Hakkımızda1

Risk Yönetimi Nedir?

Merhaba Gelişen Kariyerim Okurları, bu yazımda Risk Yönetimi Nedir? Nerelerde nasıl kullanılır? Önemi nedir? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Hadi başlayalım.

Risk, tehlikeli durumların meydana getirebileceği zararın olma ihtimaline göre belirlenmiş bir değerdir. Tehlikenin oluşma ihtimali ve zarar katsayısı değerin miktarını belirler. Risk aynı zamanda uygulanan faaliyetlerin içerdiği belirsizliği ifade eder. Bu belirsizliğin olumlu yada olumsuz sonuçları olabilir. Risk yönetimi işte burada işin içerisine giriyor. Risk yönetiminin amacı bu belirsizliklerin meydana getireceği sonuçları kontrol edebilmektir.

Risk Analizi Nedir ?

Risk Yönetimi

Risk analizi risk yönetimi için kilit taşlarındandır. Risk analizi, süreç akışının belirlenmesi açısından önemlidir. Gelecek süreçte karşılaşılabilecek olumsuzlukların belirlenmesi ve önlemlerin planlanması aynı zamanda geçmiş risklerin tekrarlanmaması için önlemler ve edinilen bu tecrübelerin aktarılması da risk analizi ile mümkün olabilmektedir.

Risk Yönetimi Nerelerde Kullanılır?

Risk yönetimi operasyonun olduğu her alanda uygulanabilmektedir. Bu bir restaurant, bir otel olabildiği gibi bir fabrikada da uygulanabilmektedir. Operasyon yönetiminden organizasyona, planlamadan insan kaynaklarına tüm departmanları etkiler ve ilgilendirir. Bu nedenle çoğu birimde risk stratejisi uygulanmaktadır. Riskin merkezi belirsizliktir. Olayın olması yada olmamasını bilemezsiniz. Ancak olayların olma ihtimalini ya da olmama ihtimali riskin büyüklüğünü saptayabileceğimiz 2 temel unsurdur. Riskin büyüklüğünü saptamak ilerde oluşabilecek kriz yönetimini konusunu da kolaylaştıracaktır. Bu işlem risk yönetiminin ilk basamağı da denilebilir.

Risk Yönetimi Süreci;

Risk yönetimi uzun bir süreçtir bu sürecin akışı değişkenlik gösterse de genel anlamda kilit taşları şu şekildedir; İdarenin amaçlarına ve hedeflerine ulaşmasında etkisi olabilecek riskleri tespit etmek için önce amaç ve hedeflerin ortaya konulması gerekir. Ardından olası riskler tespit edilir bu süreç, risklerin önceden tanımlanmış yöntemler ile belirlenmesi, gruplandırılması sürecidir. Daha sonra riskleri  etki ve olasılık değerlerine göre ölçülür, puanlanır ve öncelik sıralaması yapılır. Ardından riske verilecek cevap seçenekleri değerlendirilir. Bunlar kabul etmek (önlem almak), kaçınmak (işi yapmamak), devretmek (başkasına transfer etmek ), kontrol etmek (önlem almak). Ardından kontrol aşaması ile atılacak adımlar kesinleştirilir ve uygulamasının nasıl yapılacağı belirlenir. Uygulama bilgileri ilgili sorumlulara iletilir daha sonra tüm süreç gözden geçirilerek yeni risklerin tespiti varsa eksiklerin yeniden değerlendirilmesi yapılır tüm bu işlemler yapıldıktan sonra herhangi bir pürüz kalmamışsa ilk adım atılır.

Kriz yönetimi Nedir? Sizde merak ediyorsanız tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

SWOT Analizi Nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ?

Fırsat Maliyeti Nedir ?

Ömer Faruk YILDIZ

Merhaba,burada moderatör ve yazarlık görevini üstlenmekteyim.Sürekli gelişim ve iyileştirme prensibiyle hareket eden öğretim ve öğrenime istekli endüstri mühendisliği öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu