Oyun Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Oyun Terapisi

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları, bu yazımda sizlere çocukların ortak dilinden bahsedip sizleri biraz olsun küçüklüğünüze götürüp düşündürmek istiyorum. Peki çocuklar için ortak bir dil gerçekten var mı? Elbette ki var. ”Oyun” Çocukların kendilerini en rahat ifade edebildikleri ortam kendi oyunlarıdır. Oyun Terapisi Nedir, faydaları nelerdir konularından bahsederken de oyun konusuna sık sık değineceğiz.

Oyun Nedir ?

Oyun; çocukların kendilerini, duygularını, isteklerini, sorunlarını ifade edebilmek için kullandıkları en doğal iletişim dilidir diyebiliriz. Çocuklar, yetişkinler kadar kendilerini kolay ifade edemezler. Biz yetişkinler çevremizle iletişim kurmak için nasıl kelimeleri kullanıyorsak çocuklar da iletişim için oyunu kullanırlar.

Oyun, çocukların gelişiminde önemle yer alan bir etkinliktir. Çocuk, kendi kendine veya arkadaşları ile oyun oynamanın bir şekilde yolunu bulmayı başarır. Çocuklar oyun oynayarak kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamındaki duygularıyla baş edebilmeyi, olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenirken bir yandan da kendilerini tanırlar.

Oyun Terapisi Nedir ?

Yetişkinler açısından oyun, çocuğun eğlenmesine ve vakit geçirmesine yarayan bir uğraştır. Oyun, çocuklarla iletişim kurmanın ve onların dünyasını paylaşmanın en doğal yolu ve en sağlıklı yöntemlerden biridir.

Oyun Terapisi Nedir ?

Oyun ve oyuncaklar aracılığıyla çocukların kendilerini daha kolay ifade etmelerine yoğunlaşan özel disipline oyun terapisi denir. Eğitimli oyun terapistleri, çocuklar için güvenli ve rahat bir ortam yaratırlar ve böylece çocukları istedikleri gibi oyun oynamaya teşvik ederler. Terapi sırasında, çocuklara duygusal sorunlarını ifade edebilmeleri için çeşitli birçok oyuncak sunulur. Çocukların kendilerini sanat, drama vb. oyunlar yoluyla kendilerini ifade edebilmeleri için fırsat yaratılır.

Oyun Terapisi Nedir
Oyun Terapisi Nedir ? Faydalı Mıdır?

Oyun terapisi ile amaçlanan; oyun üzerinden çocuğun kendisini ifade etmesi, duygularını daha iyi anlaması, problem çözme becerilerinin gelişmesi, olayları anlama ve böylece sorunlu davranışların azaltılmasıdır.

Oyun Terapisi Yaş Aralığı Nedir?

Çocuklar için 0-12 yaş arası uygundur.

Oyun Terapisi’nin Faydaları Nedir?

Çocukların davranışlarında yetişkinlere verdikleri mesajlarla iletişim kurmaya çalışırlar. Oyun Terapisi ile birlikte;

 • Oyun oynarken çocuğun içinde bulunduğu davranışları daha iyi anlayabilir, gözden kaçan ve önemsenmeyen birçok davranışın sebebini daha iyi kavrayabiliriz.
 • Çocuklarla olan iletişim ve ilişkimiz gelişir.
 • Oynadığı oyuncakla bize vermek istediği mesajı daha iyi yorumlayabiliriz.
 • Farkında olmadan yaptığınız birçok davranışın olumlu veya olumsuz sonuçlarının neler olabileceğini daha ne gözlemleyebiliriz.
 • Çocuğun davranışlarını etkileyen birçok farklı etkenini örneğin; sosyal çevre, aile veya arkadaş ortamı, toplum vb. daha iyi analiz edebiliriz.

Bir çocuğu anlamak yeni bir dil öğrenmek kadar zor diyebiliriz. Bu sebeple sürekli değişen dünyada kendimizi geliştirmeli ve sürekli yenilemeliyiz.

Oyun oynamanın temelde üç işlevi bulunmaktadır; çocuğun bilişsel gelişimini desteklemek, motor kabiliyetlerini geliştirmek ve duygularını dışa vurmasını sağlamak. Çocuklar, yaşadığı dış dünyanın ve kendi iç dünyasının yansımalarını oyun oynarken ortaya koyar.

Oyun Terapisi Nedir
Oyun terapisi nedir diye sormadan önce oyun oynamanın çocuklar için önemi bilinmelidir.

Çocuklar, oyun alanlarında yarattığı dünyada, yaşamlarında benzer durumlarla karşılaştığı bakış açılarını gösterirler. Terapistler, oyun sürecine müdahale edip onları yönlendirdiğinde davranış ve tutumları değişir. Bu şekilde ailesi, arkadaşları ve hayatla kurduğu ilişki daha sağlıklı bir hale gelir. Anne, babaların tutumu ve desteği de oyun terapisi için vazgeçilmez noktalarından biridir.

Çocuk, kendisini oyunlarla ve oyuncaklarla ifade etmektedir. Oyun Terapisi, çocukların yetişkinler gibi kendi duygularını ifade edememelerinden dolayı, çocuğun duygu dünyasına ulaşmak için kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

Oyun Terapisi’nin öncelikli amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Böylece çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmaktır.

Çocuklarda Görülen Olası Sorunlar

 • Davranış Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü
 • Okula Uyum Sorunları
 • Okul Öncesi ve Okul Dönemi Sorunları
 • Ergenlik Dönemi Sorunları
 • Sınav Kaygısı, Ders Çalışmaya Karşı İsteksizlik
 • Çekingenlik, İçe Kapanıklık
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklar
 • Yalan Söyleme, Öfke Problemi, Kardeş Kıskançlığı
 • Konuşma Bozuklukları
 • Otizm, Saldırgan davranışlar
 • Dil-konuşma bozuklukları
 • Yemek yeme, uyku ve tuvalet problemleri
 • Boşanma ve kayıp süreçlerine uyum zorlukları
 • Özgüven sorunları/kendini yetersiz hissetme
 • Tırnak yeme, parmak emme
 • Arkadaş edinmekte güçlük çeken
 • Fiziksel ve duygusal şiddette maruz kalan çocuklar

Oyun Terapisi Nedir’e Güzel Örnek

İki çocuklu bir ailenin ilk erkek çocuğu olan Ahmet 9 yaşındadır. Aile yavaş hareket etme, aklı başka yerde olma, ödevlerini vaktinde bitirememe, derslerinde geri kalma, çok unutkan olma ve arkadaşlarıyla oyun oynarken oyunlardan kopma davranışları göstermektedir. Aile, Ahmet’in okuldaki öğretmeninin yönlendirmesi ile bir uzmana gitmiş ve ardından “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” teşhisi konulmuştur.

Oyun Terapisi Nedir
Oyun Terapisi Nedir ‘e örnek bir hikâye

Ahmet aslında sakin ve uyumlu bir çocuktur. Ancak Ahmet’le iletişim kurulduğunda gözlemlenen davranışları sergilediği fark edilmiştir. Bunun üzerine oyun terapisi uzmanları ; Ahmet ile bazı taktiksel oyunlar üzerinden düşünme becerilerini geliştirme, düşünme süresini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmış. Ve aynı zamanda bilişsel-davranışçı yaklaşım üzerinden de takip edilmiştir. Dur-düşün-planla-davran bilişsel döngüyü daha fazla pekiştirmek, dikkatini doğru zamanda başlatma, sürdürme ve dikkatini doğru zamanda sonlandırma çalışmalarının etkili olabileceği belirlenmiştir.

Yapılan terapi sonucunda Ahmet , ödevlerini zamanında yapmaya ve karşısındaki kişiyle daha ilgili ve etkili iletişim kurmaya başlamıştır. Önceden kendisi için zor olan alanlarda daha iyi olduğunu fark ettikçe kendine olan özgüveni de artmış ve bu durum ders başarısına da olumlu yönde yansımıştır.

Düzenli aralıklarla kontrol edilen Ahmet’in seanslardan olumlu sonuç almasının en önemli noktası; çocuğun yapabileceklerinin kapasitesini, alabileceği sorumluluklarının düzeyini doğru şekilde tespit etmek olmuştur. Aynı zamanda bu alanlar üzerinden özgüvenini arttırarak yaptığı işlerin içeriğini genişletmek de olumlu sonuç alınmasında etkili olmuştur.

Psikoloji alanındaki diğer yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayınız.

Referans: paylaşım psikoloji ,İçimizdeki Ebeveyn, Faydalar

Obsesif Bir Bozukluk: İşkolik Olmak

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Nedir?

Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

tarafından yazıldı Esra ŞAHİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İOS İşletim Sistemi

IOS VS ANDROID

Komite Sistemi

Tıp Fakültelerindeki Komite Sistemi