Öneriler

Psikolojik Film Önerileri

Yazıma Jacques Tati’nin bir sözü ile başlamak istiyorum “Ben istiyorum ki; film, siz sinema salonunu terk ettikten sonra başlasın.” Peki sizin filminiz ne zaman başladı? İşte bunun cevabını öğrenmek için izlerken hayran kalacağınız ve uzun bir zaman etkisinden çıkmayacağınız bir birinden güzel psikolojik filmleri derledim. O zaman psikolojik film önerileri yolculuğu başlasın!

1. Mary and Max

Psikolojik film önerileri ile karşınızdayım. Bunlardan ilki Mary and Max, Mary karakteri 8 yaşındadır. Avustralya’da yaşayan yoksul ve sorumsuz bir aileye sahiptir. Mary, Max’in adresini gittiği postanedeki New York adres rehberinde görür ve Max’a mektup yazmaya başlar. Max 44 yaşında yalnız yaşayan, obez, asperger sendromu olan ve asosyal bir adamdır. Max’in, Mary’nin mektubuna cevap vermesi ile muhteşem bir dostluk başlar. Yıllarca birbirlerini hiç görmeyen iki farklı insanın hayatına çok yakından konuk oluyoruz. Mary and Max bir dostluk hikayesi olmakla birlikte yaşanmış bir olaydır. Animasyon filmi olması sizi yanıltmasın zira animasyondan çok daha fazlasını taşıyor.

IMDB : 8,1

Mary and Max Fragmanı

2. Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)

Stanford Üniversitesi’nde psikolog olarak görev yapan Philip Zimbardo, gardiyanların ve mahkumların kişilik özelliklerini test etmek için bir deney başlatır. Bu deney için Philip Zimbardo, 15 erkek öğrenci seçer. Öğrenciler 14 gün boyunca sürecek hapis similasyonunda gardiyan ve mahkum olarak rol alacaklardır. Bu süre zarfında öğrencilere günlük on beş dolar ödenmektedir. Başta Philip Zimbardo olmak üzere, gardiyan rolündeki öğrenciler bulundukları rollere kendilerini fazla kaptırmaları ile saldırganlaşırlar. Mahkum olarak rol alan iki öğrenci ise psikolojik çöküntü içine girerler ve daha başlarındayken deneyi bırakırlar.

IMDB : 6,9

The Stanford Prison Experiment Fragmanı

3. İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live In)

Ropert Ledgard karakteri çok başarılı bir plastik cerrahıdır. Norma ise annesinin ölümünden sonra psikolojik tedavi almaya başlıyor. Ropert Ledgard, henüz tedavisini tamamlamayan kızını hastaneden çıkarır ve olaylar gelişmeye başlar. Norma, gittiği bir davet sonunda tecavüze uğruyor ve bir anda hayatı değişiyor. Ropert Ledgard, intikam almak için kızına tecavüz eden kişiyi hayatı boyunca içinden çıkmayacağı bir yere mahkum ediyor. Kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir oyunculuk ve muhteşem bir kurguya sahip. İzlerken ne demek istediğimi anlayacaksınız. Aslında buraya yazacağım her şey spoiler olur onun için fazla uzatmıyorum şimdiden izleyicilere iyi seyirler diliyorum.

IMDB : 7,6

The Skin I l Live In Fragmanı

4. Parçalanmış (Split)

Birden fazla kişilik bozukluğuna sahip Kevın’ın 23 tane farklı alter egosu vardır. En baskın alter egosu ise suça meyilli olan kişiliğidir. Kevın, bir gün üç kız kardeşi kaçırır ve onları bodruma hapis eder. Burada kızların üçü ile de farklı alter ilişkiler içine girer. Bu üç kızdan her biri ile farklı ilişkiler içerisinde olmasının sebebi farklı alter egolara sahip olmasıdır. Farklı kişiliklerinin birbirleriyle çarpışması ile Kevın daha tehlikeli olmaya başlar. Kızlar bir yandan Kevın’ın iyi niyetli olan alter egoları vasıtasıyla kaçış yolu ararken, diğer yandan Kevın’ın tehlikeli olan alter egolarından kaçmaya çalışırlar.

IMDB : 7,3

Split Fragmanı

5. Zindan Adası (Shutter Island)

Zindan Adası’nı psikolojik film önerileri listemin sonuna ekledim. Baş rolünü Leonarda DiCaprio’nun oynadığı bu film Shutter Island (Zindan Adası) romanından uyarlanmıştır. Bulunduğu zamanın en beğenilen filmleri arasında yer almaktadır. Sözü fazla uzatmadan filmin konusuna geçiyorum. Chuck Aule ve Tedy Daniels isimli iki polis akıl hastanesinden kaçan bir akıl hastasının hastaneden kaçma sebebini araştırmak için akıl hastanesine giderler. Chuck Aule ve Tedy Daniels Shutter Adasında esrarengiz olaylarla karşı karşıya kalırlar. Soruşturmaya başladıktan sonra işler tam tersi yönde ilerler. Ada da tuhaf olayların ilki şiddetli bir kasırga ve fırtınanın başlamasıdır. Tabiatüstü güçlerin ortaya çıkması ile hastaları bulmaya çalışan bu iki polisin işi iyice zorlaşmaya başlamıştır. Soruşturmanın ilerleyen zamanlarında Tedy Daniels korkuları ile yüzleşecektir.

IMDB : 8,2

Shutter Island Fragmanı

Referanslar: beyazperde , ımdb


Sitemizde yazılan diğer filmlerle ilgili yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Filmleri

Başarı Temalı Filmler

Bill Gates’ten Eğitim Alanında 4 Kitap Tavsiyesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu