Hakkımızda1

Python Neden Popüler Oldu?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim Okurları,

Tanım olarak basitçe Python; nesne tabanlı, yapısal ve fonksiyonel programlama dahil olmak üzere çoklu programlamayı destekleyen üst düzey ve genel amaçlı bir programlama dilidir. Bu yazı size Python’ın nerelerde kullanıldığını ve nasıl popüler olduğunu anlamanızda yardımcı olacaktır.

Python, diğer dillerden farklı olarak çok hızlı büyüyen ve son dönemlerde en çok popüler olan dillerden biri oldu. Stackoverflow (kullanıcı odaklı bir soru cevap sitesi), bu basit ve eğlenceli dilin 2020’ye kadar diğer dilleri geçeceğini paylaşmıştı.

Programlama dillerini popülaritelerine göre sıralayan TIOBE endeksine göre Python, 3 numaralı sırada yer alıyor. 2019’da ilk 50’de en hızlı yükselen programlama dili olmuştur. Güncel listeden hala yerini koruduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda PYPL (Programlama Dili Endeksinin Popülerliği), Python’u en popüler dil olarak puanlamış ve bu sırada arama motoru çeşitli programlama dillerini aramaya bağlı olarak en hızlı büyüyen dil olarak sıralamıştır. Bu siteye göre dünya çapında, Python en popüler dildir. Aynı zamanda Python son 5 yılda en çok büyüyen (% 20.3) ve Java en çok değer kaybeden dil olmuştur. (% -8.5)

Python nerelerde kullanılıyor?

Neden popüler olduğunu anlamak için şu maddeleri inceleyelim:

  1. Kodlama konusunda yeniyseniz ve çok çabuk öğrenmek istiyorsanız Python tam size göre! Python’ı tercih ettiğiniz dil haline getirdiğinizi düşünün. Çünkü okumak ve yazmak gibi öğrenmesi en basit programlama dillerinden biridir.
  2. İlkokul çocuklarına nasıl kod yazacaklarını öğretmek için kullanılacak kolay programlama dillerinden biridir Python. Oyun kontrollerinden, basit led yakmaya hatta robotik kodlamaya kadar geniş alanlara hitap ediyor. Bu da hem dil öğrenimi eğlenceli hale getirmek hem de çocuklara programlamayı sevdirmek için süper bir yöntem olabilir.
  3. Python, Nesnelerin İnterneti alanında da kullanıma uygun bir dildir. Rasperry Pi ve Arduino gibi cihazlar direkt Python dilini desteklemese de Micropython’un tam özellikli sürümü zaten daha basit cihazlar için Python’ın alt kümesi olmuştur. Böylece benzer çalışmalar için Python’ın sadeliğinden ve üretkenliğinden yararlanılabilir.
  4. Gelelim en güzel ve etkileyici kısıma: “Yapay Zeka”. Muhtemelen Python’ı en çok gördüğünüz alanlar veri bilimi, yapay zeka ve makine öğrenmeleridir. Python için indirebileceğiniz ve matematik, veri işleme, veri görselleştirme ve daha fazlası için NumPy, Pandas ve matplotlib gibi projelerinizde kullanabileceğiniz bir çok sağlam ve popüler kütüphaneler bulunmaktadır.

Aslında Veri Bilimi ile en çok ilişkilendirilen dil R’dı. Fakat yukarda belirtilen TIOBE endeksine göre R dilinin popülerliği baya düşüşte. Trendler Python’ın daha sağlam bir seçim olduğunu gösteriyor.

Python’ın gerek kullanım alanı gerek ise kolay anlaşılırlığı ile popüler olması zaten kaçınılmaz olmuştur. Üniversitelerin özellikle mühendislik bölümlerinin ders müfredatında yerini almaya başlayan bu dili öğrenmeye başladıkça çok seveceksiniz.

Python dilini öğrenmek için kurslar satın alabildiğiniz gibi Youtube’dan başlangıç için çok kolay eğitimlere de ulaşabilirsiniz. Python yazarken en çok kullanılan programlar Anaconda ve PyCharm‘dır. Kullanım şeklinize ve derslerdeki kullanıma göre seçerek kendi sitelerinden programlara ücretsiz ulaşabilirsiniz. Kütüphanelere ve daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz goskills.com sitesinin python nasıl kullanılır ve neden popüler oldu yazılarını inceleyebilir, kdnuggets.com sitesi ile de 2 yıl önce dil hakkında neler yazılmış bakabilirsiniz.

Bu postumuzda size Python programlama dilinin neden popüler olduğunu güncel veriler ile açıkladık. Yakında Python dilinin Makine Öğrenmeleri ve Veri Bilimi’ndeki önemini, nasıl kullanıldığını anlatacağız, takipte kalın!

5G TEKNOLOJİSİ !

Kripto Para : Bitcoin Nedir ?

Tesla ve SpaceX’in Ceo’su Elon Musk Kimdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu