Hakkımızda1

Pazarlama ve Satış Farkı Nedir?

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları, bu yazımda ‘Pazarlama ve Satış’ olarak kalıplaşmış olan, günlük hayatta aynı zamanda iş dünyasında da karıştırılan ve birbirleri yerine kullanılan bu ifadelerin aslında farklı işlevleri olduğundan bahsedeceğim. Peki pazarlama ve satış farkı nedir?

Günlük hayatta ve iş dünyasında çoğu zaman yanlış yerlerde kullanılan bu kavramlar aslında birbirinden farklı anlamlar içermektedir. Büyük firmalar ve akademide pazarlama ve satış karıştırılmayıp doğru bir şekilde anlatılsa da günlük hayatta ve küçük firmalarda hala zihinleri karıştırmaya devam ediyor. Satış yapan gençler kendilerini müşterilere pazarlama temsilcisi olarak tanıtırken, satış esnasında konuşulan ikna etme çabaları pazarlama olarak biliniyor. Bunun sebebi aslında tüm dünyadaki satış yapan herkesin kendini pazarlamacı olarak tanıtması. Peki nedir pazarlama? Nedir satış?   

Pazarlama Nedir?

Pazarlama aslında adım adım düşünülmesi gereken bir strateji işidir. Müşterilerin istekleri doğrultusunda hitap ettiği yaş gruplarına, cinsiyete dikkat ederek hareket eden bir süreçtir. İşletmelerin daha iyi başarılar elde edebilmesi için kullandığı Pazarlamanın 4P’sine bakarsak pazarlamayı daha iyi kavramamıza ve nelerle ilgilendiğini anlamamıza yardımcı olacaktır. Kısaca ele alacak olursak 4P, Product (Ürün), Price( Fiyat), Promotion (Promosyon), Place( Yer) içerir. Bu da demek oluyor ki istenilen doğru hizmeti araştırıp bulmak, müşterilerin neyi sevip sevmediğine bakarak doğru özellikte ürün üretip ve ürüne müşterilerin verdiği değerde fiyatlandırma yapıp, ürünü müşteriye ulaştırmak ve doğru şekilde dağıtmak pazarlamanın bütünüdür.

Pazarlama; reklam yapar, tanıtım yapar, halkla ilişkiler ve markalaşma içerir. Bu uzun bir süreçtir. Yapılanların piyasa tutulması için ayrıca çaba göstermek gerekir. Sürekli gelişen ve gelişmek zorunda olan bir departmandır. Günümüzde ki pazarlama süreçlerine bakacak olursak eski pazarlama yöntemlerinin üstüne çok farklı yöntemlerle yola devam edildiği görülebilir. Günümüzde olan dijitalleşme sayesinde markayı duyurmak ve sahada tutunmak doğru stratejilerle daha kolay hale geldi diyebiliriz.

Peki satış mı pazarlama mı? Pazarlama karmasının (4P) içerisinde bulunan Promosyon kısmının bir kolu da aslında satıştır. Pazarlama, satışın yapılması için destek sağlar. Pazarlama ve satış bir bütündür. Şimdi de satışın ne olduğuna bakalım. 

Satış Nedir?

Satış Süreci Nedir? Nasıl Oluşturulur? | Yeni İş Fikirleri

Satış, pazarlamanın son evresidir diyebiliriz. Yapılan tüm pazarlama stratejileri sonucunda iş satışa gelmiştir. Satış yapanlar sahada dolaşıp, müşterilerle birebir temas halinde bulunurlar. Satış iki temel faaliyetten oluşur: Konuşmalar ve Taahhütler. Sahaya çıkacak olan kişiler müşteriden randevu alırlar, görüşme esnasında ürünleri onlara tanıtırlar, satın alma koşullarından bahsederler ve müşterinin ürünü alması için onları ikna etmeye çalışırlar. Burada yapılan tanıtım ve konuşmalar aslında pazarlama değil satışın bir parçasıdır. İşte günümüzde yanlış anlaşılan kısım burasıdır. Yani kapınıza gelen bir ürün satıcısı ürünü satmak için sizi ikna etmeye çalışır pazarlama yapmaz.

Ayrıca satışta yönetim satış hacmini önemser. Ne kadar çok ürün satarsa onun için daha iyidir. Bu nedenle ürünü bir an önce paraya çevirmek ister. Yani pazarlama gibi kâr amacını ön planda tutmaz.  

Ancak doğru pazarlama olmadan satış olmayacağı gibi, satış olmadan da yapılan pazarlamanın hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle iyi bir yükseliş ve başarı için iki departmanın da birbiriyle dengede çalışması gerekmektedir.  

Tam olarak ikisi arasında ki farkı anlamak için bir tablo ile belirtmek istiyorum.  

Pazarlama ve Satış Farkı

PAZARLAMASATIŞ
Odak müşteri istediği üzerinedir.Odak ürün üzerinedir. 
Birden fazla kişiye hitap eder.Birebirdir.
Yönetim kar odaklıdır.Satış hacmi odaklıdır.
Önce müşteri sonra ürünÖnce ürün sonra müşteri 
Uzun vade odaklı  Kısa vade odaklı
Pazar araştırması, reklam, halkla ilişkilerMüşteri ihtiyacı için ürünü satın almaya ikna etmek
pazarlama ve satış farkı

REFERANS:Pazarlama ve satış

Diğer yazılarımı buradan okuyabilirsiniz!

Pazarlama ve 4P Nedir?

Yöneylem Araştırması

Kısıtlar Teorisi (TOC)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu