Python Öğrenmek için 5 Sebep

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okurları. Bugünkü yazımda günümüzde revaçta olan birçok yazılımcı tarafından ilgi gören Python programlama dilini ele alacağım. Yazılımla ilgilenen birçok kişi farklı nedenlerden dolayı bir programlama dili öğrenme gereği duyar. Örneğin gerek iş imkânı için gerek geliştireceği proje bu nedenlerden bazılarıdır. Peki neden Python programlama dilini bilmeliyiz? İşte bugünkü yazımda bu sorunun cevabını 5 ana sebep altında inceleyeceğiz. Ama önce Python hakkında kısa bir bilgi verelim.

1990′ da Guido van Rossum tarafından Amsterdam da geliştirilmeye başlanmıştır. Adının ne kadar bir yılan türünden geldiği düşünülüyor olsa da öyle değildir. Geliştiricisi Guido van Rossum’un çok sevdiği bir 6 kişilik Monty Python adlı İngiliz komedi grubunun gösterisinden alınmıştır. Nesne yönelimli, insan diline yakın yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

İçindekiler

1- Python Ve Öğrenim Kolaylığı

Programlama dilleri ilk ortaya çıktıkları zamanlarda çok karmaşık bir yapıya sahiplerdi. Bunun nedeni de makine diline yakın olmalarıydı. Ama zamanla makine dilinden uzaklaşıp insan diline yakınlaşmıştır. Bu da programlama dillerinin öğrenimini gitgide kolaylaştırmıştır. Python programlama dili de bu bakımdan insan diline çok yakın bir dildir. Sade ve anlaşılır yapısı sayesinde öğrenmesi ve kodlaması kolaydır. Bu nedenle kullanıcının dikkatini çeker ve öğrenme isteği uyandırır. Çoğu programlama dilinde yazılımcıya dert olan, gözden kaçan ve hatalara neden olan parantezler ve noktalı virgül gibi detaylar Python‘ da bulunmuyor. Bu da programlamaya yeni başlayan arkadaşların gözünde Python’ı diğer dillerden bir adım öne çıkarıyor.

2-Popüler Bir Dil Olması

2019 Yılında Stack Overflow’un yapmış olduğu anket sonucu

Python programlama dili çok popüler bir dildir ve büyük bir kitleye sahiptir. Çok ilgi görüyor ve bu nedenle de kitlesi her geçen gün büyüyor ve bu da dilin gelişiminde büyük rol oynuyor. Bu nedenle takıldığımızda ya da kafamızda oluşan bir soru işaretine yanıt bulmamız kolaylaşıyor. Sorunlarımıza kolayca cevap bulabileceğimiz bir programlama dili de kullanıcılara normal olarak daha cazip geliyor. Bu da Python dilinin tercih edilmesi için bir diğer nedendir.

3-Birçok Alanda Kullanılabilen Geniş Kütüphane Avantajı

Python programlama dilinin öğrenilmesindeki en büyük nedenlerden biri de birçok alanda kullanılabilen geniş bir dil olmasıdır. İçerisinde çeşitli birçok kütüphane barındırır. Böylece hem yazılım sürecini hızlandırır hem de yazılımcının pek çok alanda proje geliştirmesine yardımcı olur. Örneğin web uygulamalarında, veri biliminde, makine öğrenmesinde ve yapay zeka gibi alanlarda da geliştirme yapmaya imkân verir.

Python
Çok sık kullanılan Python Kütüphaneleri

Python ‘ın Kullanıldığı Alanlar

  • Web Geliştirme: Günümüzde birçok iş için internet siteleri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Python programlama dili de web uygulamaları geliştirmek için çokça tercih edilen bir programlama dilidir. Çünkü yazılımcılara birçok framework sunar. Bu frameworkler çok daha esnek ve kaliteli siteler yapmamıza imkan tanır. Mesela Django ve Flask’i en çok kullanılanlarına örnek olarak verebiliriz.
  • Yapay Zeka: Bir yandan insanlık için çok tehlikeli olduğun savunulan yapay zekanın bir yandan da insanlığın gelişimi için çok önemli olduğu düşünülüp insanlığa yeni iş imkânları tanıyacağı düşüncesi nedeniyle toplumu ikiye bölmüş bir alandır. İyi kötü yanlarıyla fazlasıyla gündem de olan bu alanda Türkiye’ de yeni iş imkânları çıkmasının yanında yurt dışında iş bulmak çok daha kolaydır. Çok iyi maaş karşılığında iş bulunabilecek bir alan olan yapay zeka 1950’li yıllarda insan zekasının taklit edilebilirliği fikriyle ortaya çıkmıştır. Python yapay zeka içinde oldukça kolaylık sağlayan ve imkân sunan bir dildir. Bu nedenle de tercih edilip kullanılması son yıllarda diğer dilleri geçmiştir.
Python
  • Veri Bilimi: Veri bilimi veriden bilgi çıkarma disiplinidir. Veri biliminde kullanılan R, Matlab gibi dillerden çok daha hızlı çalışır. Aynı zamanda ölçeklenebilirliği nedeniyle de Python, bu dillerden daha fazla tercih ediliyor. Örneğin Numpy ve Matplotlib veri biliminde kullanılan Python‘ın popüler kütüphanelerindendir. İhtiyaçlarına ve büyük problemlere kolay ve hızlı bir şekilde çözüm üretmesi Python‘ın tercih edilmesi için önemli bir sebeptir.
  • Makine Öğrenmesi: Makine öğrenmesi günümüzde birçok yeni mezunun ilgi duyduğu bir alandır. Makine öğrenmesi, akıllı cihazların veriler üzerinden çıkarımlar yaparak tahminler üretip kendi kendine çözümler bulması disiplinidir. Sci-kit Learn’de makine öğrenmesinde kullanılan geniş kapsamlı bir Python kütüphanesidir.

4-Kolay İş Bulma İmkânı

Python geliştiricileri günümüzde pek çok yazılım şirketi tarafından aranan nitelikteki kişilerdir. İyi seviyedeki bir geliştiricinin alacağı yüksek maaş da cezbedici bir özellik. Tabii ki diğer programlama dillerine hâkim yazılımcılarda de sektörde rahatça iş bulup iyi bir maaş karşılığında çalışabiliyor. Ama buradaki fark Python’ın diğer programlama dillerine göre daha hızlı ve kolay öğrenilmesidir. Bu nedenle de iş hayatına daha hızlı bir giriş yapmak isteyen yazılımcı arkadaşlarımızın tercihlerinde önceliğinin Python olması normal karşılanan bir durumdur.

5-Platform Uyumluluğu

Yazılımcı için önemli olan bir diğer etkende yazdığı uygulamanın diğer platformlarda uyumlu çalışabilmesidir. Bu bazı programlama dillerinde problem yaratıyorken Python farklı işletim sistemlerinde uyumlu çalışan bir programlama dilidir. Bu da yazılımcının Python’ı tercih etmesinde ki sebeplerden biridir.

Bugün sizlere, Python öğrenmek için ikna edici 5 sebebi açıkladım. Gerek günümüzdeki kullanım oranı gerek popülerliği, ileride de çok kullanılacak bir programlama dili olduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle Python öğrenmek bir yazılımcının iş hayatı için kendisine yapacağı büyük bir yatırım. Umarım aklınızdaki soru işaretlerine cevaplayan nitelikte bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın.

Programlama Dilleri Ve Uygulama Alanları

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Veri Bilimi için En İyi 3 Programlama Dili

Sitemizde bulunan eğlenceli ve öğretici testlere de buradan ulaşabilirsiniz.

tarafından yazıldı Kübra Güveli

Aşırı Düşünme Hastalığı “Overthinking”

Otonom Araçlar Nasıl Çalışırlar?