Hakkımızda1

Pazarlama Departmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları. Önemi giderek artan ve geleceğin meslekleri arasına girmeyi başarmış bir meslekten söz etmek istiyorum. Pazarlama Departmanı. Peki Pazarlama departmanı nedir, Ne iş yapar? Sorusunun yanıtını bulabilmek için önce pazarlama kavramının detayına inmemiz gerekiyor.

Yanlış anlaşılmalara maruz kalmış olan ve toplumda belli sürelerde önyargıyla bakılan “pazarlama” kavramına bir açıklık getireceğim.

Pazarlama-Marketing

Bu bağlamda pazarlama ve satış kavramları birbiriyle karıştırılmaktadır. Fakat fonksiyonları ve amaçları bağlamında birbirinden çok ayrışmaktadır. Pazarlama bir süreç, satış ise sonuçtur.

Amerikan Pazarlama Derneği (AMA-American Marketing Association) tanımına göre “Pazarlama, kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayı sağlayacak değişimi meydana çıkarabilmek için mal, hizmet ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurulmasına yönelik planlama ve uygulama sürecidir.” Pazarlama kavramına dair bir sürü tanımlamalar yapılabilir. Pazarlama bir değer yaratmadır.

Kısaca ürün, hizmet ve fikri tüketiciye en iyi şekilde sunma yoludur. Tüketiciyi anlayabilmek, bir müşteri gözünden bakabilmek, tüketicilerin içgörülerini analiz edebilmek ve kreatif fikirler geliştirmek, trendi takip edebilmek pazarlama kavramının toplamını oluşturmaktadır.

Marketing

Bu sebeple pazarlama çok geniş kapsamlı bir tanımdır ve bir sürü alt dalları vardır. Tüm alanları bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan birkaçı; dijital pazarlama, hizmet pazarlaması, ilişkisel pazarlama, yeşil pazarlama, nöropazarlama, sağlık pazarlaması, turizm pazarlaması, emlak pazarlaması, gerilla pazarlaması ve daha sayamayacağımız birçok dala hâkimdir.

Kısaca pazarlama kavramı sanılanın aksine “kapı kapı gezen satışçı” algısının çok daha ötesinde bir fonksiyondur. Gelişen çağ ve onun getirisi olan değişim ile birçok kurum, kuruluş, işletme, firma kendisini bu koşullara hazırlamalıdır. Pazarlama departmanını işletmelerinin önemli bir parçası haline getirmelidirler. İşletmelerde muhasebe, İK, PR gibi kemikleşmiş departmanların yanında pazarlama departmanına da o denli önem vermelidirler.

Pazarlama departmanın içinde bulunanlar, pazarlama uzmanları, bu alana ilgi duyan kişilerin, ad-soyadları gibi bilmesi gereken bir başlık var. 4P. Bir diğer adıyla “Pazarlama Karması.” Peki bu 4P nedir?

4P NEDİR?

Pazarlamanın babası olarak kabul edilen Philip Kotler tarafından geliştirilen 4P oldukça önemli bir yere sahiptir.

pazarlama departmanı
4P

Product (Ürün)

Price (Fiyat)

Place (Dağıtım)

Promotion (Tutundurma)

Pazarlama kavramı tamamen müşteri odaklı olarak yapılan bir hizmettir. Yani müşterilerin beklentilerini, isteklerini, anlamalı ve buna bağlı bir şekilde ürün, mal veya hizmetlerin tasarlanması planlanmalıdır. Doğru ürün, doğru fiyatlandırılma politikalarıyla, doğru dağıtım kanallarıyla, doğru tutundurma çalışmalarıyla yürütülmelidir.

ÜRÜN:

Herhangi bir şeyi pazarlayabilmek için ortada belli başlı bir ürünün olması gerekmektedir. Ürünle pazara ne ile ulaşılacağı, rekabetteki konumunu, ürünün özelliklerini, rakiplerden farkının ne olması gerektiği belirlenir.

Belirlenen ürün, pazardaki tüketicilere hitap etmelidir. Ürün, tüketicilerin istek ve beklentilerini karşılayabilecek özellikte olmalıdır. Ürünün kalitesi, üründe kullanılan malzeme, ne ile yapıldığı önemli kriterlerdir. Örneğin pazara telefon ürünü ile girmek istiyorsunuz. Bu telefondaki özelliklerin tamamı pazardaki mevcut firmalardan ve rakiplerden farklı olmalı. Ön ve arka kamerası iyi mi, yüksek çözünürlüğe mi sahip olduğu, ürünün seçilmesi için önemli etkenlerdendir.

Ya da bir çanta sektörü düşünüldüğünde, o çanta yapılırken kullanılan kumaş türü, rengi, fermuar rengi ve boyutu, tasarım bir çanta ise kullanılan kaleme kadar detayları içinde barındırır. “Müşteri A firmanın çantasını değil de neden bizim çantamızı satın alsın?” sorusunun cevabı sizin yapmış olduğunuz ürünün kalitesi ve özelliği ile doğru orantılıdır.

FİYAT:

Ürünün özelliklerinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu fiyatlandırmadır. Ürün bedelinin belirlenmesi, ne kadar bir fiyat konulacağı, ürünün ederinin ne kadar olacağına dikkat edilmelidir. Kar marjı göz önünde bulundurularak iyi bir fiyat belirlenmelidir. Tüketicinin, o ürünü satın alabilmek için ne kadar para ödemeye razı olduğunun belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla ürün fiyatının belirlenmesi çok özen gösterilecek bir konudur.

DAĞITIM:

Ürün belli, fiyat belli. Peki bu kadarla bitiyor mu? Hayır. Ürünün bizlere yani tüketicilere ulaşıyor olması gerek. Örneğin bir cips alacaksınız ve o istediğiniz cipsi raflarda görmüyorsunuz? O an ne yapardınız? Büyük ihtimalle B firmasının cipsini istemeye istemeye alırdınız. Bu durumda hem aradığınız cipsi bulamıyorsunuz hem de farklı bir firmanın cipsini satın almış oluyorsunuz. Bu olay asıl firma sahibi için dezavantajlı bir durumdur. Rakip firmanın ekmeğine yağ sürmüş oluyor. Tüketicilerde artık istedikleri cips nasılsa orada yok diye farklı yerlere yöneliyor. İstenilen ürünü, istenilen yerde bulabilmeliyiz.

TUTUNDURMA:

Kısaca ürettiğimiz ürünü pazarda tutundurabilmeliyiz. Tutundurma faaliyetleri reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış, satış geliştirme ve doğrudan pazarlamayı kapsar. Ürünü tüketicilere tanıtmalı ve haberdar etmeliyiz. Ürünümüz pazarda yerini aldıktan sonra da tutundurma faaliyetlerine devam etmeliyiz.

Örneğin Coca-Cola global bir marka ve herkesin tükettiği, bildiği bir markadır. Ama sürekli reklamını yapmaya devam etmektedir. Kutusunda bir değişiklik yaptığında rengini değiştirdiğinde, kutu üzerine şehir isimleri yazdığında hep haberdar oluyoruz. Tutundurma sürekli bir dinamiktir. Markanın var olma sürecini etkiler.

Dolayısıyla pazarlama departmanı nedir? Ne iş yapar kısmına gelmeden önce 4P tanımını iyi bilmeliyiz.

PAZARLAMA DEPARTMANI

Pazarlama departmanı, firmanın ürettiği ürünün pazarda satış miktarının artması, rekabet edebilmesi, marka değerinin ve imajının yükselmesi, kârlılığı devam ettirilmesi, üründe değişikliklerin uygulanması, tanıtılması ve tutundurma faaliyetlerinin yapılması, kurumsal müşteriler ile tüketicilerinin memnuniyeti ve güveninin sağlanması, yeni bir ürünün geliştirilmesi, dağıtım kanallarının belirlenmesi, ürünle ilgili her türlü araştırmanın yapılarak müşteri tercihlerinin tespit edilmesi veya ihtiyaç yaratılması, gereğinde üretimi durdurma kararının verilmesi, fiyatlandırma stratejisinin belirlenmesi ve bunların en uygun zamanda ve en verimli bir şekilde gerçekleşebilmesi için planlama ve bütçesinin yapılmasından sorumlu bir birimdir.

Pazarlama departmanı giderek artan bir öneme sahip. İşletmelerin dengede durabilmesi için en önemli kolonudur.

Müşteriyi tanımak, ihtiyaçlara hizmet edebilmek, beklentiyi karşılamak, işletmelerin varlığını sürdürebilmeleri için sürekli yeni fikirler üretmeye çabalayan ve farklılaşarak rakiplerden bir adım öne geçebilmek hedefleri arasındadır. Böylece bu yazımda pazarlama departmanı nedir? Ne iş yapar? Sorularına cevap vermeye çalıştım umarım yararlı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Pazarlama ve 4P Nedir?

İnsan Kaynakları Birimi Nedir? Nasıl Alım Yapıyorlar?

Pazarlama ve Satış Farkı Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu