Öneriler

Sitcom Önerileri

Herkese yeni bir yazıdan merhaba, karantina döneminde birçok dizi bitiren biri olarak en sevdiğim kategori her zaman komedi olmuştur. Sizde benim gibi komedi sevenlerdenseniz sitcom önerileri yazım tam da size göre. Hadi başlayalım…

1.The Office (US)

Canım ne zaman sıkılsa açtığım ve izlerken her bölümde beni çok eğlendiren bir dizilerden biri olan The Office, Scranton, Pensilvanya’da geçiyor. Bir kağıt şirketi olan Dunder Mifflin Company çalışanlarının maceralarını belgesel formatında aktarıyor. Dizinin başrollerinden biri olan Steve Carell dizide ki adıyla Michael Scott dizinin en sevilen karakterlerinden biridir. Michael, esprileriyle ofis ortamını güldürmeye çalışır ama sarkastik söylemleri çalışanlarınca hiçbir zaman hoş karşılanmaz. Micheal herkesle çok iyi anlaşmaya çalışır, Toby hariç… The Office dizisinde ki favori karakterim ise Dwight Schrute (Rainn Wilson). Dwight, sağduyusuz, soğuk, pancar sevdalısı ve şirketin en çok satış yapan elemanıdır. Şirkette ki diğer çalışanlarla anlaşmakta güçlük çeker özellikle de ezeli rakibi Jim Halpert‘la hiç anlaşamaz. Jim (John Krasinski) ise dizinin en akıllı ve en aşık adamıdır. Resepsiyonist Pam’e olan aşkı ofiste dikkatlerden kaçmıyor. Dwight’la uğraşmakta en büyük hobisi.

Dizi de her karakter bir komedi unsuru bulunduruyor örneğin baharatlı köri ?. Özellikle 2. sezondan sonra dizi daha komik bir hal alıyor. 9 sezon süren bu dizi yayın zamanında çok izlenmeyip günümüzde daha popülerleşti. Sitcom önerileri serisinde ki favori dizim kesinlikle The Office. Amazon Prime da 9 sezona ulaşabilirsiniz.

2.How I Met Your Mother

Lise zamanlarımda severek takip ettiğim dizilerden birisi olan how i met your mother, genellikle Friends dizisiyle çok karşılaştırılıyor bunun sebebi ise iki dizide de çok eğlenceli arkadaş ortamı bulunması. HIMYM 2030 yılında Ted’in çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmak istemesiyle başlıyor. Dizi altı sıkı dostun Amerika/ Manhattan da geçen hikayesini anlatıyor. Kadın, erkek ilişkilerine sıklıkla değinen bu dizi çoğumuzun favorileri arasında.

Dizideki karakterlerin hepsi birbirinden komplike. Başrollerden biri olan Ted Mosby‘nin( Josh Radnor) en çok istediği şey evlenip çocuklara sahip olmaktır. Ama bu istek Ted için uzun bir arayışla geçer. Bu arayış onu Robin Scherbatsky’le tanıştırır. Ted’in en yakın arkadaşı Marshall Eriksen (Jason Segel) ise hayatının aşkı Lily’yi üniversitedeyken buldu onun gelecekten beklentisi ise hukuk fakültesini bitirip çevreyi koruyan bir avukat olmak. Barney Stinson (Neil Patrick Harris) ise Ted’in tam tersi olarak bekar kalıp, hayatın tadını çıkaracağını iddia eder. Dizinin kadın karakterleri güçlü, ayakları yere basan kadınlardan oluşuyor. Lily Aldrin (Alyson Hannigan); Marshall’ın sevgilisi ve ana sınıfı öğretmenidir. Hayatta ki tek tutkusu ise resim yapmak. Robin Scherbatsky (Cobie Smulders ) ise Kanada’ dan New York’a yeni gelmiş bir muhabir. Yerel bir televizyon kanalında saat 04.00’te sabah haberlerini sunmaktadır. 9 sezon süren bu dizi finalde bozguna uğratsa da, keyifli vakit geçirmek için ilk tercihlerimden biri. Netflix‘de dizinin bütün sezonlarına ulaşabilirsiniz.

3.Friends

On sezon süren bu dizi 1994 ile 2004 tarihleri arasında yayınlandı. Manhattan’da bulunan Central Perk kafesinde geçen bu dizi beş kişilik grup arasında yaşanan arkadaşlık ve kadın-erkek ilişkilerini eğlenceli bir şekilde bizlere yansıtıyor.

Dizinin karakterlerinden biri olan Ross Geller (David Schwimmer), Monica Geller’ın abisidir, paleontologtur ve müzede çalışmaktadır. Ross çok nazik ve düşünceli bir karakterdir ama sosyal becerisi pek de yeterli değildir. Lise yıllarından beri ise Rachel’e çok büyük bir sevgi besler. Dizinin büyük kısmında bu ikilinin ilişkisi anlatılır. Monica Geller (Courteney Cox) ise bu grubun en otoriter ve takıntılı olanıdır. En hassas noktası ise düzen. New York’da aşçılık yapan Monica, ailesinin gözünde Ross’un gölgesinde kalır. Dizinin ilk sezonunda en yakın arkadaşı Rachel’le beraber yaşamaya başlar. Rachel Green (Jennifer Aniston), Monica’nın çocukluk arkadaşıdır. Rachel, sevmediği bir adamla evlenecekti fakat bunu düğün günü fark edip kaçtı ve Monica’nın yanında yaşamaya başladı.

Dizide ki en eğlenceli karakterlerden biri ise Phoebe Buffay (Lisa Kudrow). Phoebe eksantrik bir karakter olup hem müzisyenlik hem de masözlük yapmakta. Phoebe annesinin intiharı ardından sokaklarda yaşamaya başlamış kendi kendine gitar çalmayı öğrenmiş birisidir; saf ve şaşkın bir karakter olmasına rağmen sokak yaşamında kurnazlığı öğrenmiştir. Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), ise oyunculuk yaparak yaşamaya çalışır. Joey’ye en büyük desteği ev arkadaşı Chandler verir. Beraber çok eğlenen ikili Monica ve Rachel’le karşılıklı evlerde oturur. Chandler Bing (Matthew Perry) ise büyük bir şirkette veri konfigürasyonları yapan yöneticidir. Kötü bir ailede büyüyen Chandler’ın en büyük savunma mekanizması ise yerli yersiz yaptığı şakalardır. Dizinin bütün sezonlarına BluTV‘den erişebilirsiniz. Sitcom önerileri serisinde çoğunuzun favorisi olduğuna eminim.

4.Brooklyn Nine-Nine

Polisiye komedi tarzında Amerikan yapım bir dizidir. Dizi New York Polisi’nin Brooklyn’deki 99. Bölge Karakolu’ndaki dedektiflerinin ve polis şefinin başından geçen olayları konu alır.

Dizide ki en komik karakterlerden biri olan Jake Peralta (Andy Samberg) yetenekli bir dedektiftir ama çalışırken eğlenmekte ister. Sürekli şakalar yapıp diğer dedektiflerle dalga geçer özellikle Amy Santiago‘yla. Santiago (Melissa Fumero), kurallara aşırı bağlı bir polistir ve aşırı rekabetçidir. En çok istediği şey ise iyi bir polis şefi olmak o yüzden Captan Holt’la iyi geçinmeye çalışır. Holt (Andre Braugher) ise çok katı kurallara sahip, soğuk bir polis şefidir. Captan Holt teşkilatın ilk eşcinsel, siyahi polisidir. Üstlerinin ön yargısı yüzünden hak ettiği rütbelere ulaşamamıştır. Bu yüzünden çok katı kurallı biri haline gelmiştir.

Charles Boyle (Joe Lo Truglio) ise dizide ki sevilen polislerden biridir. Enteresan bir yemek zevkine sahip olan Charles Boyle aynı zamanda Jake’in en yakın arkadaşıdır. Rosa Diaz (Stephanie Beatriz) ise en sert kadın dedektiflerden biridir. Jake ile polis akademisinde tanışmıştır. Gizemli ve sert bir kişiliğe sahiptir. Terry Jeffords (Terry Crews) ekip lideridir. İri bir dedektif olan Terry yoğurdu takıntılı bir şekilde sever.Şifresi bile yoğurttur. Aynı zamanda ailesine çok bağlı bir babadır. Gina Linetti (Chelsea Peretti) Captan Holt’un yardımcısıdır ve çok iyi gözlemcidir. Narsistik tavırlarıyla dizideki favori karakterimden biridir. Diziye Netflix’ten ulaşabilirsiniz.

5.Family

Sitcom önerileri serisinde aile komedisi içeren Modern Family, büyük bir ailenin günlük yaşantısında geçen unsurları bizlere aktarmaktadır.

Dizinin aile babası Jay Pritchett (Ed O’Neill) Kolombiyalı genç bir kadın olan Gloria (Sofia Vergara) ile evlenir. Gloria, oğlu Manny‘le Jay’in evine tanışır ve macera başlar… Jay’in büyük kızı Claire (Julie Bowen) ise emlakçı ve kendince cool baba olan Phil (Ty Burrell) ile evlidir. Üç çocukları vardır. Haley eğlenceye düşkün bir lise öğrencisi, Alex aşırı zeki ortanca çocuktur ve en küçükleri Luke evin tek oğlan çocuğudur. Jay’in küçük çocuğu  Mitchell (Jesse Tyler Ferguson) ise Cameron‘la dizinin eşcinsel çiftidir. Bu çiftin Lily adında evlat edindikleri bir bebekleri vardır. Dizide ki her karakter farklı bir komedi unsuru bulunduruyor. Harika bir aile komedisi izlemek isterseniz Netflix’te bulabilirsiniz.

6.After Life

Kara mizah türünde İngiliz yapım bir dizidir. Dizinin başrolü olan Tony Johnson (Ricky Gervais) yerel bir gazetenin başyazarıdır. Eşinin ölümünden sonra depresyona girmiş ve kendini öldürmeye çalışmıştır. Arkadaşları Tony’ye destek olmaya çalışır ama o bundan pek de memnun değildir. Tony yaşadığı büyük acıdan sonra herkese içinden geldiği gibi davranmaya başlar. Ancak içinden pek de iyi şeyler gelmediği için arkadaşları onu eski, nazik haline getirmeye çalışır. Diziye Netflix‘den ulaşabilirsiniz.

7.The Big Bang Theory

Kaliforniya’da geçen bu dizi üstün zekalı iki ev arkadaşı olan Leonard Hofstadter ve  Sheldon Cooper‘ın karşı komşuları sarışın bir garson olan Penny arasında geçer. Dizide ki diğer ana karakterler ise Leonard ve Sheldon’ın tuhaf iş arkadaşlarıdır. Uzay mühendis Howard Wolowitz ve  astrofizikçi Rajesh Koothrappali‘dir. Üstün zekalı bu erkek topluluğu ile sosyal becerisi yüksek Penny’nin yan yana gelmesiyle sitcom önerileri serisinin en iyi durum komedilerinden biri ortaya çıktı. 12 sezon süren bu diziye BluTV’den ulaşabilirsiniz.

Gülmeye, eğlenmeye hasret kaldığımız günlerde sitcom önerileri yazımın bir nebzede olsa sizleri eğlendireceğini umuyorum. Diğer yazılarımız için:

Bilim Kurgu Dizileri Önerdik

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu