Üniversiteliler Anlatıyor

Pareto Analizi Nedir ?

Sevgili okuyucularım, bu yazım sizlere Pareto Analizi hakkında bilgiler sunmaktadır. Pareto ilkesi nedir? Sorusuna yanıt alarak başlayalım;

Pareto İlkesi Nedir?

Vilfredo Pareto
Vilfredo Pareto

Pareto İlkesi adını 1906 yılında iktisatçı Vilfredo Pareto‘dan almıştır. İtalya’daki toprak mülkiyetindeki dengesizlikten türetilen ilke, genellikle her şeyin eşit olmadığı ve azınlığın çoğunluğa sahip olduğu fikrini göstermek için kullanılır. Pareto Analizi; sonuçların % 80’inin, nedenlerin % 20’sinden kaynaklandığını ve girdiler ile çıktılar arasında eşitsiz bir ilişki olduğunu öne sürmektedir. Pareto’nun gözlemlediğine göre, İtalya’daki arazinin % 80’ine nüfusun % 20’si sahipti. Başka ülkeleri araştıran Pareto; bu durumun aynısının yurtdışında da uygulandığını gördü.

1940’lara gelindiğinde, operasyon yönetimi alanında öne çıkan Dr. Joseph Juran, 80-20 kuralını ticari üretim için kalite kontrolüne uyguladı. Ürün hatalarının % 80’inin üretim yöntemlerindeki sorunların % 20’sinden kaynaklandığını gösterdi. Juran bu fenomeni “hayati bir azınlık ve önemsiz çokluk” olarak icat etti.

Pareto Analizi, yaşamdaki şeylerin her zaman eşit olarak dağıtılmadığı gözlemidir. Bu ilke, girdiler ve çıktılar arasındaki ilişkinin dengeli olmadığının genel bir hatırlatmasıdır. Pareto analizi ile bir işletme, üretim sorunlarının % 20’sine odaklanarak ve bunları azaltarak genel kalitesini artırabilir. Kararların önceliklendirilmesine yardımcı olur, böylece liderler genel hedefleri üzerinde hangilerinin en büyük etkiye ve hangilerinin en az etkiye sahip olacağını bilir.

Pareto Analizi ( İlkesi ) için Diğer İsimler

 • Pareto Yasası.
 • Pareto Teorisi.
 • 80-20 Kuralı.
 • 80-20 İlkesi.
 • Pareto’nun 80-20 Kuralı.
 • Dengesizlik İlkesi.
 • En Az Çaba İlkesi.
 • Hayati Az ve Önemsiz Çok Yasası.

Pareto Analizi’nin Örnekleri

Pareto Prensibi
Pareto Prensibi
 • Çıktının % 80’i işçilerin % 20’si tarafından üretilir.
 • Bir öğretmenin zamanının % 80’i öğrencilerin % 20’si tarafından alınır.
 • Perakende satışların % 80’i markaların % 20’si tarafından yapılmaktadır.
 • Web site trafiğinin % 80’i gönderilerin % 20’sinden gelir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların % 80’i nüfusun % 20’si tarafından bulaşır.
 • RNA virüslerinin % 80’i kuşların % 20’si tarafından saçılır.
 • Film kiralamalarının % 80’i mevcut başlıkların % 20’sidir (genellikle yeni çıkanlardır).
 • Dünya nüfusunun % 1’i küresel servetin yarısına sahiptir.

80-20 Kuralı, sert ve hızlı bir matematik yasası değil, bir ilkedir. Kural olarak, % 80 ve % 20’nin % 100’e eşit olması bir tesadüftür. Girdiler ve çıktılar basitçe farklı birimleri temsil eder, bu nedenle girdi ve çıktı yüzdesinin % 100’e eşit olmasına gerek yoktur.

Pareto Analizi Nasıl Yapılır ?

Bir Pareto analizi yapmanın birkaç farklı yolu olsa da, aynı yol gösterici ilkeler etrafında dönme eğilimindedirler. Bir Pareto analizi yapmanın sekiz adımı şunlardır:

1) X ekseninde nedenleri olan dikey bir çubuk grafik ve y ekseninde sayı (tekrar sayısı) oluşturulur.

2) Çubuk grafiği azalan neden önem sırasına, yani önce en yüksek sayılan nedene göre düzenlenir.

3) Her bir nedenin kümülatif sayısı azalan sırada hesaplanır.

4) Her bir nedenin kümülatif sayım yüzdesi azalan sırada hesaplanır.

 Yüzde hesaplama: {Bireysel Neden Sayısı} / {Toplam Neden Sayısı} * 100

5) Yüzdeleri % 100’den % 0’a azalan yüzdeleri olan ikinci bir y ekseni oluşturulur.

6) Her bir nedenin kümülatif sayım yüzdesi x eksenine çizilir.

7) Bir eğri oluşturmak için noktalara katılınır.

8) X eksenine paralel çalışan y ekseninde % 80 oranında bir çizgi çizilir. Daha sonra çizgi x eksenindeki eğri ile kesişme noktasına bırakılır. X ekseni üzerindeki bu nokta, soldaki önemli nedenleri sağdaki daha az önemli nedenlerden ayırır.

Doğru ve uygun bir teknikle uygulanan Pareto analizi sonucunda, hemen hemen tüm çalışanların da anlayacağı şekilde bir çıktı alınarak, işletme açısından büyük faydalar sağlanabilmektedir. Pareto diyagramında incelenen süreç kategorilere ayrılmıştır ve her kategorinin kaç kez gerçekleştiği sayılabilir. Bir Pareto diyagramı, verileri hiyerarşik bir sıraya koyar, bu da en önemli sorunların ilk önce düzeltilmesine izin verir. Pareto analiz tekniği, her türlü veriyi özetleyebilmesine rağmen, öncelikle uygunsuzlukları tanımlamak ve değerlendirmek için kullanılır. Yönetim sunumlarında belki de en sık kullanılan diyagramdır.

Pareto İlkesi Örnek Diyagram
Pareto İlkesi Örnek Diyagram

Pareto Analizi’nin Faydaları

 • Hataların ana nedenlerinin önemine göre tanımlanması ve sıralanması yoluyla bir problemi etkin bir şekilde çözer.
 • Birçok pratik uygulama için öncelikleri belirler.
 • Çabaların nereye odaklanacağını gösterir.
 • Birtakım çalışmasını yönlendirir.
 • Sınırlı kaynakların daha iyi kullanımına olanak sağlar.
 • Verimliliği artırır.
 • İş yükü azalır ve iş büyür.
 • Daha mutlu bir takıma sahip olunur.

Hayatınızda Daha Fazla Zaman Kazanmak İçin Pareto İlkesi’ni Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Yönetici misiniz? Sınırlı kaynakların sürekli meydan okumasıyla karşı karşıya olduğunuz aşikar. Yalnızca maksimize etmeniz gereken zaman değil, tüm ekibinizin zamanı. Pareto yaklaşımı imkânsızı yapmaya çalışmak yerine, hangi projelerin en önemli olduğunu gerçekten anlamaktır. Kuruluşunuzun veya patronunuzun en önemli hedefleri nelerdir ve bu hedeflere uyum sağlamak için hangi özel görevlere odaklanmanız gerekir? Kalanı başkalarına devredin veya bırakın.

Serbest çalışan mısınız? En iyi müşterilerinizi belirlemek önemlidir. Elbette tüm yumurtalarınızı tek sepette istemezsiniz. Ancak çok fazla çeşitlendirme hızla tükenmişliğe yol açacaktır. Para yapıcılara odaklanın ve bu uzun vadeli ilişkileri güçlendirin.

Girişimci misiniz? Yeni ve heyecan verici olanı denemenin cazibesi her zaman vardır. Bunda doğal olarak yanlış bir şey yok, ancak bu durum hedeflerinize bağlı. Mevcut işinizi büyütmeye mi çalışıyorsunuz? Pareto İlkesi, stratejik planınıza odaklanmanıza ve sonsuz yeni fırsatları kovalamak için daha az zaman harcamanıza yardımcı olur.

Durumunuz ne olursa olsun, bir saatte altmış dakika, bir günde yirmi dört saat ve bir hafta içinde yedi gün olduğunu hatırlamak önemlidir. Pareto İlkesi, bunun iyi bir şey olduğunu görmenize yardımcı olabilir; aksi takdirde, hiç bitmeyen yapılacak işler listesinin kölesi olurdunuz.

Feynman Tekniği Nedir?

Online Alışveriş Pandemi’de Tüketim Çılgınlığı

Gazetecilik Nedir? Nasıl Gazeteci Olabilirim?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu