Hakkımızda1

NLP Nedir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bu yazımda sizlere, birçok insanın fobilerinden ya da istemediği alışkanlıklarından kurtulmasına yardım eden, kişilerin kötü ruh hallerinden kurtulup enerji ve özgüven dolu ruh hallerine geçiş yapmalarını sağlayan ve aynı zamanda kişilere yaşam kalitelerini arttırmayı öğreten NLP’den bahsedeceğim. NLP Nedir ? Hep beraber inceleyelim.

NLP Nedir ?

NLP, kişilerin günlük hayatta farkında olmadan, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğu düşünce ve davranışları bilinçli hale getirmeyi hedefleyen psikolojik terapi anlayışıdır. NLP için genel olarak istenen sonuçları elde etmelerine yardımcı olmak amacıyla bir kişinin düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmenin bir yoludur diyebiliriz. Yani zihinsel bir çalışmanın ürünüdür. Kaynağı bilinçaltı ve bedendir.  

NLP NEDİR ?  

İngilizcede “Neuro-Linguistic Programming“in kısaltması olan NLP, dilimize “Sinir Dili Programlaması” şeklinde çevrilmiştir.

NLP = Neuro Linguistic Programming

 • Neuro ile; yaşamdaki deneyimlerimizin beş duyumuz aracılığı ile algılanması ve işlenmesi yani beyin ve sinir sistemi vurgulanır.
 • Linguistic ile; yaşam tecrübelerinin dil sayesinde kodlanmasını dilin deneyim ve değişim süreçlerindeki etkisi vurgulanır.
 • Programming ile; davranışlarımızı, düşüncelerimizi ve iletişimimizi arzu ettiğimiz ve hedeflediğimiz şekilde yeniden düzenlenme biçimi vurgulanmaktadır.
NLP
Neuro Linguistic Programming

Popülaritesi 1970’lerde Amerika’da başlayan bu yöntem sağlık, eğitim, yönetim, spor gibi birçok alanda adından başarı ile söz ettiren bireylerin düşünce ve davranış kalıplarını tanımlamanın ve bunları başkalarına öğretmenin mümkün olduğuna inanan matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder tarafından geliştirilmiştir. NLP’nin bu kadar popüler olmasının sebebi ise insanların karşılaştığı birçok farklı sorunu ele almadaki çok yönlülüğünden kaynaklanıyor.

NLP TEKNİKLERİ

NLP, geniş bir uygulama alanına sahip olduğundan NLP uygulayıcıları aşağıdakileri içeren birçok farklı teknik kullanır:

 • Sabitleme Tekniği: Bu tekniğin amacı duyusal deneyimleri belirli duygusal durumlar için tetikleyicilere dönüştürmektir. NLP’ nin en çok kullanılan tekniklerinden biri olan bu teknik demirleme tekniği ya da çapalama tekniği olarak da adlandırılır. Bu yöntemi kullanarak kendinizi olumlu bir duygu durumuna sabitleyebilirsiniz. 
 • Uyum Tekniği: Uyum insan ilişkinin temelini oluşturur. Aynalama tekniği olarak da adlandırılan bu tekniğin amacı iş yaşamınızdan sosyal yaşamınıza kadar herkesle iyi ilişkiler kurmayı başarmanızı sağlamaktır. Yani bu tekniği karşınızdaki kişinin ses tonunu, beden dilini ve kullandığı sözcükleri gözlemleyerek benzer şekilde davranarak kullanabilirsiniz.
 • Ayrışma Tekniği: NLP ayrışma tekniği yani bir diğer adıyla dışarıdan gözlem tekniği sayesinde size negatif durumlar yaşatan anları film şeridi gibi gözünüzün önünden geçirebilirsiniz. Böylece bu tekniği kullanarak sizi strese sokan durumları bir seyirci olarak film izler gibi defalarca izleyerek olumsuz duygulardan kurtulabilirsiniz. 
 • İnanç Değiştirme Tekniği: Bu teknikteki amaç geçmiş bir olayla ilişkili olumsuz düşünceleri ve duyguları ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Bu tekniği uygularken olumsuz duyguların hayatınızda yer almaması için kendinizi olumlu düşüncelerle etkilemeli ve olumsuz olan her şeyin bir olumlu karşılığı olduğuna kendinizi inandırmalısınız.
NLP
NLP

NLP’NİN FAYDALARI NELERDİR?

 • NLP sayesinde dünyayı nasıl algıladığımızı, zihnimizin nasıl çalıştığını, alışkanlıklarımızı ve bilinç dışı davranışlarımızın nasıl oluştuğunu fark ederiz.
 • Bilinçaltının yardımını destek alarak istemediğimiz düşünce, davranış, inanç ve duyguları olmasını istediğimiz halleriyle değiştirilebilmesini sağlar. Örneğin, bazen yaptığımız seçimler karşısında istemediğimiz sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bunun sebebi düşünce şeklimizdir. Düşünce şeklimizi değiştirerek aldığımız sonuçları da değiştirebiliriz. İşte bu noktada da bu yöntem devreye girer.
 • Fobiler, travma sonrası stres bozuklukları, depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi birçok psikolojik bozukluklar için terapi olarak kullanılır.
 • NLP, işyeri performansının veya kişisel mutluluğun iyileştirilmesine yardımcı olur.
 • NLP’nin üzerinde durduğu bir diğer ve belki de en temel konu ise iletişimdir. Başkalarıyla daha iyi bir iletişim ve ilişki kurmamızı sağlayan yardımcı olan araç ve teknikler sunar. Böylece ilişkilerimizi geliştirerek daha iyi ve daha başarılı bir yaşam sürdürmenizi sağlar.
 • NLP, çok pasif, çekince ve utangaç birini bile her alanda ve her ortamda rahatlıkla konuşup kendini rahatça ifade edebilen biri haline getirebilir.
 • Kekemelik, kendini ifade edememe ya da konuşamama gibi durumların altında özgüven eksikliği ve bazı korkular yatar. NLP kişilerin korkularını yenip, özgüven kazanmalarını sağlar.
 • Çevremizi daha iyi algılamamızı sağlar. Duyularınızı ayarlayıp keskinleştirmemize böylece çevremiz, renkler, sesler, kokular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza yardımcı olur.
 • NLP, eğitim ve öğretimde, sağlıklı yaşam ve sporda, iş hayatında, kişisel gelişimde, psikoterapide ve daha bunun gibi birçok alanda uygulanabilen çok yönlü bir yöntemdir. Kısacası NLP, hayatımızın hemen hemen her alanında, hedeflerimizi ve hayallerimizi gerçekleştirmek için büyük bir destekçimiz olarak karşımıza çıkar.

REFERANSLAR: Wikipedia, Medical News Today, Good Therapy

Diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Beyin Nasıl Zihin Üretir?

Przewalski Atı: Klonlanan İlk At

DNA Bilgisayarları Nedir?

https://gelisenkariyerim.com/beyin-nasil-zihin-uretir/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu