Hakkımızda1

Radyasyon Perdesi Projesi Nedir ?

Değerli okuyucularım, bugün uzun yıllardır hepimizin endişe duyduğu elektromanyetik radyasyon sorununu çözen bir projeden bahsedeceğim. Radyasyon perdesi. Elektromanyetik radyasyon dalgalarını yutan ve yansıtan perde ile iç ve dış mekanlarda oluşabilecek radyasyon tehlikesi %99 oranında ortadan kalkıyor. Projenin güzel taraflarından biri de proje sahibinin bir Türk bilim adamı olması.

Radyasyon Perdesi’nin Ortaya Çıkışı

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan ve sağlıklı yaşamımızı etkileyen soruna yerli bir çözüm geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işık ve Perde üreticisi Ahsen Tekstil işbirliği ile elektromanyetik radyasyonu engelleyen bir ürün geliştirildi.

Ürünün ortaya çıkışında Denizlili bir annenin katkısı çok büyük. Yıllar önce Prof. Dr. Cevdet Işık’a telefon eden anne, evlerinin hemen yakınındaki baz istasyonun çocuğunun sağlığı üzerindeki kötü etkisinden duyduğu rahatsızlık ve tedirginliğini Işık’a anlatıyor. Aralarında geçen konuşmadan çok etkilenen Prof. Dr. Cevdet Işık, baz istasyonlarıyla ilgili olarak araştırmalarını ve çalışmalarını yoğunlaştırarak bu ürünü geliştirilmesine katkı sağladı.

EM CARE adlı radyasyon perdesi perde baz istasyonları, kablosuz internet modemi, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz ve cep telefonu gibi elektronik aletlerin yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağlıyor. EM CARE perdelerinin yapısında kullanılan ileri teknoloji ürünü Radio Absorbing, elektromanyetik radyasyonunun zararlı etkilerini büyük ölçüde (%99 oranında ) emerek zararsız hale getiriyor.

Dünya çapında bir ilke imza atan EM CARE perdeleri TÜBİTAK tarafından test edilerek sağlığa zararlı elektromanyetik dalgaları engellediği onaylandıktan sonra Bursa’da üretimine başlandı.

Radyasyon perdesi, iletken metallerin kısmi Faraday kafesi oluşturma özelliği ile elektromanyetik dalgaları ayna gibi yansıtıyor. Yansıtma prensibi ile koruma, kalkanlama görevi yapıyor.

Elektromanyetik radyasyon perdesi

Firma yetkilileri üründe hiçbir kimyasal katkı maddesinin yer almadığını ve normal perdelerden farkının olmadığını söylüyor .Tek farkı dokumasında kullanılan elektriksel iletkenliği olan özel ipliklerden yapılması.

İplikler, baz istasyonu,kablosuz internet modemi, telsiz, cep telefonları ve modem gibi elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyon dalgaları, sağlığa zararı bulunmayan elektrik akımlarına dönüştürüyor.

Radyasyon Perdesi Muciti’nden Dinleyelim

Işık, yaptığı bir açıklamada, “Benim geliştirdiğim bir adım ötesi. Dalgayı yansıtmasının yanı sıra bir miktar da yutmaktadır. Temel çıkış noktamız, normal perdelere benzeyen, vatandaşlarımızın alıştığı, günlük normal perde ihtiyacını karşılayacak, ayrıca önlem de sunabilecek bir perde olabilir mi sorusuydu. Bu çalışmanın sonucunda bu ürün ortaya çıktı. Perde, dışarıdan gelen radyasyonun tamamını yansıtırken, içeriden gelen radyasyonu da büyük miktarda yutuyor.”

Radyasyon Perdesi’nin Faydaları Artıyor

  • %99’a kadar koruma

Radyasyon perdeleri, çevremizde baz istasyonları ve yüksek gerilim hatlarından, evimizde,iş yerimizde vb. yaşam alanlarımızda kullandığımız her türlü elektrik ve elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik radyasyon dalgalarının risklerini %99 oranında azaltıyor.

  • Görünüm farkının olmaması

Perdeler ; korumayı sağlarken, aynı zamanda görünüş olarak normal perde desen ve modelleriyle aynı özelliklere sahip.

  • Kimyasal madde içermemesi

Elektromanyetik radyasyon dalgalarından koruyan radyasyon perdelerinde kimyasal ya da kanserojen içerikli maddeler bulunmuyor.

  • Dayanıklılık

Radyasyonu yutma ve engelleme özelliği dokumasından kaynaklanıyor. Ayrıca yıkandığında veya uzun zaman kullanımı sonrasında bu özelliğini kaybetmiyor.

  • Kolay kullanımı

Radyasyon perdesi, evler, okullar, hastaneler ofisler gibi tüm yaşam alanlarında kullanılabiliyor.

Radyasyon perdesinin yakından çekimi

Radyasyon perdeleri Faraday kalkanı sayesinde bizlere hem sağlık açısından güvenli yaşam ve uyku alanları oluşturuyor hem de RF(Radyo Frekans) güvenliği açısından veri hırsızlığı vb. siber güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlıyor.

Gördüğünüz gibi bilim açısından son derece büyük bir gelişme. Uzun yıllardır insanlığın büyük sorunlarından biri radyasyon perdeleri sayesinde çözüme kavuştu. Radyasyonun olumsuz etkilerinden korunmak artık uzak bir hayal değil.

REFERANS: emcaretekstil , emrkoruma

Bilim ve teknoloji hakkındaki diğer yazılarımızı okumak isterseniz buraya tıklayınız.

Karanlık Enerji Nedir?

Perovskit Güneş Pilleri

İlk Yerli Sonda Roketi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu