Hakkımızda1

Nomofobi Nedir? Nomofobi’nin Belirtileri Nelerdir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, Nomofobi nedir? Hiç duydunuz mu? Bu yazımda sizlere Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın büyük bir parçası haline gelen telefon, tablet ve bilgisayarlardan uzak kalamıyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için, bilgiye ulaşmak için, kolay iletişim için, eğitim imkânlarına kavuşmak için bunun gibi pek çok sebep sayabiliriz. Ancak farkında olmadığımız bir durum var. Teknoloji aslında bizi hasta ediyor. Türkiye’de pandemi sürecinin etkisiyle evde işlerimizi ve derslerimizi yapmak zorunda olmamız bizi tabiri caizse bağımlı hale getirdi. Teknolojiyi aşırı ve bilinçsiz bir şekilde kullanmamız bağımlılık derecesine geldi. Bu durumun sonucu olarak Nomofobi, Netlessfobia, Fomo, Plagomani, Siberkondria, Like Bağımlılığı, bunlardan sadece birkaçı. Bu yazımda Nomofobi Nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır? Bunlara bir göz atalım istiyorum.

Nomofobi Nedir?

Nomofobi Görseli
Nomofobi

Nomofobi Nedir: Telefonsuz kalma korkusu, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan korkma durumu olarak tanımlanıyor. Özellikle gençler arasında sıkça karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Nomophobia terimi ilk olarak 2008 yılında İngiltere’de yapılan bir çalışmada ele alınmıştır. İngilizce “no mobile phobia” kelimelerinden adını alan Nomofobi hastalığı Batı’da intiharlara yol açmıştır. Modern çağın hastalıklarından olan “anksiyete” şimdi de Teknoloji‘nin gelişmesi ve yaygınlaşmasından sonra yerini “nomofobi’ye” bıraktı diyebiliriz. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda akıllı cihazlar ve internette daha çok zaman geçirmek için okula gitmeme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Nomofobi hastalığı olan kişiler telefonda ya da internette online olamama korkusunu sürekli yaşarlar. Bağlantısız kaldıklarında kendilerini kötü hissederler. Nomofobisi olan kişilerin internet yaşamının büyük bir parçası haline gelmiştir. Sürekli kapsam dışı kalma korkusuyla yaşarlar. İnternetin olmamasına tahammül edemez ve hemen sinirlenirler. Mesela gittikleri her yerde internet olmasını isterler. Yoksa bu yüzden tartışma çıkarabilirler. Kişiler internetsiz bir yerde duramıyorlarsa ve burada kendini kötü hissediyorlarsa, nomofobi başlamış demektir. Telefonu olmayan kişi iletişim kuramaz ve bunalıma girer.

Nomofobi Nedir? Belirtileri nelerdir?
Nomofobi Nedir? Belirtileri nelerdir?

Nomofobinin Belirtileri

 • Telefonu olmayan kişi kendini karamsar hisseder.
 • Yanında bulunan telefonu bilinçsizce kurcalar.
 • Kişi telefonu güvenli yerde olduğu halde kaybetme korkusu yaşar.
 • Sürekli telefon şarjı ve sinyalini kontrol eder.
 • Kişinin telefonu yokken kendini “eksik” gibi hissetmesi.
 • Telefonu olmayınca kişide kalp çarpıntısı, baş dönmesi, nefes almada zorluk, mide krampları Nomofobi’nin ilerleyen aşamalarında bu durum kendini daha çok belli eder.
 • Obsesif biçimde cep telefonunun veya mobil cihazının yanında olup olmadığını kontrol etmek.
 • Telefonunuzdan kaynaklanan uyku problemleri (uykusuzluk) yaşıyorsanız.
 • Cep telefonunu sürekli açık tutma (günde 24 saat), cep telefonu ile birlikte uyuma.
 • Dikkatiniz akıllı cihazlar yüzünden dağınıksa ve bu yüzden konsantrasyon yeteneğinizi kaybediyorsanız. Siz de Nomofobi olabilirsiniz.

Dijital bağımlılık yani nomofobinin, intihar artışına sebep olarak gösterildiğini biliyor musunuz? Kişilerde intihar girişimlerinin artmasının sadece nomofobiyle değil, nomofobiye eşlik eden depresyonun da intihar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu uzmanlar belirtiyor. Depresyon, kişinin yaşam enerjisini azaltır. Birey, hayattan zevk almak ve yaşamak istemez. Bu durum sonucunda telefon bağımlılığı ortaya çıkar. Bireyin sosyal aktiviteleri sona erer.

Dijital bağımlılık yani nomofobi nedir?

Nomofobi Nasıl Tedavi Edilir?

1. Sosyal medya bildirimlerini kapatmalısınız.

Akıllı telefon kullanımı arttıkça beyin dopamin hormonu salgılar. Mutluluk hissi mobil cihaza gelen bildirimlerle pozitif yönde ise bağımlılık evresinin arttığı belirtilmiştir. Bu yüzden sadece çağrı ve mesaj bildirimlerini açık bırakmalısınız. Sürekli telefonunu kontrol etme alışkanlığını durdurmak oldukça zor olacaktır. Günde sadece üç defa mesajlara cevap vermeye çalışmalısınız.

2. Ailenin ve önemli kişilerin mesajları dışındaki mesajlara hemen cevap vermemelisiniz.

Bu zor bir durum ama yapabilirseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Sabah bir defa, öğlen bir defa ve gece de bir defa mesajlarınıza cevap verebilirsiniz.

3. Cihazınızı uzun bir şifre ile kilitlemelisiniz.

Çoğu kişi telefonunu kısa bir şifre ile kilitlemeyi tercih eder çünkü cihazını daha kolay açabileceğini düşünmektedir. Uzun bir şifre -mesela 15 karakter ile- kişi cihazını açarken sürekli rahatsızlık hissedecek ve zorlanacaktır. Bu nedenle telefonu sürekli açma eylemi azalmaya başlayacaktır.

4. Uyumadan önce cihazınızı kapatmalısınız.

Uyurken kesinlikle telefonunuzu yanınızda bırakmamalısınız. Eğer şarj etmek istiyorsanız telefonu odanın dışında bir prize takmalısınız. Böyle yapmıyorsanız eğer cihazınızı kontrol etmeyi uyumaya tercih ediyorsunuz demektir.

5. Gerçek alarm saatiniz olmalı.

6. Bir iş yapmadan önce, cihazınızı en az üç metre uzağa bırakmalısınız.

Yapılan bir araştırmada Erik Altmann (2015), dikkatin dağılmasının sadece 2,7 saniyede bile olsa yapılan bir işte hata yapma olasılığını iki kere artırabildiğini bulmuştur. Telefondan uzak kalmanız ona sürekli bakmanızı ve elinize almanızı birazcık da olsa engelleyecektir.

7. Kendinize öneri düzeyinde cihaz kuralları koymamalısınız.

 • Yemekte telefon yok!
 • Biriyle konuşurken telefon yok!
 • Yatakta telefon yok! vb.
 • Daha sosyal ve aktif biri olmam gerekiyor.
Telefon bağımlılığı
Telefon bağımlılığı

Uzmanların Nomofobi Tedavisi

“Beynin kimyası bozulduğu için 2-3 haftalık bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Yani telefon bağımlılığı olan kişiyi hastaneye yatırıyoruz. İlaç tedavisi sürerken bireyi akıllı cihazlardan ve internetten uzak tutuyoruz. Sonrasında ise bireysel ve grup terapileri ile bağımlılığın tehlikeli ve zararlı yönleri anlatılarak bireyi bu durumdan uzaklaştırmaya çalışıyoruz.

“Evlerde anne ve babaların cep telefonu kullanımında çocuklarına model olmaları, onlarla birebir vakit geçirmeleri gerekir. Çocukların doğayla iç içe olmalarını sağlamak, boş vakitlerinin verimli aktivitelerle değerlendirilmesi, telefon bağımlılığını en aza indirecektir.

Ve Son Olarak…

Nomofobi- Sosyal Olmak

Teknolojik cihazlara, akıllı telefonlara gereğinden fazla anlam yüklüyoruz. sadece bir cihaz değil de “her şeyimiz” haline gelmesi bizi bağımlı hale getiriyor. Teknoloji ile temasın sürekli artması da ilk başta söz ettiğim Netlessfobia ve Fomo gibi diğer hastalıklarından habercisi olabilir. Sosyal olmak, başka biriyle sohbet etmek, yeni hobiler bulmak sizi telefonunuza esir olmaktan kurtaracaktır. Telefonu elinize aldığınız zamanları düşünün. Ya canınız sıkkındı ya da yapacak işiniz yoktu. Yapmanız gereken boş vakitlerinizi doldurmak bu sayede telefonu elinize alma sürenizin ve kullanımınızın da azaldığını göreceksiniz. Sosyal Medya bağımlılığını hayatınızda sosyal biri olarak çeşitli etkinliklere katılarak yeneceğinizi asla aklınızdan çıkarmayın.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle daha çok yaygınlaşan bir durum olan Nomofobi Hastalığı, hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Ancak bunun sınırını belirlemek bizim elimizdedir. Her ne kadar teknolojinin yararları olsa da büyük zararları da bizi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu bağımlılık neyle ilgili olursa olsun bunun önüne geçilmelidir. Umarım yazım yararlı olmuştur. Görüşmek üzere.

Referanslar: Nomofobi, DİJİTAL ÇAĞIN HASTALIĞI NOMOFOBİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Ego Nasıl Aşılır?

Android İşletim Sistemi!

COVID-19 Aşısını Hızlı Takip Eden Girişimler!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu