Hakkımızda1

Özgüven Eksikliği Nedir ve Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Bu konu ile ilgili internette tonla tanım bulabilirsiniz. Ben ise farklı bir dille bunu size aktarmaya çalışacağım. Özgüven aslında her insan için apayrı anlamlar ifade eder. Bir çocuk için, çilekli dondurmayı köşedeki bakkaldan tek başına alabileceğini bilmesidir. Bir genç için, yoldan geçerken vitrinde görüp hayran kaldığı gitarı eğer denerse çalabileceğine inanıp onu satın alabilmek için para biriktirmeye başlamasıdır.

   Özgüven, insanın bir işi yapabilmek için gereken içsel motivasyonunu sağlayabilmek adına hiç kimseye gerek duymadan başarabileceğine kuşkusuz inanmasıdır. Özgüven, “olmak” cesaretidir, “sadece kendi” olmak. Kişinin kendinin gerekli becerilere sahip olduğunu bilerek duruma göre inisiyatif göstererek karar vermesi ve en önemlisi verdiği kararı uygulayacak cesarete sahip olmasıdır. Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahipken en iyisi için çaba gösterir. Olmadığında dünyanın sonunun gelmediğini bilir. Hatalarımızdan ders çıkarırız.

   Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven’in eksik veya fazla olması sorun teşkil eder. Eğer kendimize fazla güvenirsek sınırlarımızın olduğunu unutur, yapabileceklerimiz hakkında gerçekçi olmayan uçuk düşüncelere kapılırız. Üzerimize aldığımız aşırı sorumlulukların altında eziliriz. En iyisini her zaman kendimizin yaptığını düşünür, dışarıdan gelen tavsiyelere kulaklarımızı tıkarız.

   Özgüven eksikliği ise kişinin kendisine olan saygısını, inancını, öz-benlik sevgisini ve en önemlisi yaşama sevincini kaybetmesidir. Özgüven eksikliği genelde çocukluk döneminden itibaren gelişir. Unutmamalıyız ki bir çocuğu yetiştirirken aslında onun kişiliğinin temellerini de atıyoruz. Örneğin anne-babanın çocuğun fikirlerine değer vererek onu her koşulda oturup dinlemesi, çocuğa kendini önemli ve değer verilen ayrı bir bireymiş gibi hissettirir. Büyükleri tarafından sevgi ve ilgi gören, fikirleri önemsenen ve değer verilen, sorumluluk verilen ve sorumlulukları başarıyla yerine getirdiğinde takdir edilen ve gurur duyulan, hata yapmış dahi olsa olduğu gibi kabul edilen çocuklar özgüven problemi yaşamazlar. Tam tersini düşündüğümüzde ise; beklediği ilgi ve yakınlığı göremeyen, sürekli eleştirilen, her koşulda değerli olduğu hissettirilmeyen çocuklarda özgüven eksikliği vardır ve hem aile içinde hem de sosyal çevresinde sorunlar yaşar.

  Özgüvenimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

   Peki özgüven nasıl geliştirilir? Özgüven eksikliğini yenebilir miyiz? Özgüven eksikliğini gidermenin birinci ve en önemli etkeni kararlı ve inançlı olmaktır. İnsan, iradesini kullanarak her şeyin üstesinden gelebilecek donanıma sahiptir. Kişi kendinin aşamayacağı şeyleri yapamayacağı şeyleri azim ve kararlılıkla yapmaya başladığını görünce, kendine duyduğu öz-saygısı artar. Kendine güvenmeye ve inanmaya başlar. Başardığına inanan bir insanın ise hayattaki motivasyonu ve yaşama sevinci artar. Kendini daha güzel ifade etmeye başlar ve kendisiyle barışık olur. Sınırlarını, artı ve eksi yönlerini bilir, kendini tanır. Yeteneklerinin ve gücünün farkına varır. Reddedilmekten korkmaz, yeniden dener. Ve en önemlisi kendini “sever”. Bütün bunların hepsini yapmasa bile denemeye cesaret etmesiyle özgüvenin arttığını gözlemleyecektir. Sözün kısası ‘‘ özgüven eksikliği kader değil, istemsiz tercihtir.” Tercihimiz ise doğamız gereği kendimizi serbest bırakıp uçmak olmalıdır, sınırlara köle olup yerlerde sürünmek değil.

Uzaklaştığınız şeyin ötesinde bir şeylere yönelmedikçe asla büyüyemezsiniz. Ronald E. Osborn

Diğer Kişisel Gelişim konulu yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kendimi Nasıl Tanırım? (Kendimize Yolculuk)

Hayatın Anlamı İkigai Nedir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu