Hakkımızda1

Nöropazarlama Tekniği Nedir?

Sevgili okurlar, bu hafta sizlerle son dönemlerde çok konuşulan pazarlama tekniği olan Nöropazarlama hakkında birkaç minik detay paylaşacağım. Öncelikle Nöropazarlama‘nın ne olduğuna bakalım.

Nöropazarlama (Neuromarketing) Nedir?

Nöroloji ve pazarlamanın harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir pazarlama tekniğidir. Farklı cihaz ve yöntemlerle insan zihninde bilinç dışı oluşan satın alma algısını ve tüketim davranışlarını inceler. Bu incelemeler sonucunda da pazarlama, marka ve reklam stratejilerini geliştirir. Nöropazarlama, insanların duygusal varlıklar olduğunu ve bu duygular doğrultusunda kararlar verdiğini ifade eder. Asıl gerçek algıdır; algılar, gerçekten daha gerçektir. Bir şeyi satın alırken veya yeni kararlar verirken bizi yöneten şey algıdır. Nöropazarlama‘nın amaçladığı şey, satın alma davranışı gösterecek yöntemleri ortaya çıkarıp, planda programda olmamasına rağmen o ürünün satışını sağlamaktır.

Nöro Pazarlama - BinYaprak

Nasıl Ortaya Çıktı?

Bilinçaltı reklamcılığı ilk olarak 1957’de pazarlama araştırmacısı James Vicary tarafından gündeme gelmiştir. New Jersey’de bulunan bir sinema salonunda her film gösterisinde beş saniyede bir, saniyenin üç binde bir hızıyla ‘Coca Cola iç ve patlamış mısır ye’ mesajı yansıtılmış ve bunun sonucunda da tartışmalar ortaya çıkmıştır. Gelen tepkilerle birlikte James Vicary bunun tamamen iletişim stratejisi olduğunu ve kurgudan oluştuğunu söylemiş olsa da o dönem konuşulan ve geliştirilen bu strateji, nöropazarlamanın da temellerinin atılmasına sebep olmuştur.  İlk olarak pazarlama dünyasının gündemine ise ABD’de Martin Lindstrom ‘un ‘Buy-ology’  kitabıyla gelmiştir. Teorik olarak temel hipotezleri ise 1990’lı yıllarda Harvard Üniversitesi’nden Gerald Zaltman ortaya koymuştur. Tüm bu yaklaşımlara 2002 yılında Ale Smidts ‘neuromarketing’ ismini vererek literatüre kazandırmıştır.

Nöropazarlama

Kullanılan Teknik Yöntemler:

  • fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme)
  • EEG (Elektroensefalografi)
  • Eye Tracking (göz izleme)
  • GSR (deri iletkenliği)
  • Facial Coding (yüz kodlama)
  • PPG (kalp ritmi)
  • Implicit Tests (örtülü bağlantı testleri)

fMRI yöntemiyle kişilerin ses ve görseller aracılığıyla beynindeki kan akışı güçlü mıknatıslarla ölçülüyor. Bu yöntemle beyindeki ‘keyif merkezi’ olarak bilinen bölgelere ulaşılabiliyor. Ancak ekipman pahalı olduğundan ve denek de bu ölçüm süresince hareket edemediğinden çok kullanılamıyor. EEG yöntemi ise daha ucuz ve kafatasına elektrot takılarak ölçüm yapılan denekler de hareket halinde olabildiğinden çok daha sık tercih ediliyor. Beyinde oluşan dalgaları ölçen elektrotlar denekteki üzüntü, sevinç, heyecan, öfke gibi durumları saptayabiliyor. Eksik yanı ise keyif merkezinin yer aldığı beyindeki derin kısımlara ulaşamıyor olmasıdır. Bu ve benzeri yöntemler sayesinde beynin farklı bölgelerinin nasıl çalıştığı, davranış ve duyguların hangi tür eylemlerle bağlantılı olduğu anlaşılıyor.

Markalar Nöropazarlama Yöntemini Nasıl Kullanıyor?

Markalar hedef kitlenin dikkatini daha çok çekmek istiyor ve bu yüzden reklamlarını yaparken birkaç imge kullanıyor. Bunlardan bazıları; güzel kadın, yakışıklı erkek, sevimli bebek, spor araba, göz alıcı renkler ve iştah açan yemekler. Bu imgeler sayesinde tüketici davranışları açısından önemli üç parametreyi sağlamış oluyor: dikkat, duygusal bağlılık, akılda tutma. Tüm bu süreçte markalar nöropazarlama yöntemiyle de ürünleri test edip vermek istedikleri mesajları düzeltiyor. Örneğin bir patates cips markası ürün paketlerini insanlara göstererek tepkilerini incelemiştir. Üzerinde patates resmi olan parlak paketlerin insanlar tarafından negatif tepki aldığı fark edilmiş, bunun üzerine firma daha sade ve mat paketler tasarlamıştır. Nöropazarlama yöntemi insanlardaki gizli, bilinç dışı tepkileri ortaya çıkarmıştır. Bir araba markası, reklam müziğini deneklerin beyin dalgalarının ölçümüyle belirlemiştir. Bir GSM operatörü “Hayat paylaştıkça güzel” reklamını hazırlarken deneklerin beyin MR’larına bakmıştır. Ünlü bir giyim markası ise mağazalarındaki üstü çıplak erkek satış elemanlarının kullanılması için laboratuvar sonuçlarını kullanmıştır.

Nöropazarlama

Nöropazarlama Kullanan Markalar

Hyundai, Yahoo!, PG, Motorola, Pınar(Labne), Coca Cola, Frito-Lay, Gillette ve Google nöropazarlama tekniğini kullanan markalardan birkaçıdır.

Diğer konular hakkındaki yazılarımızı dilerseniz buradan okuyabilir, fikir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

REFERANSLAR: Nöropazarlama ve Algı , Nöropazarlama Nedir? , Tarihçesi

Pazarlama ve 4P Nedir?

Yöneylem Araştırması

Beyin Ötesi Hibrit

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu