Öneriler

Polyglot Nedir? Kısa Sürede Birçok Yeni Dil Öğrenin !

Kısa sürede birçok yeni dil öğrenmek için yazımızın tamamını okuyun. Polyglot Nedir ? Polyglot kavramı ve hızlıca dil öğrenmek konusunda işinize yarayacak püf noktalar ve kullanışlı uygulamalar önereceğim.

Dil öğrenmenin daha eğlenceli hale gelmesini mümkün kılmak bu yazı ile mümkün! Öncelikle polyglot kavramını inceleyelim. Daha sonra dil öğrenirken işinize yarayacak uygulamalara ve sitelere göz atalım.

Polyglot Nedir?

Polyglot ana dili dışında üç veya daha fazla dil bilen ve konuşabilen kişiye denir. Yunanca ”poly” (çok) ve ”glotta” (dil) kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir terimdir.

Peki polyglot olmak için üstün bir dil öğrenme becerisine sahip olmak şart mıdır? Sıradan bir insan polyglot olabilir mi? Eğlenceli ve işlevli tavsiyelerle polyglot’luk ve yabancı dil öğrenme yolları!

Araştırmalar dil öğrenmek için en uygun yaşın ilk 5 yaş olduğunu söylüyor fakat siz kaç yaşında olursanız olun doğru yöntemlerle bir veya birden fazla yabancı dil öğrenmek hatta polyglot olmak mümkündür.

Yabancı bir dil öğrenirken tıpkı anadilini öğrenen bir bebek gibi öğrenmek istediğiniz dili günlük hayatta kullanarak pratik yapmak, bolca hata yaparak ve etrafınıza sorarak öğrenmek; sizi en hızlı geliştirecek yoldur. Yaşadığınız coğrafyada yabancı dilinizi geliştirecek bir ortam bulunmayabilir. Fakat akıllı bir telefon ve internetle tüm dil öğrenme imkânlarını elde edebilirsiniz. Bu imkânların neler olduğuna gelin beraber bakalım.

Polyglot nedir sorusunun cevabını öğrendik. Şimdi nasıl yabancı dil öğrenilir ona geçelim.

Nasıl Yabancı Dil Öğrenilir ? | Videolu Anlatım

Tüm dilleri hızlıca öğrenmeniz için tavsiyeler !

Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Altın Tavsiye

Konuşmak İstediğiniz Dilde Kelime Öğrenmek

 Konuşmak İstediğiniz Dilde Kelime Öğrenmek
Konuşmak İstediğiniz Dilde Kelime Öğrenmek

Birçok dili konuşabilmek yani polyglot olabilmek için atılan ilk adım dil öğrenirken kelime bilgisini genişletmek olacaktır. Fakat en verimli şekilde kelime öğrenmek için öğrenmek istenilen dilde “en çok kullanılan 500 kelimeye” bakmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Zira öğrendiğiniz sözcüklerin günlük hayatta sık kullanılan kelimeler olması pratik yapma aşamasında işlerinizi kolaylaştıracak ve öğrenme hızınızı arttıracaktır. Sık kullanılan kelimelere internet aracılığı ile ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

Yabancı Dizi ve Filmler İzlemek

 Yabancı Dizi ve Filmler İzlemek
Yabancı Dizi ve Filmler İzlemek

Oldukça sık karşılaştığımız bu önerinin polyglot olabilmek adına işe yaraması için öncelikle izlediğiniz filmlerin alt yazılarını düzenlemelisiniz. Öncelikle tersine alt yazı tekniğini kullanarak Türkçe filmleri öğrenmek istediğiniz dilin alt yazısıyla takip edebilirsiniz.

Daha sonra ise çift dilde alt yazı kullanmanızı tavsiye ederiz. Türkçe ve istediğiniz dilde alt yazı formatında dizi ve film izlemek size sadece Türkçe alt yazılı bir film izlemekten çok daha fazla şey katacaktır. Film ve dizi alıntılarıyla da pratik yapabilmeniz için Voscreen uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca bir topluluğun dilini öğrenmekle beraber kültürünü de tanımak, dili dinamik bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Yabancı Dilde Şarkılar Dinlemek

 Yabancı Dilde Şarkılar Dinlemek
Yabancı Dilde Şarkılar Dinlemek

Yine bir o kadar klasik olan bu tavsiye için size önereceğimiz püf nokta şarkıları da hem sözleriyle hem çevirileriyle takip etmeniz olacaktır. Şarkı dinlemek kalıp ifadeleri öğrenmeniz ve uygulamalarını görmeniz hakkında size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Telaffuz konusunda akılda kalıcı bir yöntem olan şarkı dinlemeyi çeşitli uygulamalarla daha verimli hale getirebilirsiniz.

Bunun için oldukça kullanışlı ve öğretici uygulamalardan bir örnek, LyricsTraining uygulamasıdır. Uygulama kullanımında boşlukları tamamlama, çeviri yapma gibi fonksiyonlar bulunmakta ve öğreticiliğini en eğlenceli şekilde muhafaza etmektedir.

Yabancı İnsanlarla Çevrim içi Pratikler Yapmak

 Yabancı İnsanlarla Çevrim içi Pratikler Yapmak
Yabancı İnsanlarla Çevrim içi Pratikler Yapmak

Dil öğrenme sürecinde yabancı dilinizi geliştirmede sizi en hızlı ilerletecek adım yabancılarla pratik yapmanızdır. Yabancı insanlarla da iletişim kurmak ve dil öğrenmek amacıyla kullanabileceğiniz bazı uygulamalar size ‘polyglot’luk yolunda muazzam bir ilerleme kaydettirir. Çok popüler ve bir o kadar pahalı olan uygulamaları neredeyse hepimiz biliyoruzdur. Fakat ücreti sebebiyle erişim sağlamakta zorlandığımız bu uygulamaya alternatif olarak HelloTalk uygulamasını önerebiliriz.

HelloTalk Hakkında

Polyglot Ne Demek | Yabancı Dil Öğrenmek İçin Uygulama Önerisi Hello Talk
HelloTalk Hakkında

Uygulama dünyanın her yerinden dil öğrenmek isteyen kişileri bir araya getirip ana dillerini öğretecek şekilde eşleştirmeler yapıyor. Mesajlaşma fonksiyonu dışında sesli mesaj ve arama özellikleri ile dinleme ve konuşma yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bu anlamda işinize fazlasıyla yarayacak ücretsiz bir uygulamadır.

Öğrenmek istediğiniz dilde günlük tutmak ve kompozisyonlar yazmak: Dili öğrenme aşamasından sonra gerçekleştirilen geliştirme aşamasında cümle kurma ve kelime bilginizi pekiştirecek bir diğer yol yabancı bir dilde günlük tutmak ve belli konularda kompozisyonlar yazmaktır.

Hem kelime hem gramer bilginizi senkronize bir şekilde kullanacağınız bu yol size kısa zamanda büyük bir ilerleme kaydettirecektir.

Özellikle yaptığınız yanlışları ve doğrularını görmek size fayda sağlayacaktır. Yazılan yazının kontrolü için Grammarly uygulaması ile hemingwayapp.com sitesini kullanabilirsiniz.

Tüm bu tavsiyeler kişiden kişiye etkisini farklı gösterecektir. Fakat inanıyoruz ki düzenli bir şekilde dil öğrenmek için çalışıldığında ve tavsiyelerimize kulak verildiğinde oldukça iyi sonuçlar aldığınızı göreceksinizdir. İstikrarınızı korumanız ve öğrenme aşkınızı hiç kaybetmeden yolunuza devam etmeniz dileğimizle! İyi çalışmalar!

Haftanın İngilizce Kelime Önerileri

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

Zeka Nasıl Gelişir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu