Genel Kültür

RPA Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Robotik süreç otomasyonu veya RPA şu anda en sıcak teknik terimlerden biridir ve Gartner’a göre “küresel kurumsal yazılım pazarının en hızlı büyüyen bölümüdür.” Çoğu şirket, bunu rutin işlemlerine harcanan zamandan ve paradan tasarruf etmenin verimli bir yolu olarak görür. Ama elbette bundan daha fazlası var.

RPA nedir? ” Sorusuna ayrıntılı bir yanıtın yanı sıra faydalarının açıklamasını, popüler iş uygulamalarını ve bu teknolojinin geleceği hakkında bazı düşünceleri içeren kısa bir kılavuz derledik. Okumaya devam edin ve 10 dakikadan daha kısa bir süre içinde, bir sonra ki sefere RPA’yı tartışırken kendinizden emin olacaksınız.

İçindekiler:

 • RPA Nedir?
 • RPA Uygulamaları
 • RPA’nın Faydaları
 • RPA Araçları
 • RPA’nın Geleceği

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik süreç otomasyonu (RPA), insanların yaptığı dijital masaüstü çalışmalarını taklit edebilen yazılım robotlarının kullanılması anlamına gelir. Bunlar hiçbir şekilde hayal edebileceğiniz parlak metal robotlar gibi bir şey değildir! Çok çeşitli rutin işlemlerde günlük olarak çok sayıda RPA kullanım durumu bulabilirsiniz. Örneğin, verilerin kazınması ve Excel elektronik tablolarına girilmesi veya formların doldurulması gibi birçok “kopyala-yapıştır” etkinliği robotik süreç otomasyonu kullanılarak otomatikleştirilebilirsiniz.

Geleneksel Otomasyon Terminolojisinde RPA Nedir?

Akıllı Süreç Otomasyonunda Terimler ve Kavramlar için IEEE Kılavuzu (Haziran 2017) şunları söylüyor:

İnsan istisnası yönetimi ile bir sonuç veya hizmet sunmak için bir veya daha fazla ilgisiz yazılım sistemindeki süreçlerin, faaliyetlerin, işlemlerin ve görevlerin bir kombinasyonunun bağımsız olarak yürütülmesini tamamlamak için iş mantığını ve önceden tanımlanmış etkinlik koreografisini kullanan önceden yapılandırılmış bir yazılım örneğidir.

Evet, oldukça karmaşık. Öyleyse, bu otomasyon terimini inceleyelim ve çözelim. Daha sonra, kullanım için daha basit ve daha kısa bir tanım verelim.

Tipik bir örnek, her yeni çalışma sayfası oluşturduğunuzda bir elektronik tablo uygulaması yazmadığınız, ancak mevcut özellikleri kullanarak özel makrolar oluşturabileceğiniz veya iş gereksinimlerinize daha iyi uyacak şekilde varsayılanları ayarlayabileceğiniz Microsoft Excel’dir.

İş mantığı, bir yazılım parçasının bir şirketin müşterileri ve sunucuları ile çalışması için gereken tüm algoritmalara ve koda atıfta bulunmak için moda bir sözcük işlevi görür. İş mantığına dahil olan algoritmalar, kullanıcı tarafından görünmeyen ancak işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için kritik olan perde arkasında veri işlemeyi gerçekleştirir.

Önceden tanımlanmış aktivite koreografisi oldukça şiirsel geliyor, değil mi?

Bu terim, sistemler ve uygulamalar genelinde eylemleri tamamlamak için atılan bir dizi adımı içerir.

Otonom yürütme, görevlerin tamamlanmasının yazılım botları tarafından bağımsız olarak yapılması anlamına gelir. Kurallar önceden tanımlandıktan sonra, işlemler otomatik olarak gerçekleştirebiliyorlar.

Bir veya daha fazla ilgisiz yazılım sistemi: İnsanların yaptığı gibi ön uç uygulamaları kullanır, böylece bir kişinin yapacağı her şeyle etkileşime girebiliyorlar. Örneğin, SAP, Internet Explorer, Outlook, Oracle vb.

İnsan istisnası yönetimi: Bazen çalışanlar, RPA araçlarıyla otomatikleştirilen süreçlere dahil olur ve beklenmedik olayları çözmek veya bilişsel eylemler gerçekleştirmekle görev alırlar. Bu, küçük bir girdi verisi talebinden bir kişinin tüm süreci ele aldığı tam bir adım atmaya kadar çok çeşitli eylemleri içerebiliyor.

RPA’nın İş Dünyasındaki Uygulamaları Nelerdir?

Araştırmalar, sorumlulukların % 70-80’inin (bir bütün olarak işler olması gerekmiyor) kurala dayalı olarak tanımlanabileceğini ve bu nedenle RPA araçlarıyla potansiyel olarak otomatikleştirilebileceğini göstermektedir. Çeşitli işletmelerde RPA uygulamak için birçok fırsat bulunabilir, ancak RPA teknolojisi uygulamalarında kanıtlanmış bir sicile sahip birkaç büyük endüstri ve işletme işlevi sunuyor.

Bankacılık ve Finansal Hizmetlerde RPA

Bankacılık, otomasyonun benimsenmesini benimseyen ilk sektörlerden biriydi. Günümüzde birçok büyük banka, kara para aklamayı önleme, müşteri sorgulama işlemleri ve hesap açma ve KYC araştırması (“Müşterinizi Tanıyın”) gibi işlemleri otomatikleştirmek için RPA kullanılıyor. Bu süreçlerdeki çok sayıda sıkıcı kurala dayalı görev, bunların hızlı bir şekilde otomatikleştirilmesinin değerini görmeye izin verir.

Bankacılıktaki diğer RPA uygulamaları arasında mutabakatlar, rapor oluşturma ve mevzuata uygunlukta çeşitli süreçleri vardır.

Sigortada RPA

Sigorta, otomasyona çok uygun birçok tekrarlayan süreci olan başka bir sektördür. RPA’yı (veya genel olarak otomasyonu) benimsemede bankacılığın gerisinde kalsa da, sigortada birkaç kullanım durumu zaten başarılı bir şekilde otomatikleştirilmiştir. Çeşitli talep işleme operasyonları, politika yönetimi, taahhüt, süreçler, mevzuata uygunluk ve daha fazlasını içerir.

Sağlık Hizmetlerinde RPA

Sağlık hizmetleri şirketleri için, müşterilerin sağlığı ve refahı bunlara bağlı olduğundan, tüm dahili süreçlerin doğruluğu ve uyumluluğu temelde önemlidir. Bu nedenle, dünyanın en büyük hastaneleri bilgi yönetimini, sigorta talep işlemlerini, ödeme döngülerini, reçete yönetimini ve diğer süreçleri kolaylaştırmak için RPA kullanılıyor. Bu da daha az hata ve daha iyi hasta deneyimi ile sonuçlanır.

Perakende ve RPA

Perakende şirketleri, hem müşteri hem de çalışan deneyimlerini geliştirmek için otomasyona büyük yatırım yapıyor. Perakende sektöründe RPA’nın popüler uygulamaları arasında dolandırıcılık tespiti, depo ve sipariş yönetimi, müşteri geri bildirim işleme ve müşteri ilişkileri yönetimi yer alıyor.

Sektörler arası RPA Kullanım Durumları

RPA ile otomatikleştirilebilen bazı işlemler herhangi bir sektörde bulunabiliyor. İşte bunlardan bazıları:

İnsan kaynakları: İK süreçleri, birçok sistem ve uygulamada birçok bilgi yönetimi ve standardizasyonu içerir, bu da onları otomasyona uygun hale getirir.

Finans ve muhasebe: Süreçler esas olarak kural tabanlı olduğundan ve yüksek derecede doğruluk ve hız gerektirdiğinden, bu alanda birçok otomasyon fırsatı vardır. Bu alandaki bazı yaygın RPA kullanım örnekleri sipariş yönetimi, faturalama, muhasebe ve mutabakattır.

Tedarik: Süreçlerde kullanılan belgelerin ve verilerin yapısal yapısı nedeniyle, satın alma, otomasyon için mükemmel bir seçimdir. Buradaki RPA uygulamaları, fatura işleme, satın alma siparişi yönetimi ve sözleşme yönetimini içerir.

RPA’nın Faydaları Nelerdir?

“Bankalarımızda mekanik şeyler yapan robotlar gibi davranan insanlar var. Yarın, insan gibi davranan robotlarımız olacak. “

John Cryan, Eski CEO, Deutsche Bank

Bir şirketin robotik süreç otomasyonundan elde edebileceği birkaç ana fayda vardır.

Birincisi, yazılım robotları tarafından çok daha iyi, daha hızlı ve hatasız gerçekleştirilebilecek görevler için insan beynini boşa harcamaya gerek duymaz. Bu, insanları müşteri memnuniyeti, yenilikler ve ölçeklenebilirlik gibi alanlara daha yüksek değerli katkılar getirme konusunda özgür bırakacaktır.

İkincisi, otomasyon insan hatalarını ve bunları düzeltme ihtiyacını ortadan kaldırarak süreçlerin zamanını ve doğruluğunu artıracaktır. Aynı zamanda daha iyi müşteri deneyimleri, daha yüksek NPS (Net Promoter Score) ve daha düşük müşteri kaybı ile sonuçlanacaktır.

RPA’nın diğer faydaları arasında daha yüksek operasyonel çeviklik, otomatikleştirilmiş süreçleri denetlemek için daha iyi fırsatlar ve süreçlerdeki mevcut sorunları görüp analiz etmeye ve bunları proaktif olarak iyileştirmeye olanak tanıyan şirketin iş gücüne ilişkin iç görüler yer alır.

RPA Araçları Dünyasında Nasıl Gezinebilir?

Robotik proses otomasyonunun manzarası son yıllarda önemli ölçüde büyüdü. Her biri farklı güçlü ve zayıf yönlere sahip düzinelerce RPA aracı mevcuttur. Bununla birlikte, araçların bolluğu bir zorluk yaratır. Çeşitli RPA araçlarına ve özelliklerine ne kadar çok dalarsanız, hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermek o kadar zor olur. Öyleyse, tavsiyemiz: RPA yolculuğunuza aracın özelliklerini inceleyerek başlamayın. Bunun yerine, çözmeniz gereken soruna odaklanın ve hangi aracın ona bir çözüm sunduğunu görün. Ancak şu özelliklere de dikkat etmelisiniz:

 • Tek platformlu mimari,
 • AI yetenekleri,
 • Yerleşik analiz,
 • Kullanım kolaylığı,
 • Eğitimin mevcudiyeti,
 • Müşteri desteği,

Doğru RPA araçlarını seçmenin bir diğer önemli adımı: En son araştırmaları keşfedin. Prestijli endüstri gözlemcileri, lider olarak kabul edilebilecek ve en iyi sonuçları sağlayan şirketleri tanımlayan RPA pazarının düzenli matrislerini ve genel bakışını oluşturur. Bu tür araştırmaların örnekleri, RPA Platformları için Zinnov Bölgeleri raporu ve HFS Research’ün En İyi 10 RPA Yazılım Ürünleri 2019 raporudur.

RPA’nın Geleceği Nedir?

RPA’nın geleceğinin nasıl görüneceği konusunda fikir eksikliği yok. Robotik proses otomasyonunun mevcut durumuna ve gelişimindeki en son trendlere bakarak, gelişmesinin birkaç yolunu tahmin edebiliriz. Peki, RPA’nın geleceği nedir?

AI ile tamamlanan daha akıllı RPA:RPA ve yapay zekayı birleştiren yeni teknolojiye şimdiden bir ilgi artışı görüyoruz: Akıllı Otomasyon (IA). IA, yapılandırılmamış ve dijital olmayan verileri içeren yargılamaya dayalı süreçleri otomatikleştirerek çok daha geniş fırsatlar sunduğundan, bu eğilim gelecekte de devam edecek.

Otomasyonun yaygın olarak benimsenmesi: Otomasyon korkusuna ve işler üzerindeki etkilerine rağmen, daha fazla kuruluş RPA ve AI teknolojilerinin başarılı bir şekilde uygulanmasının meyvelerini topladıkça, iş dünyasında RPA teknolojisinin kabulünün artmaya devam etmesi muhtemeldir.

Dijital ve insan iş gücünün birleşimi: Yazılım robotları, en sıkıcı, tekrarlayan görevleri üstlenerek insanların işini artıracak. İnsan işgücü ile birlikte çalışacak dijital iş gücünün yaratılmasına yol açacaktır.

RPA’nın geleceği, daha etkili otomasyon sağlamak için yapay zeka, iş süreci yönetimi, optik karakter tanıma (OCR) ve diğerleri gibi teknolojilerin RPA ile birlikte daha kapsamlı kullanımını görecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu