Gündem

Pandemide Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Tüm Gelişen Kariyerim Okuyucularına sağlıklı günler dilerim. Sağlığımız için evde kaldığımız ve evlerimizde oldukça sıkıldığımız bu dönemde oldukça iç açıcı bir içerikle karşınızdayız! İşte evde yapılabilecek aktiviteler serimiz!

Hepimizin bildiği üzere anormal yeni normalimizde yaklaşık 9 ay geride kaldı. Bu süreçte kah kendimizi kişisel gelişimimize adadık kah büyük bir karamsarlık içerisinde saatlerce anasayfa yeniledik. Can sıkıntımızdan kurtulmak için denediğimiz yolların kimi başarısız bir tecrübe kimi istikrarlı bir hobi, bir yaşam stili haline geldi. Bizim de sizlere sunacağımız tavsiyelere göz gezdirerek evde geçirdiğiniz zamanı renklendirebilirsiniz.

Evcil Hayvan Sahiplenerek Onla Zaman Geçirin!

evde yapılabilecek aktiviteler
Evcil Hayvan sahiplenin.

Pandemi boyunca evlerimizde salgının psikolojik ağırlığını yoğun bir şekilde hissettik ve stres altında kaldık. Evde yapılabilecek aktivitelerden biri olan minik bir dostla zaman geçirmek bu negatif enerjiyi dağıtmanın en zahmetsiz ve keyifli yollarından biri. Üstelik bulunduğunuz şehirlerdeki barınaklarda bakıma muhtaç yüzlerce kedi ve köpek sizin onları sıcacık bir yuvaya dahil etmeniz için hazır ve nazırlar. Kedi ve köpek bakmanın sorumluluğunu üstlenmek istemeyenler için; bir kuş bir balık bile sabahları güne daha mutlu uyanmanızda bir sebep olabilir!

Kitaplar ve Filmler Sayesinde Sosyalleşin; Online Tahlil Toplantıları

Kitap okumak, dizi ve film izlemek kendinizi geliştirmenizde evde yapılabilecek aktiviteler‘in başında gelirken ve en ulaşılabilir yollardan biriyken bu verimli aktiviteyi bir sosyallik aracına dönüştürebilirsiniz. Sosyal medya ve internet aracılığıyla kayıt olabileceğiniz onlarca kulüp, gençlik platformu ve entelektüel tartışmalar için kurulmuş halkalar bulunmakta. Tavsiyemizin faydası olması için sizlere önerebileceğimiz tartışma halkaları;

Lab Gençlik Platformu

İstanbul merkezli platform pandemi dönemiyle tüm gençlere yönelik etkinlikler düzenliyor ve ayrı ayrı oluşturdukları ekiplerde kitap ve film tahlilleri yaparak katılımlarınızı bekliyor. İnstagram sayfaları aracılığıyla ulaşabileceğiniz topluluk tüm etkinliklerini orada duyuruyor ve paylaşıyor.

Bin Yaprak

İnternet sitesine göz attığınızda çok fazla içerikle karşılaşacaksınız. Wol çemberleri, kitap okuma kulüpleri ve daha nice kendinizi geliştirmenizi sağlayacak platformu ile Bin Yaprak’ ta kendinize bir yer bulabilirsiniz!

Youtube aracılığıyla bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Boş zamanımızı değerlendirmek ve karantina bittikten sonra çimler üzerinde çalabilmek için enstrüman öğrenmenin tam zamanı!

İnternetin saymakla bitmeyen nimetlerinden biri de öğreticiliği olabilir. Müzik aleti çalmaya en kısa sürede öğrenilenlerle başlayabilirsiniz. Yalnız gerçekleştirdiğiniz öğrenme de başarınızın sizi motive etmesi için kalimba ya da ukulele aletlerini tercih edebilirsiniz.

Bitki Yetiştirmek

Yaşam alanımızda bu kadar vakit geçiriyorken orayı güzelleştirmemiz de oldukça önemli. Betonlar arasında bunaldığımız günlerde evde yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri birbirinden çiçekler yetiştirmek. Bir miktar yeşillik görmek sizi daha az stresli hale getirecektir. Üstelik bitki bakımını üstlenmek de oldukça kolayken açacağı bir yaprak, vereceği bir kökle sizi fazlasıyla mutlu eder.

evde yapılabilecek aktiviteler
Ev bitkileri

Resim Sanatları

Ebru Sanatı

Resim yapmaktan veya bir şeyleri boyamaktan hoşlanıyorsanız sadece kağıtlara yapmaktan sıkılmış olabilirsiniz. Sizlere farklı bir zemin açmak için 2 fikrimiz var; çini sanatı ve taş boyama.

Çini sanatını icra etmek için topraktan yapılan tabakları, boyaları ve fırçaları elde ettikten sonra dilediğiniz gibi ürünler yapabilir, pandemiden sonra da şehrinizdeki çini kurslarının fırınlarında pişirerek hobinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir diğer hobi taş boyama da ise üzeri pürüzsüz taşları dilediğinizce boyayarak zaman geçirebilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz!

Eski Kıyafetleri Geri Dönüştürmek İçin Renkli Bir Yol: Etamin!

Toplum tarafında cinsiyetçi bir yaklaşımla kadınlara özgü görülen el işleri, nakış işlemek gibi faaliyetlerin günümüzde herkes tarafından popülerlik kazandığını görüyoruz. Evde yapılabilecek aktivitelerden en keyiflisi olabilecek el işlerinden belki de en kolayı ve en renklisi olan etamin işlemek ise size karantina günlerinde stres attıracak bir hobi olurken aynı zamanda eski kıyafetlerinizi değerlendirmenizde de bir olanak sağlayacak. Etamin ve kanaviçe işlemek birbirinden küçük farklılıklarla ayrılsa da her ikisi de oldukça kolay ve eski kıyafetleri değerlendirmek için çok basit ve etkili bir yol. Bir kasnak ve arzu ettiğiniz ipler yardımıyla kıyafetlerinize orijinallik katabilirsiniz!

Üretken Olun!

Deri İşleme

Deri işleme

Hobiler edinirken yaptığımız ürünün sadece zaman harcanan bir şey olması dışında maddi bir değer taşıması ve kullanım arz etmesi de yapılan hobiye bireyi daha da bağlayan bir şeydir. Evde yapabileceğiniz ve üretken olmanıza fayda sağlayabilecek bir hobi olarak deri işlemek ve deriden ürünler yapmak. İlgisini çekenler için belli başlı aparatlar ve bir miktar deri ile harika cüzdanlar, kalemlikler ve çantalar yapabilirsiniz.

Mum Yapmak

evde yapılabilecek aktiviteler
Evde mum yapmak.

Şu an sosyal medyada ve etrafımızda dekoratif bir aksesuar olarak popülerlik kazanan bir obje: mum. Hem de bildiğimiz mumlardan değil, estetik olarak dudak uçuklatan güzel renklerde ve güzel kokularda olan mumlar. İnternet alışverişlerinde, evde zaman geçirdiğimiz sürenin de artıyor olmasıyla, talepleri fazlaca artan mumlardan siz de yapabilirsiniz. Zaman ayırmanız ve uğraş verdiğiniz takdirde oldukça şık mumlar elde edeceksiniz. Üstelik kendiniz yapmanız durumunda oldukça da karlı bir iş yapmış olacaksınız. Hatta bir shopier mağazası üzerinden yaptığınız mumları satışa bile sunabilirsiniz.

Mutfağa Girin ve Yeni Tarifler Deneyin

İster yapmayı ister yemeyi sevin, yeni tarifler deneyerek damak zevkinizi geliştirmek için oldukça elverişli günlerdeyiz. Tüm günler birbirinin tekrarı gibi geçerken farklı lezzetler ile tanışmak küçük bir güzellik katabilir yaşantınıza. Evde yapılabilecek aktiviteler arasında benimde en sevdiklerimden biri.İnternette pek çok çeşitte site ve kanal yoluyla mutfağın püf noktalarına hakim olabilir ve evdekileri şaşırtan lezzetleri yapabilirsiniz! Fakat hareketsiz kaldığımızı ve kalori yakmakta zorlanabileceğimizi unutmayın!

evde yapılabilecek aktiviteler
Mutfaktan lezzetli kokuların geleceği sağlıklı günlere!

Ertelenmiş İşlerinizi Yapın!

Hepimizin aklının bir kenarında duran ama yapmaktan her zaman kaçındığımız bazı işler vardır. Bunlar dağınık bir dolabı döküp düzlemek, evdeki bir tadilat işini ertelemek veya uzun süredir aramak istediğimiz insanları listenin sonuna yerleştirmek olabilir. Zamandan çok başka bir sermayemiz olmadığı şu günlerde ertelenmiş tüm sorumluluklarımızı yerine getirerek zihnimizi rahatlatabiliriz!

Ayrıca yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, beyin yarım kalan işleri ve bitmeyen eylemleri teknik olarak kabullenmiyor ve devamlı alternatif sonlar üreterek aklınızı meşgul ediyor. Bir türlü bitirilemeyen işlerin gözünüzde büyüme sebebi ve sizi mental olarak yorması bu sebeple açıklanıyor.

Umarım pandemi döneminde evde yapılabilecek aktiviteler serimizi beğenmişsinizdir. Diğer yazılarımızı da incelemek isterseniz:

Sigmund Freud Psikanalizin Kurucusu

Felsefe ‘de Bilinmesi Gereken 15 Temel Kavram

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Kitap Önerisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu