Hakkımızda1

Pazarlama ve 4P Nedir?

Merhaba değerli okuyucular, bilindiği üzere endüstri mühendisliği diğer mühendislik dalları gibi çalışma alanı belli yerlerde olan bir mühendislik değildir. Belli başlı 7 tane farklı departman bulunmaktadır. Bende bu departmanları genel olarak anlamak ve sizlere de yardımcı olmak için yavaş yavaş ele almak istiyorum. İlk olarak Pazarlama ve Satış departmanı içerisinde olan Pazarlama ve 4P hakkında bilgi sahibi olalım.

Pazarlama Nedir?


“Pazarlama, kârlı bir hedef pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için keşif, yaratma ve değer sunma bilimi ve sanatıdır.”

Dr. Philip Kotler


Pazarlama, bir kuruluşun ürün ve hizmetlerini hedef kitlesine iletmek ve satmak için yaptığı araştırma, iletişim, reklam ve hizmetleri tasarlamaktır. Daha basit bir anlatımla pazarlama eşittir tanıtım, reklam diyebiliriz. Pazarlama işletmeyi müşteriye bağlayan bir anahtardır. Asıl önemli olan müşteriyi iyi bir şekilde anlamak ve bu doğrultuda ihtiyaçlarına göre yol almaktır. Burada çok ve hızlı konuşarak pazarlamayı gerçekleştirebilirim fikrinin yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Pazarlama, tüketicilere kim olduklarını, ne istediklerini ve neye önem verdiklerini sorarak başlar. Kısaca pazarlamadan bahsettiğimize göre biraz da pazarlamanın önemli 4P faktöründen bahsedelim.

Pazarlamanın 4P’si Nedir?

DOĞRU ÜRÜN, DOĞRU YERDE, DOĞRU FİYATA, DOĞRU ZAMANDA

4P yani diğer adıyla pazarlama karması, bir işletmenin ürününün sorunsuz ilerleyebilmesi ve piyasada tutulması için işletmeyi rakiplerinden ayıran unsurlardır.

4P, 1960 yılında Amerikalı pazarlama profesörü olan E. Jerome McCarthy tarafından üniversite pazarlama dersleri için yazmış olduğu Basic Marketing A Managerial Approach adlı ders kitabında önerdiği bir konsepttir. Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber ihtiyaç doğrultusunda 4P‘lere ek P’ler eklenmiş hatta 4C ve 4M’ler gibi farklı unsurlarda kullanılmaktadır. Ancak biz en temelden başlayalım. Peki 4P açılımı nedir?

Product (Ürün):

4P

Ürün, işletmenin somut ya da soyut fark etmeksizin hizmet verdiği faaliyettir. Yani ürünümüz bir parfüm de olabilir, konaklama da olabilir. Burada önemli olan ürününüzün sunduğu faydaları, diğer ürünlerden, rakip markalardan benzersiz kılan özelliklerini ve hedef kitlenizi belirlemenizdir. Burada şu soruları sorarak süreci hızlandırabilirsiniz.

 • Ürünün adı, rengi, ebatı nasıl olmalıdır?
 • Ürünün tasarımı en iyi nasıl olmalıdır?
 • Ürünü benzersiz kılan özellik ne?
 • Ürünün işlevi nedir?
 • Ürünü ne daha kaliteli hale getirir?

Price( Fiyat):

Bir müşteri olarak bakıldığında aslında en önemli unsur fiyattır. Bu nedenle işletme tarafından belirlenen ürün fiyatı satış oranını doğrudan etkileyecektir. Burada yapılması gereken sunulan ürünün maliyet + kar olarak fiyatlandırmadan çok ürünün müşteri tarafından algılandığı değer kadar fiyatlandırma yapılmasıdır. Eğer ürün algılanan değerden daha az satılırsa tüketici gözünde kalitesi düşebilir ya da ürün algılanan değerden daha fazla satışa sunulursa satışlarda düşme yaşanabilir. Bunları hesaba katarken rakip firmaları da unutmamak gerekir. Rakipler de göz önünde bulundurularak fiyatlandırma yapılmalıdır. Burada sorabileceğiniz sorular şunlar olabilir.

 • Ürünün müşteri gözünde değeri ne kadardır?
 • Rakip firmalar benzer ürünleri ne kadara satıyor?
 • Herhangi bir indirim sonucu satışlar artar mı?

Promotion(Promosyon):

Pazarlama belli başlı stratejiler içerir. Reklam, indirim, özel teklifler bunların olmazsa olmazlarıdır. Televizyonlarda, dergilerde, broşürlerde ya da günümüzde artık en çok kullanılan internette reklam vererek markanızın tanıdık hale gelmesini ya da göz önünde tutulmasını sağlamalısınız. Özellikle günümüzdeki rekabete bakacak olursak çok çabuk bir şekilde gözden kaybolmanız olası bir durum. Etkili bir tanıtım için bu aşamada şunları sorabilirsiniz.

 • Benzer ürünleri olan rakip firmalar kendi tanıtımlarını hangi mecralarda yapıyor?
 • Ürününüzün en çok satılma dönemi ne zaman? Mevsimsel mi yoksa sürekli mi?
 • Hedef kitleniz en çok hangi mecrayı kullanıyor?

Place( Yer):

Ürünün nerede satılacağı ve nasıl satılacağı da önemli bir faktör. Ne kadar iyi bir ürüne sahip olursanız olun eğer tüketiciye erişemiyorsanız bir anlamı yoktur. Bu nedenle satış yapacağınız yeri iyi belirlemelisiniz. Bunu hedef kitlenize göre şekillendirebilirsiniz.

 • Müşteriler size en kısa yoldan nasıl ulaşır?
 • İnternette mi, mağazada mı daha kolay satış yapabilirim?

REFERANS: Marketing Definition

Kısıtlar Teorisi (TOC)

Doğu Akdeniz de Neler Oluyor?

Zaman Yönetimi İçin Eisenhower Matrisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu