Hakkımızda1

Reklamcılık Tarihi ve Gelişimi

Merhaba Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bugün sizlere reklamcılık sektörünün tarihsel gelişiminden ve günümüze kadar ne gibi değişimler geçirdiğinden bahsedeceğim. Reklamcılık alanını etkileyen ve reklamcılığın farklı bir boyut kazanmasına sebep olan bazı gelişmeleri de aktaracağım. Şimdiden iyi okumalar.

Öncelikle “Reklamcılık Nedir?

Sözlük anlamı olarak bir ürünün ya da hizmetin herhangi bir zorlama olmadan insanlar tarafından alınması için onların ikna edilmesi işlemlerinin bütünü olarak tanımlanan bu sektör, tüketicinin dikkatini markaya çekerek markayı satın almasını sağlamak, markaya olan talebi ve güveni arttırmak için çalışır ve bir markanın gelişmesindeki en önemli unsurlardan biridir. Bir diğer ifadeyle “talep oluşturma ve ikna etme sanatı ’olarak da bilinir.

Reklamcılık Tarihi

Bilinen ilk reklamcılık faaliyetleri Orta Çağ’da İngiltere’de görülmüştür. Tellaklar ve çığırtkanlar aracılığıyla yapılan ilanlar ve duyurular ilk reklam örnekleri sayılabilir. 17. yy’ da tek sayfalık gazetelerin yaygınlaşmasıyla birlikte reklamcılık şekil değiştirmiştir. Matbaanın icadı ile birlikte önceleri elde yazılan reklamlar seri olarak basılmaya başlamış ve bu gelişme reklamcılığın etki hızını ve  alanını olumlu yönde etkilemiştir. İngiltere’de veba salgını sonrasında, hastalığa iyi geldiği söylenen ilaçlar hakkında el ilanları dağıtıldığı ve duvarlara poster asıldığı bilinmektedir.

 18. yy ‘da gazetelerin düzenli olarak yayınlanmaya başlamasıyla, gazetelerdeki reklam sayısı hızla artar. O dönemin reklamları görsel unsurlardan çok yazı ağırlıklıdır.

Başlangıçta ürün veya hizmetinin ilanını yapmak isteyen kişiler kendileri oluşturdukları reklamları yayıncıya iletmekteydi. Reklam verenlerin sayısı arttıkça ve rekabet ortamıyla birlikte reklam veren kişiler, tasarım, içerik vb. konularda daha uzman kişilere başvurmaya başladılar. Bu da reklam ajansı kavramının ortaya çıkmasına sebep oldu. Tarihte ilk reklam ajansını Volney B. Plamer Amerika’da kurdu . İlerleyen zamanlarda reklamcılığın babası olarak nitelendirilen Albert Lasker, J. Walter Thompson ve son dönemde David Ogilvy, klasik reklamcılığı günümüze dek taşıdılar.

Radyoda Reklamcılık

1922 yılında ABD’de ilk radyo reklamı yapıldı ve reklamcılık sektöründe büyük bir sıçramaya vesile oldu. O yıl 2 milyon kişi radyo dinlerken, ilerleyen yıllarda ülkedeki evlerin 2/3 ünde radyo bulunuyordu ve bu reklam sektöründe herkese ulaşma amacı için mükemmel bir fırsattı. 1935-1959 yılları arasında radyo altın dönemini yaşadı ve bu sayede reklamcılıkta da büyük bir ilerleme kaydedildi.

Televizyon Reklamları

1950’li yıllarda televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte yazılı medya yerini görsel medyaya bıraktı. Televizyonlarla birlikte reklamın görsel olarak tasarım konusunda geliştirmeler yapıldı. Yazı kalitesinin ön planda olduğu reklamlarda televizyonlarla birlikte görselleşme ön plana çıktı. Televizyon aynı anda geniş kitlelere ulaşmak açısından önemli bir araçtı.

Televizyon açık olduğu sürece istemeyerek de olsa reklamlara kulak misafiri oluyoruz. Ağzımıza takılan çoğu reklam şarkısı veyahut sloganı aslında başarılı olmuş bir reklamın ispatıdır. Örneğin birçoğumuz kombi almamış olmasına rağmen eminim ki şu sloganı ezbere biliyoruz; ”Alarko kombi gerçek kombi gerçek konfor.”

İnternet Reklamları

21.yy da internetin yaygınlaşması ile birlikte dijitalleşme arttı. Böylelikle reklamlar sosyal medya ve dijital ortamlarda yapılmaya başlandı. Google’ın kuruluşu ile reklamcılık farklı bir boyut kazandı. Hem ekonomik hem de akılda kalıcı olması sebebiyle internet günümüzde oldukça yaygın kullanılan reklam araçlarından birisi. Örneğin “Otel mi? Trivago.” Sloganı internetin bizim aklımıza kazıdığı reklamlardan biri ?

Şimdi günümüz reklamcılığına gelelim ve dikkat edilmesi gereken bazı tekniklerden bahsedelim.

  • Öncelikle reklamlar duygulara hitap etmelidir. Bu duygu üründen kaynaklı mutluluk veya yanlış ürün kullanımı sonucu oluşan üzüntü gibi zıt duygusal olabilir. Yanlış deterjan kullanımından dolayı kıyafetlerin zarar gördüğünü gösteren bir deterjan reklamı gibi.
  • Bir diğer taktik reklamlarda tanınmış kişilerin oynatılması. Bu insanlarda güvenilirlik ve itibar duygusuna yönelik bir adımdır. Ayrıca akılda kalma açısından da önemlidir. Falanca kişinin reklamında oynadığı marka olarak anılmak buna örnektir.
  • Sürü psikolojisi yöntemi. Bu yöntemle birlikte kişiye herkesin o ürünü kullandığı izlenimi uyandırılır ve “Herkes kullanıyorsa iyidir.” Düşüncesi aşılar. ”Kadınların %99.9’u bu ürünü öneriyor.” Gibi tabirler bu reklamcılık yöntemine örnektir.
  • İndirim! Bu ifadeyi gördüğümüzde ihtiyacımız olmasa bile bir şeyler bakmaya başlamamız bir tesadüf değil. Araştırmalara göre indirim dönemi alışveriş oranları bir hayli artmaktadır. Reklamcılık sektörü de bunu es geçmiyor ve indirim ifadesini büyük puntolarla reklamlarda kullanıyor. Yalnız altta yazan küçük yazıları da dikkatli bir şekilde okumalısınız yoksa indirimden yararlanıyorum derken zarara uğrayabilirsiniz.

Henüz incelemediyseniz Gelişen Kariyerim birçok içeriğiyle sizi bekliyor buradan ulaşabilirsiniz.


Antik Mısır Hakkında İlginç Bilgiler

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu ?

Boş Zamanlarınızda Yapabileceğiniz 10 Aktivite

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu