Öneriler

Psikoloji Filmleri Önerdik

Merhaba sevgili okurlarım, umarım hepiniz iyisinizdir. Üniversiteler başladı, yoğun geçen derslerin arasında küçük bir mola verip kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz? Sizlerin de hoşuna gideceğini düşündüğüm harika Psikoloji Filmleri önerdim. Psikoloji filmleri izlemek biraz cesaret ister, baştan söylemek istiyorum. Son zamanlardaki başarılı yapımlar sayesinde; bizi her dakika geren psikoloji filmlerinden vazgeçemez olduk.

Psikoloji Filmleri Top 7

1.Split (Parçalanmış)/ IMDb: 7.3

Farklı ego alterlerini gördüğümüz en bilinen Psikoloji Filmleri’nden.

Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley’nin başrollerini üstlendiği psikolojik-gerilim filmi Split(Parçalanmış) çoklu kişilik bozukluğu olan genç adam Kevin’ın 23 farklı kişiliği vardır. Ancak tamamen ortaya çıkmamış son bir kişilik vardır ki, içlerinde en kötüsü odur. Bu baş etmesi oldukça zor gücün etkisiyle Kevin, market çıkışında 3 genç kızı kaçırıp yaşadığı yerde alıkoyar. Farklı kişilikleri aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran Kevin kızların varlığıyla gittikçe tuhaflaşır. Farklı kişiliklerin çarpışması ile iyice kafası karışmaya başlayan Kevin gittikçe tehlikeli birine dönüşür. Kızlar kurtulma yollarını ararken Kevin’ın tehlikeli kişiliklerini tetiklememeye çalışır. Aynı zamanda onun iyi niyetli kişilikleri aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışırlar. Gerilim ve heyecan dolu bir film olmasının yanı sıra farklı kişilik bozukluklarını gözlemleyeceksiniz.

2.Shutter Island (Zindan Adası)/IMDb:8.2

Gerçek ile kurguyu ayırt edemeyeceğiniz Psikoloji Filmleri’ nden.

Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı 2009 yapımı Zindan Adası filmi, “Departed-Köstebek” ile Oscar ödülü kazanmıştır. Film, Shutter Adası‘na soruşturma yapmak için giden Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun karşılaştığı tuhaf olayları konu ediniyor. Tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Ashecliffe Hastanesi’nde, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması sonrasında karşılaştıkları isyan ve çığırından çıkan işler davayı gittikçe zora sokar. Zamanla rüya ve gerçek arasındaki farkı ayırt edemeyeceksiniz. Filmi izledikten sonra bile gerçek neydi diye düşünebilirsiniz. Ben hala karar veremedim. 🙂

3.Black Swan (Siyah Kuğu)/ IMDb:8.0

Nina, New York’ta yaşayan genç çok yetenekli bir balerindir. Eski bir balerin olan ve dans konusunda fazlasıyla hırslı olan, bunu Nina’ya da aşılayan annesi Erica ile yaşamaktadır. Çoğu balerin gibi Nina’nın hayatında dans etmekten daha önemli bir şey yoktur. Balerin yönetmeni Thomas Leroy, yeni dönemde Kuğu Gölü Balesi’nin baş balerinini değiştirmeye karar verir. Aklındaki ilk tercih de Nina’dır. Saf ve masum Beyaz Kuğu ile kötülük ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek birini ararlar. Fakat rolü almak için elinden geleni yapan ve yönetmeni etkileyen Nina’nın karşısında yeni bir rakibi vardır. Nina, Beyaz Kuğu rolü için çok başarılı olsa da ona rakip olan Lily de tam Siyah Kuğu rolü için biçilmiş kaftandır. Lily ve Nina arasındaki rekabet, garip bir dostluğa dönüşmeye başlar. Bu süreçte Nina, hayatını alt üst edecek kendi karanlık tarafıyla yüzleşir.

4.A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)/ IMDb: 8,2

Akıl Oyunları, Amerikalı ünlü matematikçi John Nash’in hayatını konu ediyor. John, kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesinde matematik bölümünde öğrenim görmeye başlar. Kendi alanına çok ilgi gösteren ve parlak zekasını her daim gösteren başarılı bir öğrencidir. Şaşırtıcı bir teoriyi ortaya sunup kanıtlama aşamasına kadar ilerleyen John bir yandan artan şizofreni belirtileriyle uğraşır bir yandan da çevresindeki insanlarla da bencilliği yüzünden sürekli sorun yaşar . John kendi kurgusal dünyası ile gerçekleri ayırt edemeyecek bir noktaya gelir. Şizofreni belirtileri giderek etkisini hissettirirken, inanılmaz teorisini de geliştirmeye devam eder. Her şeye rağmen Nobel ödülünü kazanarak matematiğin en önemli isimlerinden biri olur. Film, iki önemli dalda kazandığı Oscar ödülüyle de adını başarılı yapımlar arasına yazdırmayı başardı.

5.Orphan (Evdeki Düşman)/ IMDb:6.9

Sürpriz sonlu Psikoloji Filmleri ‘nden

Yönetmenliğini Jaume Collet-Serra’nın yaptığı 2009 yapımı psikoloji-gerilim filmidir. Film doğmamış çocuklarının trajik ölümüyle sarsılan ve iki çocukları olmasına rağmen hayatlarını normale döndürmek için  için yetimhaneden bir çocuk evlat edinen Kate ve John çiftini konu alır. Yetimhanede tanıştıkları Esther adlı sempatik bir kızı evlerine alırlar. Gün geçtikçe Esther’de tuhaf davranış bozuklukları olduğunu anlayan Kate, eşi John’a bunu bir türlü kabul ettiremez. Esther’in sevimliliğinin ardındaki gerçek kişiliğini araştırmaya çalışır. Ailenin hayatını alt süt eden küçük bir kızın gerilimi artıran davranışları ve sonlarına doğru gelişen ”sürpriziyle” sürükleyici bir film.

6. A Quiet Place (Sessiz Bir Yer)/ IMDb:7.5

Psikoloji Filmleri içinde en sessizi.

Film bir felaketten sonra ortaya çıkan ve kör olmasına rağmen sese çok duyarlı varlıkların ses çıkaran her şeyi yok etmelerini konu alır. 2 çocuklu Abbott ailesinin yaşayabilmeleri için bir tek kural var ” sessiz olmak “. Bu varlıklardan korunmak ve hayatta kalmak için büyük bir özveriyle ve hiçbir gereksiz ses çıkarmadan hayatlarını sürdürmek zorundalar. ” Hiç konuşma olmadan bir film nasıl olur ki ?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu film size sessizliğin farklı bir boyutunu gösterecek. Sıkmayan aksine sürükleyiciliğiyle şimdi ne olacak dedirten ve izlerken yerinizde duramayacağınız bir film. Psikolojik-gerilim tarzı film severler hiç durmayın hemen izlemeye başlayın. (Filmin ikincisi de va.r)

7.The Stanford Prison Experiment (Stanford Hapishane Deneyi)/ IMDb:6.9

Gerçek hayat, Psikoloji Filmleri ‘ne konu oldu.

Kyle Patrick Alvarez’in yönetmenliğini yaptığı Stanford Hapishane deneyi, 1971 yılında yapılmış ve daha önce pek çok filme, kitaplara konu olmuş gerçek bir deneydir. Stanford Üniversitesi psikoloji profesörü Philip Zimbardo, mahkum veya gardiyan olmanın psikolojik etkilerini araştırmak için sosyal-psikolojik bir deney yapmaya karar verir. Deney, Stamford Üniversitesi’nin psikoloji binasının bodrumunda kurulmuş sahte bir hapishanede yapılmaktadır. 14 gün boyunca sürecek bu deneyde mahkum veya gardiyan olarak rol alması için 24 erkek öğrenci seçilir. Gardiyan rolündeki öğrenciler ve Zimbardo rollerine fazla kapılıp tehlikeli davranışlar sergiler. Deney, şartların kontrolden çıkıp psikolojik olarak zarar vermesi sebebiyle 6.gün sonunda iptal olur. Mahkum rolündeki iki öğrenci, deneyin psikolojik zararları yüzünden erkenden deneyi bırakır ancak Zimbardo gerçek hayata döndürülmeden bu işkence dolu deneyi sürdürecektir.

Diğer yazılarımızı görmek için hemen buraya tıklayın.

Referanslar: IMDb, YouTube,

Başarı Temalı Filmler

Bilim Kurgu Dizileri Önerdik

Mutlaka İzlenmesi Gereken Belgeseller

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu