Hakkımızda1

Renklerin Özellikleri ve Duyguları

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Yeni bir yazıyla daha karşınızdayım. Umarım bu yazımı da keyifle okursunuz. Bugün sizlerle aslında hepimizin de düşündüğü çoğu zaman cevap bulamadığı soru hakkında konuşacağız. Renklerin özellikleri duygu durumlarını etkiler mi? Hepimizin bu konuda bazı fikirleri vardır. Fakat isterseniz gelin bir de farklı bir bakış açısıyla bu konuyu inceleyelim.

Her birimiz günün farklı saatlerinde farklı hisler içinde olup farklı duyguları tadıyoruz. Bazen bu duygu durumlarımızı yaşadığımız olaylar, dinlediğimiz şarkılar, okuduğumuz yazılar vb. değiştirebilir. Aslında bir etken de hayatımızda kullandığımız renkler ve renklerin özellikleri. Bunu hiç düşünmüş müydünüz? Ya da duygu durumlarınızı hiç bu sebebe bağlamış mıydınız? Renkler bizi neşelendirir, duygusal yapar, yeri geldiğinde sinirli yeri geldiğinde aç olmasak bile yemek yeme isteği uyandırır. İşte bu yüzden kullandığımız eşyaların renklerini dikkat ederek seçmeliyiz. Çayınızı, kahvenizi alıp gelin ve beraber bu renklerin etkilerini, hangi rengin hangi duygu durumunu yansıttığını okuyalım ve değerlendirelim.

Mavi

İlk olarak sıkça karşılaştığımız mavi renkten başlayalım. Aslında mavi rengin birçok anlamı vardır. Sakinleştirici ve dinlendirici etkisini hepimiz hissederiz. Bazen bunaldığımızda gökyüzüne bakarak derin bir nefes alır ya da deniz kenarına çekilerek denizle beraber dinleniriz. Ayrıca mavi, güvenilirliği ve dürüstlüğü de temsil eder.

Mavinin bir diğer özelliği ise iştah kapatmadır. Mavi renge boyanmış bir odada ya da mavinin tonlarının bulunduğu bir ortamda sürekli yemek yeme istediğiniz neredeyse sıfıra yakın olur. Bir Arap inanışına göre mavi renk kan akışını yavaşlatır. Ve nazar boncuğu da bu yüzden mavi renkteymiş.

Beyaz

Sadelik ve saflığın rengi olan beyaz hepimizin asla vazgeçemediği renktir. Beyaz renkte bir elbise giyen insana karşı tutumumuz daha nazik olur. Bu da aslında o rengin bizde yarattığı saflık, temizlik hissidir. Aslında olaya sadece kıyafet açısından bakmamak gerekir. Beyaz insanın içini açar. Üzüntülü olduğunuz durumlarda ya da içinizin ferahlamasını istediğiniz durumlarda seçebileceğiniz ya da kullanabileceğiniz ilk renk beyaz olmalıdır.

Yeşil

Yeşil de en az mavi kadar dinlendirici ve sakinleştiricidir. Bize doğayı hatırlatır. Sakinleşmek istediğimizde doğal bir ortam bulamıyorsak yeşil renklerle bezenmiş bir yerde olmak da neredeyse aynı sakinleştirici etkiyi verir. Bunun yanı sıra yeşil insan gözünün en net seçebildiği renktir. İnsana güven verir. Yeşil kıyafet giyen bir insana güvenmemiz de bu sebeple daha kolay olur.

Mor

Gel gelelim mor ve tonlarına. Her insanın pek tercih etmediği fakat en asil duran renklerden biridir mor. Eski medeniyetlerden beri de ihtişam ve lüksün rengi olarak tanımlanır. Kraliyet aileleri ya da yüksek mertebede bulunan insanlar o zamanlar mor rengi tercih ederlermiş. Bunun nedeni ise morun bilgeliği, asaleti, sempatiyi ve onurunu yansıtmasıymış. Mor aynı zamanda bilinçaltındaki duyguları da ortaya çıkarır.

Kırmızı

Kırmızı her ne kadar insana çekici ve sempatik gelse de aslında o kadar da masum bir renk değildir. Kırmızı insanı huysuz ve sinirli hissettirir. Aynı zamanda açlık hissi de verir. Büyük yemek zincirlerinin logolarının kırmızı oluşuna hiç dikkat ettiniz mi?

Kırmızının bir yandan sinirli bir hale büründürürken diğer yandan da bize canlılık ve dinamizm kattığını biliyor muydunuz? Belki de bu yüzden kırmızı aşkın rengidir derler. Eğer modunuzun düşük olduğunu hissettiğiniz bir gün olursa kırmızı giyinmek ve ya kırmızı bir aksesuar takmak size yardımcı olacaktır.

Sarı

Sarı renk iyimserliğimizi ve neşeli yanımızı ortaya çıkarır. Günlük hayatımızda sarı rengi kullandığımızda gün içinde eğlenceli, şenlik içinde oluruz.  Yakınlarımızla daha çok şey paylaşır, daha güzel zaman geçiririz. Sarı cesaretlendirici dostluklar kurdurur.

Kahverengi

Kahverengi dostluk ve samimiyetin rengidir. Kahverengi giyen insanlar bir topluma girdiklerinde dikkat çekmezler. Fakat karşılarındaki insanlar onlara karşı mükemmel bir rahatlık samimiyet hissederler.

Turuncu

Turuncu aslında bir ara renktir. Fakat aynı zamanda hipnotize eden de bir renktir. Turuncu, canlılık, enerji, dışa dönüklük ve sosyalliği çağrıştırır.

Siyah

Renklerin özelliği olan asalet en çok siya renkte kendini gösterir.

Siyah rengin yeri her insanda ayrıdır aslında. Kimisi bağımlı olur kimisi hiç tercih etmez. Hem Retro hem de modern yanımızı yansıtır. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Aynı zamanda da biraz gizemli, ciddi ve kasvetlidir. Kasvetli yanı bizlerin hüzün, üzüntü duygularını ön plana çıkarır. Aslında Türkler için siyah renk matem rengidir. Siyah giyinen insanlar genelde o gün içinde ve ya o günler boyunca derin üzüntü içinde olur. Bir yandan bakarsak aslında siyah kullandığımız bir gün erken saatlere her ne kadar enerjik olsak da ilerleyen saatlerde bizim de enerjimizi düşürüp, bizi daha kasvetli bir ruh hali içine sokar.

Pembe

Pembe renk aslında insanların feminen yanını ortaya çıkarır. Pembe renk bizi sağlıklı ve tatlı gösterir. Bizlerin mutluluk duygusunu harekete geçirir.  Pembe tonları kullandığımız bir günde daha mutlu, daha canlı, daha arkadaş canlısı hisseder ve davranırız. Bu yüzden pembe renk ve tonlarını gün içinde kullanmak çok daha iyidir.

Renkler, ışığın varlığı ile hayat bulur. Ve biz renkleri kullanarak aslında bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak duygularımızla iletişime geçmesi için bir yol göstermiş oluruz.  Her ne kadar okuduğumuz bir kitap, dinlediğimiz bir şarkı duygularımızı etkiliyorsa gördüğümüz, kullandığımız renklerin özellikleri de bizim duygularımızı derinden etkileyebilir.  Aslında bunun ile ilgili bir örnek vermemi isterseniz şöyle diyebilirim: İnsanlar yağmurlu, kapalı havalarda kendilerini daha mutsuz hissederler. Açık, güneşli havalarda ise daha enerjik hissederler.

Umarım keyif alarak okumuş ve beğenmişsinizdir. Mutlu enerjik ve renkli günleriniz olsun! Diğer yazılarımızı okumak için takipte kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu