Muhteşem Gatsby (2013)

Amerikan yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından beyazperdeye aktarılan filmin oyuncuları Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan ve Joel Edgerton isimleri yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Baz Luhrmann üstleniyor. Filmin imdb puanı 7,2 olup türü romantiktir. Yazar olma yolunda ilerleyen Nick Carraway 20’lerde eğlence hayatının gözdesi konumundaki New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken yan komşusu milyoner Jay Gatsby ile yolları kesişir. Carraway’nin içkilerin şelale gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması aynı şekilde ani olmuştur. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler ve aslında arkasında ne denli güçlü bir aşk hikayesi olduğu ortaya çıkmak üzeredir.

10. The Post (2017)

Eveet 10 film listemizdeki son filme geldi sıra. Lincoln, Schindler’in Listesi, Yapay Zeka, Terminal ve Er Ryan’ı Kurtarmak gibi sinemanın en önemli klasiklerinden bazılarını seyircileriyle buluşturan Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğuna oturduğu The Post’un başrollerini ünlü yönetmenle iki Oscar ödüle sahip Tom Hanks ve üç Oscar ödülüne ek olarak 20 adaylığı bulunan sinema tarihinin usta oyuncusu Meryl Streep üstleniyor. Dram türündeki film 7,2 imdb puanına sahiptir.  1971’de Pentagon belgeleri etrafında dönen yasal süreci konu alır. Washington Post çalışanları editör Ben Bradlee ve yayıncı Katharine Graham ordu analisti Daniel Ellsberg tarafından yazılan ve sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlama kararı alırlar. Olaylar buradan sonra kızışmaya başlayacaktır. Filmin konusu gerçek hikayelere dayanmaktadır.

REFERANS: Beyaz Perde

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım önerdiğim 10 film, sizi izlediğinize pişman etmez ve iyi ki önerdin de izledim dersiniz 🙂 Sonraki yazılarımda görüşmek üzere. Önceki yazılarımı da aşağıya bırakıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu