Hakkımızda1

Siber Güvenlik Nedir? Kişisel Veri Nasıl Korunur?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bugün günümüzün ilgi çeken konularından biri olan Siber güvenlikten bahsedeceğim. Peki siber güvenlik nedir ? İnternet ve sosyal medya kullanımının tüm yaş grupları tarafından kullanılmasıyla birlikte, büyük önem taşımaktadır. Bulunduğumuz bilişim çağında, birçok insanın maruz kaldığı siber saldırılar, siber dolandırıcılık ve siber terör olayları bulunmaktadır. Siber güvenliğin amacı, her alanda kullanılan internete bağlı teknolojik cihazların siber saldırılara karşı korunmasını sağlamaktır.

Siber saldırıların kullanım amacı genelde maddi kazanımlar sağlamak için olsa bile asıl amaç, devletler ve devasa şirketler arasında bulunan rekabettir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada, sıcak savaşların yerine terör ve ticari savaşlar olarak devam etmesinin ardından siber dünya ile kendine yeni bir savaş alanı bulmuştur. Bazı ülkeler siber güvenlik için bütçe ayırmaya bile başlamıştır. Bu durum dünyada ki tüm devletlerin siber güvenlik önlemleri için resmi ya da gayrı resmi olarak bütçe ayırmalarına ve tedbir almalarına sebep olmuştur.

Geldiğimiz noktada dünyada ki egemen güçlerin, bu konuda birbirileriyle çekişir hale gelmeleri ve küresel güç ispatlamaları için elverişli bir ortam bulmaları kaçınılmazdır. Bunun en büyük sebebi, siber saldırılar ve güvenlik sistemleri, uluslararası ekonomi ve siyasette dengeleri değiştirebilecek en önemli etmenler arasında yer almasıdır.

Siber saldırılar konusunda ABD ve Avrupa ülkeleri, maruz kaldıkları saldırılardan dolayı Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore gibi ülkeleri hedef tahtasına koyarken bu ülkeler de tam tersine ABD ve Avrupa ülkelerinden bu konuda şikayetçidirler. Türkiye de bu pastadan nasibini alan ülkelerden biri konumundadır. Türkiye’nin maruz kaldığı siber saldırılara bakıldığında en çok siber saldırıya uğrayan ülkeler arasındadır. Türkiye, devlet olarak son yıllarda ufak adımlarla siber dünyaya giriş yapmaya başlamış olsa bile, asıl gücü kayıt dışı olan oluşumlardan oluşmaktadır.

Dünyada ki anlık siber saldırıları buradan inceleyebilirsiniz.

Kişisel Veri Nedir?

Kişisel veri, kime ait olduğu belirli ya da kime ait olduğu belirlenebilir bilgilere verilen genel isimdir. Sahip olduğunuz bilgilerin bir kısmı tekil bir şekilde sizi temsil ederken, bazı bilgiler tekil haliyle sizi temsil etmemektedir. İsminiz ve soy isminiz tek başına kişisel veri kapsamına girmez. Bunun sebebi, sizinle aynı isim ve soy isime sahip birden fazla insan bulunabilir. Fakat isminizi ve soy isminizi, fotoğrafınız ya da TC kimlik numaranız ile ilişkilendirirseniz bu, kişisel veri kapsamına girmektedir. Bir bilginin sizin kişisel veriniz olabilmesi için size ait somut bir kaynağa ihtiyacı vardır. Bunlar kimlik numaranız, fotoğrafınız, soyağacı bilgileriniz gibi sınıflandırılabilir.

Kişisel Verilerimi Neden Korumalıyım?

Dünya üzerinde, yaygın internet kullanımı ile beraber kişisel veriler ile yapılabilecek işlemlerde yaygınlaşmıştır. Gün içerisinde yaptığınız işler dışında birçok işinizi dijital platformlarda yapabilirsiniz. Banka işlemleri, ev alışverişi, hastane randevuları, resmi ödemeler, resmi başvurular, eğitim sistemleri ve home office çalışmak gibi örneklerle bunları çoğaltabiliriz.

Bu durum, hayatımızı kolaylaştırsa bile büyük riskler taşımaktadır. Dijitalleşen dünya ile birlikte büyük güvenlik ihtiyaçları da ortaya çıkmıştır. Size ait kişisel veriler ile size ait olmayan birçok işlem yapılabilir. Banka hesaplarınız boşaltılabilir, adınıza şirket açılabilir, adınıza telefon hattı alınabilir, sizin bilgilerinizle düzenlenen sahte bir kimlik sizi zor durumda bırakabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için bu konuda tedbirli olmak her zaman işe yarar.

Kişisel Verilerimi Korumak İçin Neler Yapmalıyım?

Kişisel verilerimizin bize ait somut bir nesne olduğunu unutmamalıyız. Bize ait ev, araba, cep telefonu gibi somut nesnelerin kişisel verilerimizden hiçbir farkı yoktur. Tanımadığın birine evini, arabanı ya da cep telefonu verir misin? Kişisel verilerimizi de böyle düşünerek sadece ihtiyaç anında ve şart koşulan durumlarda paylaşmalıyız. Paylaşacağımız kurum, kuruluş ve firmaların gerçekliğinden emin olmalı ve ne sebeple bu bilgilere ihtiyaç duyduğuna dair bilgi sahibi olmalıyız. Bununla beraber kişisel verilerimizin depolandığı yerlere dikkat etmeliyiz.

Telefon, bilgisayar, tablet gibi kişisel cihazlar kişisel verilerimizi depolamak için kullanabiliriz. Fakat kişisel teknolojik cihazlarımızın hepsine uzaktan erişimi kapatmakta fayda var. Buna ek olarak kişisel verilerimizin içinde olduğu çoğu platformun kendine ait güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Bu durum, çok fazla şifre ve güvenlik sitemine entegre olmamızı sağlıyor. Bu sistemlerde dikkat etmemiz gereken şeylerden bir tanesi de belirli bir şifre kullanmak yerine birden fazla şifre kullanmalıyız. Ayrıca, şifrelerde anlamsız rakam ve harfler kullanmak daha iyi olacaktır.

Peki başımıza kişisel verilerin korunmasıyla ilgili olumsuz bir durum gelirse ne yapmalıyız? Sahip olduğumuz haklar ile ilgili bilgi sahibi olmak zorundayız. Bu konuda Kişisel Verileri Koruma Kanunu‘na bir göz atmakta fayda var.

Veri Analizi Nedir ve Neden Önemlidir?

Kimya Öğretmenliği Nedir?

Pareto Analizi Nedir ?

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu