Hakkımızda1

Neuralink Projesi İle Yeni Devir !

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, Neuralink Projesi İle Yeni Devir !

Bugün sizlerle birlikte dün tanıtımı yapılan ve dünya üzerinde büyük yankılar uyandırmış olan Elon Musk’ın yine dahiyane fikri “Neuralink” projesi ile ilgili konuşacağız.

Neuralink Nedir ?

Tam anlamıyla günümüzde bu denli farklı projeleri olan Elon Musk’ın bu projesi de gerçekliğe bir o kadar uzak dursa da, gerçekleşecek gibi gözüküyor. İnsan beyni ile bilgisayar kavramını tek bir çatı altında toplayabilen bu cihazın adı : “Neuralink”. Belki de bu farklı olan cihazın insanlık tarihinde yeni bir devir başlangıcına vesile olabilecek.

Elon Musk ve Neutalink Çipi

İnsanoğlu, kendi beyninin dijital ortama transferi için yıllarca belirli başlı deneylere imza attı. Ancak işin geneline baktığımızda bu Neuralink, yapılan deneylerin son ve güncel bölümü diyebiliriz. Zira bu fikrin üreticisi Elon Musk, bu kavramı ticarileştirebilecek bir firmanın ana sahibi olarak çoktan halka sunmayı düşünmeyi başladı bile.

Neuralink’in Boyutları Nedir ?

Neuralink aslında pek çok yandan baktığımızda önemli bir cihaz olarak hayatımızda yer alacak gibi gözüküyor. Bu cihazın hatlarını inceleyecek olursak; 23 mm çapında ve 8 mm kalınlığında bir dikdörtgen cihaz bizlere sunuldu.

Bu cihazı insan beynine yerleştirildiğinde yaklaşık 24 saat boyunca bataryası sayesinde aktif bir şekilde hizmet verebiliyor. Takılan bu cihazın üzerinde 1024 adet elektrot bulunuyor. Bu elektrot’un beyine ulaşan kabloları ise bir saç telinden daha ince diyebiliriz.

Neuralink Çipi

Ayrıca sıcaklık ölçümü de yapabilen bu çağ dışı ürün, basınç değerleri ile karşılaştırıp analiz etme yeteneğine de sahiptir. Son model donanımlarla entegre edilmiş bu cihaz da, günümüzde ki cihazlarda da yer alan “Bluetooth” teknolojisi de Neuralink’te yer almaktadır.

Neuralink Nasıl Takılıyor ?

Tabii ki de akıllarda şöyle bir sorun olması çok doğal; ” Nasıl takılıyor? “.

İşte bu sorunun cevabını şöyle açıklayabiliriz : Neuralink, beyin ile bağlantısının yapılabilmesi için bir cerrahi operasyonla yapılmak zorundadır. Ancak bu bahsedilen operasyon, göz ameliyatı kadar kısa bir sürede tamamlanmakta diyebiliriz.

Cihazın hastaya entegre işlemi sırasında bir narkoz vs kullanılmıyor. Yani hastanın bilinci açık bir şekilde işlem tamamlanıyor. Bugüne kadar yapılan araştırma ve testlerin sonuçlarına göre herhangi bir yan etki veya sorun rastlanılmadı ancak günümüzde de araştırmaları halen sürüyor.

Cihaz olabildiğince minimal boyutta olduğu için herhangi bir sensör veya gereksiz bir donanım üzerinde bulunmuyor. Kısaca Neuralink’i açıklayacak olursak bu muhteşem alet, internete bağlanabilen insan beyni ile duygu-düşünce kontrolü yaparak ana bilgisayarla kontakt kurarak veri analizi yapabilen çağın ötesinde bir araçtır.

Neuralink Projesi İle Yeni Devir !
Beyin Fonksiyonları İle İletişim

İnsanoğluna Yararı Ne Olacak ?

Peki genel olarak bu aracın insanoğluna yararı ne dersek, öncelikle bu teknolojinin gerçekleştirilmesi sonrası engelli ve hasta bireylerin tedavisinde kesinlikle bir yardımı olacağı aşikar. Ayrı zamanda bu denli parlak projenin ticari boyutu da gözler önünde diyebiliriz. Örneğin, Neuralink kullanan kullanıcılar, bilgisayara bağlanan herhangi bir akıllı protezi kablosuz olarak düşünce yöntemi ile kontrol edebilecekler.

Henüz genel bağlamda açıklanmasa da, bu Neuralink kullanıcıları arttırılmış vr gerçeklik cihazlarına da bağlanabilecekler.

Bu tarz bir proje kapsamında insanlar sadece bir cihaz vasıtasıyla değil beyin kontrolü ile de hayata farklı açıdan bakabilecekler. Örnek vermek gerekirse görme engelli kişiler için bir umut kaynağı olabilir diyebiliriz.

Neuralink aynı zaman da insan beynindeki düşünceleri de okunabilmesi için şuan gerçekliğe aykırı olan bu fikri de gerçekleştirmek için çabalıyor.

İlk Canlı Denek – Neuralink Takıldı

Bu cihaz için yapılan onlarca test düzeylerinin de uygulanan ilk canlı ise bir domuz üzerinde yapıldı. Gertrude isimli bu hayvana canlı yayında cihazın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılırken, cihazın çıkarıldığı domuzda bir davranış değişikliği gözlemlenmedi.

Neuralink Projesi İle Yeni Devir !
Gertrude İsimli Denek

Eleştiriler gelmeye devam ederken, Neuralink’ten yapılan son açıklamaya göre test sürecinde kullanılan maymunlardan biri, beyniyle bilgisayar kullanmaya başladı bile. Pek çok beyin hastalığını tedavi etmeyi hedeflediklerini ifade eden Musk, bunun yanı sıra beynimizi “koruyup geliştirmek”, aynı zamanda “yapay zekâ ile uyumlu bir gelecek yaratmak” istediklerini söylüyor. Yapay zekâ tehdidi eleştirilerine cevap veren Musk, bu teknolojinin, insanlığın geleceğini yapay zekâ ekseninde korumayı hedeflediğini savunuyor.

Neuralink 2020 yılı sonu gelmeden insanlar üzerinde ilk uygulamalara başlamayı hedeflerken, Musk, bu teknolojinin uygulama ve sürdürme maliyetinin çok yüksek olmayacağını açıkladı.

“Maliyet için çekilen kredi, Süper İnsan Zekâsı ile geri ödenebilir. Bence bu çok kârlı bir anlaşmadır.” diyen Musk, uzak gelecekte, bu teknolojiyle donatılmış insanların öldüklerinde yeni bir “üniteye” kendilerini “upload” edebileceklerini söyleyerek, bu teknolojinin nereye gidebileceği konusunda şaşırtıcı bir ipucu da verdi.

Neuralink Projesi İle Yeni Devir !
Yeni Teknoloji ve Yeni Bir Devir !

Bir diğer önemli nokta ise insan beyni ile bilgisayar arasında kontakt kurulan bağlantının ters yönde gerçekleşme ihtimalidir. Diğer bir anlatışla, bilgisayarda yer alan elektronik sinyallerin beyin sinyallerine transfer edilmesi ve yapay zekanın artık devreye girmesi fikri bu devirde uzun bir süre tartışılacak gibi görünüyor.

Referans : Neuralink , STM , IEEE

Sitemiz de yer alan diğer yazılarımızı aşağıdaki linklerden okumayı, paylaşmayı unutmayın.

Uzaya İlk Çıkanlar Ve İlk Dönenler

Nasıl İyi Bir Lider Olunur?

Enes AYATA

Merhaba sayın Gelişen Kariyerim Okurları, Ben GK'nin kurucu ortağı ve aynı zamanda Makine Mühendisi Enes AYATA.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu