Hakkımızda1

Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, aramızda öfke problemi yaşamayan insan yok denecek kadar azdır. Öfkemi nasıl kontrol edebilirim diye eminim düşünmüşsünüzdür. Öfkenizi nasıl kontrol edebilirsiniz? Buyurun beraber inceleyelim.

Öfke istenmeyen sonuç, karşılanmamış beklenti ve doyurulmamış isteğe karşı verilen diğer duygular gibi oldukça normal, doğal, evrensel ve yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan bir duygudur. Öfke, doğru yönetildiği zaman oldukça yapıcı sonuçlar alınabilir. Bununla beraber öfke kişinin kendini korumasını sağlar, yeni öğrenmeler ve harekete geçme için bir motivasyon kaynağıdır.

ANCAK:

Öfke uygun ifade edilmediğinde, kontrolden çıkıp da yıkıcı hale gelirse okul- iş hayatında, kişisel ilişkilerde ve genel yaşam kalitesinde ciddi sorunlara yol açar. Bugün ne yazık ki öfke cinayetlerine tanık olduğumuz bir çağdayız bu nedenle öfkemizi kontrol altında tutmamız oldukça önemli.

Yapılan araştırmalara göre öfkesini kontrol etme sorunu yaşayan bireyler sıklıkla diğer duygularını da uygun bir şekilde ortaya koyma güçlüğü çekiyor. Bu kişilerde gerginlik, stres gibi ruh sağlığını tehdit eden kronik problemler ortaya çıkabiliyor.

Gelelim Asıl Konumuza; Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Öncelikle bilmemiz gereken şey şu: ”Olaylar bizi öfkelendirmez. Bizi öfkelendiren şey kendi inançlarımızdır. Olayla ilgili yaptığımız yorum ve değerlendirme kalıplarıyla türettiğimiz düşünce öfkelenmemize neden olur.

Bu sebeple eğer bir olay bizi öfkelendiriyorsa muhtemelen bu olayla değil, bizimle ilgilidir. Kendimize bu anlarda durmalı ve sormalıyız ” Neden beni bu kadar öfkelendirdi?”, ”Buna yüklediğim anlam nedir?”.

Bilişsel- Davranışçı Terapi Yöntemi

a. Öfke yönetimi için izlenen bir yol var. Bir terapist yardımıyla yapmak elbette daha iyi sonuçlar verecektir fakat kendiniz de bu yolu deneyebilirsiniz. Öncelikle vücudunuzun öfkeyi hissettiğiniz anda verdiği tepkileri fark edin: Mesela elleriniz titriyor olabilir, vücudunuzdan soğuk ter çıkabilir, midenize ağrı saplanabilir. Bunları düşünün ve bunları not alın öfkelendiğinizde vücudunuz ne tepki veriyor? Vücudunuz öfke duygusunu hissettiğinde doğal olarak fizyolojik durumunuzu bu ana hazırlamak ister ve hipotalamus çeşitli hormonlar salgılar. Bu oldukça normaldir. Bunların farkında olmak o anı yönetmenizi kolaylaştırır. Yani ilk yapmanız gereken şey bu ön uyarıcıları fark etmektir.

b. Artık öfkelendiğinizde vücudunuzun ne tepki verdiğinizi biliyorsunuz böylece sizi öfkelendiren bir durumla karşı karşıya kaldığınızda gelen uyaranları fark edebilir. Uyaranlar geldiğinde öfke patlaması yaşamamak için bu tavsiyelere uyabilirsiniz:

1-İlgiyi Başka Yöne Kaydırın

Öfkeleneceğinizi fark ettiğiniz bu anda kendinizi bir durdurun derin bir nefes alın ve nefesinizle beraber size kendinizi ”iyi, tatmin ve huzurlu” hissettiren bir anınızı gözlerinizin önüne getirin. Bu güzel anı düşünmeye başladığınızda hipotalamus bu sefer seratonin hormonu sağlamaya başlayacak böylece ani bir patlama yaşamaktansa kendinizi kontrol altına alabileceksiniz.

Bunu öfke anında yapabilmeniz için bu duruma alışmanız gerekmektedir. Bu nedenle beklediğiniz bir anda örneğin tuvalet sırasında veya otobüs durağında gözlerinizi kapatıp önce sizi sinirlendiren bir ana gidip daha sonra kendinizi güzel anılarınızla sakinleştirmeyi deneyin. Bunu sık sık yaparak kendiniz de bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz. ”Mutlu anınızı” kafanızda oldukça detaylı şekilde tasarlamak pratiğimizin etkisini yükseltecektir. Mesela şunları düşünün: Mutlu anınızda çevrenizde neler vardı? Ne giymiştiniz? Çevredeki sesler nelerdi?

2- Rahatlama Egzersizi

Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Öfkeleneceğinizi hissettiğiniz anda burnunuzdan derin bir nefes almak ve 5-7 saniye arasında bekletip yine burnunuzdan yavaşça nefesinizi vermek sakinleşmeniz için oldukça yararlıdır. Bu diyafram nefesidir ve önemli olan şeylerden birisi de bu nefeste, nefes alırken karnı şişirmek ve nefesi verirken karnı içine çekmektir. Bunu yaparken beyninize ”Rahatla, umursama, önemli olan şu anki durum değil benim buna vereceğim tepki” demeniz de rahatlamanız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacaktır.

3- Egzersiz Yapmak

Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Gün içerisinde çok kolay sinirlenen bir insansanız öfke olarak dışa vurduğunuz enerjiyi bir spora yönlendirebilirsiniz. Vücudunuz öfkeliyken de spor yaparken de aynı hormonu salgılar bu nedenle hormon salgısı için spor etkili bir yardımcıdır.

4- Yeniden Bilişsel Yapılandırma

Bu en basit anlamıyla düşünce biçimini değiştirmek demektir. Öfkelendiğimiz zaman düşüncelerimiz abartılmış ve aşırı dramatik olabilir o yüzden bu düşünceleri daha rasyonel hale getirmek oldukça önemlidir.

Hayır, bütün kötü şeyler sizi bulmuyor.

Hayır, hiçbir şey mahvolmadı. Dünyanız yıkılmadı ve bu dünyanın sonu değil.

Bunun yerine şunu diyebilirsiniz ” Evet şu an kötü bir durumdayım ve bu durumun üstesinden gelebilirim, halledebilirim. Bazen işler zorlaşabilir bu içinden çıkamayacağım anlamına gelmez.”

5- Problem Çözümü

Öfkelendiğimiz zaman kontrol edemezsek eğer o anda yaşanan sorunu çözmek yerine sorunu daha da dallandırabiliyoruz. Bunun yerine karşılaştığımız sorun karşısında bunun bir sorun olduğunu kabul etmemiz ve çözüm odaklı davranmamız yıkıcı davranışlar sergilememizin önüne geçecektir. Durun ve şunu sorun ” Bu problemi nasıl çözebilirim?” Unutmayın! Her zaman bir çözüm vardır.

6- Daha İyi Bir İletişim

Öfke anımızda genelde ne söylediğimizin farkında olmayız fakat söylediğimiz her şeyin sorumluluğumuz altında olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle karşı tarafı kırmaktansa veya daha sonra pişman olmaktansa karşı tarafı anlamayı denemeli bununla beraber yanlış anlamaya neden olmamak için sözcüklerimizi dikkatli seçmeliyiz. Söyleyeceğimiz şeyi düşünmeli, karşı tarafı dinlemeli ve karşılık vermeden önce kendimize zaman tanımalıyız.

7- Çevrenin Değiştirilmesi

Eğer o an öfkenizi kontrol edemeyeceğinizi hissediyorsanız bazen o ortamdan uzaklaşmak en iyi çözümdür. Yapıcı davranamayacağınızı hissediyorsanız ortamdan uzaklaşın kendinize zaman tanıyın ve akılcı tepkiler verebilir duruma gelene kadar bekleyin.

NOT: Öfke kontrolü, saldırgan davranışlar göstermemek için oldukça önemlidir. Bununla beraber öfkenizi bastırmak veya yok saymak da ileride ruhsal- fizyolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle öfkenizi yıkıcı bir şekilde kullanmamaya özen gösterdiğiniz gibi bastırmamaya, içselleştirmemeye de dikkat etmeyi unutmayın!

KAYNAKÇA: Dergiler Ankara , Yenifikir Dergisi

Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz? Yazımı beğendiyseniz diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Narsistik Patinaj Nedir?

PDR Bölümü Nedir?

Stres İle Nasıl Baş Edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu