Hakkımızda1

Renkler ve Etkileri

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazımda sizlere Renklerin özellikleri ve etkilerinden bahsedeceğim. Şimdi yazımıza geçelim.

Renk, belli bir dalga boyundaki (veya frekansındaki) ışık veya dalga boyu karışımı, gözümüzdeki retinaya çarptığında deneyimlediğimiz öznel bir duygudur. Işığın nesnelere çarpması sonucu oluşan yansıma miktarı ne kadar fazla ise ışık o kadar parlak ve canlı renkler olarak algılanır. Siyah renkte, yansımanın olmamasından dolayı, gözün rengi duyumsamama halidir.

Renk algısı beynimizde şekillenir ve bu durum tüm renklerin, hem duygusal hem de psikolojik tepkilerle de iç içe olduğunu gösterir. Bulunduğumuz ortamdaki renkler düşünce akışını değiştirirken, üzerimizde taşıdığımız, kullandığımız renkler yalnızca bizi değil karşımızdaki herhangi bir kişiyi de etkileyebilir. Örneğin, çalışma ortamında kullanılan renklerin doğru seçimi, verimliliğinizi arttırabilir. Farkındalık bakımından renkler konusunda bilinçlenmek hem sizi hem çevrenize iyi gelebilir. Peki, renklerin özellikleri ve etkileri nelerdir?

Kırmızı

Renkler ve Etkileri

Kırmızı, canlılığın ve hareketin rengidir. Psikolojik açıdan duygusal yoğunluğu en çok etkileyen renklerden biridir. Hareketli ve canlı olan insanların kıyafetlerinde bu rengi tercih ettikleri gözlemlenmiştir. Kırmızı insan fizyolojisinde de ol etkisini gözlemlediğimiz bir renktir. Örneğin; kan basıncını ve solunumu hızlandırır, ataklık, azim ve kararlılık hissettirir. Çoğu yiyecek markasında kırmızının iştah açıcı etkisinin kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. (Coca-Cola vb.)

Yeşil

Doğal yeşil yapraklar soft 3D duvar kağıdı

Yeşil, doğanın ve huzurun rengidir. Yaşamı, başlangıcı, tazeliği, umutları ve dirimi simgeler. Yeşil rengi, gözleri yormaz ve görme gücünü arttırır. Ruhu sakin kılan bir etkisi vardır ve sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki bırakır. Aynı zamanda bireye güven duygusu verir. Bu özelliğinden dolayı da birçok banka logosunda bu rengi görebilirsiniz. (Garanti, TEB) Yeşilin bu etkilerinin yanında; aşırı rahatlama ve sonucunda tembellik negatif etki olarak söylenebilir.

Mavi

Mavi, renk uçsuz göğün ve bucaksız ufukların, derya ve denizlerin kendisini ifade ettiği renktir. Derinlik ve denge bu rengi en iyi anlatan kelimelerdir. Mavi, zihne ve vücuda faydalı bir renk olarak kabul görür. Metabolizma üzerindeki etkisi yavaşlama ve rahatlıktır. Sonsuzluk ve özgürlük bu renk ile sembolize edilir. Genel olarak soğuk bir renk olarak kullanılan mavi, Pepsi gibi soğuk içecek üreten markaların tercihidir.

Sarı

Hollanda, laleler, çiçek, alan, bahar bahar, sabah, tomurcuk, Sarı, 4k  duvar kağıdı | Pikist

Sarı; aydınlık bir ortam ve samimi, sıcak bir hava demektir. Tıpkı Güneş gibi davetkâr ve cömerttir. Sıcaklık duygusunu pekiştirir ve kas enerjisi yaratır. Sarı; pratik zekâ, zariflik ile de alakalı bir renktir. Güneşin rengi olarak canlıda; sevinci, üretkenliği ve verimliliği, ilhamı çağrıştırır. Kreşlerde, çocuk parklarında sarı çoğunlukla tercih edilir.

Mor

Renkler ve Etkileri

Mor; asil olmanın, statünün, gösteriş ve ihtişamın yani soyluluğun rengidir. Bunun yanında bireyde hüzün verici bir duygu da uyandırabilir. Morun koyu tonları, bireyde korkuya ve hüzne neden olabilirken, depresyona yatkınlığı olanların sıklıkla tercih ettiği renklerden biridir. Morun daha açık çeşitleri, yani; lavanta, leylak gibi tonları, ilham veren ve yoğunlaştıran etkileri sebebiyle çalışma alanlarında tercih edilir. Zihinsel aktiviteleri ve sanatsal düşünmeyi teşvik eden mor, özellikle sanatçıların tercih edebileceği bir renktir.

Turuncu

Renkler ve Etkileri

Turuncu, kırmızı ve sarının etkilerinin iç içe geçtiği bir renktir. Dışa dönük ve dinamik aynı zamanda dikkate değer ve ferahlatan bir renktir. Göz için turuncu, ısıyı çağrıştırmasının yanında, yüksek ısıyı yani alevi de çağrıştırır. Yanmayı da anımsatabileceğinden dolayı uyarıcı bir renk seçilecekse, turuncu doğru bir renktir. Beyne giden oksijen miktarını da olumlu yönde etkileyen turuncu beraberinde zihni de uyarır. Beyni uyandırır ve harekete geçmesini sağlar. Turuncunun daha açık çeşitlerini evinizin duvarlarında tercih ederseniz, daha ferah ve samimi algılanan bir ev ortamına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımda renklerin özellikleri ve etkilerinden bahsettim. Umarım beğenmişsinizdir. Görüşmek Üzere.

Kaynakça

Buzdağı Modeli

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Açık, bilgilendirici ve özet bilgilerden oluşan, insanı okurken pozitifliğe iten, mükemmel bir yazı olmuş. Tebrik ederim, bayıldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu