Hakkımızda1

Solucan Deliği Nedir?

Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bu haftaki yazımda uzayın derinliklerine inelim! ” Solucan deliği ” diğer adıyla Einstein-Rosen Köprüsü’nün ne olduğunu açıklayalım ama öncesinde konuyu daha iyi anlamak için ”beyaz delik” ve ”kara delik” ifadelerini kavrayalım.

Kara delik, genellikle yıldızların ölümüyle oluşan uzayın en bilinmez noktalarından biridir. Ölen yıldızın hayaleti de denebilir çünkü yıldız ölse bile çevresindeki maddelerle etkileşimi devam eder. Kara deliklerin çekim alanı çok güçlüdür ve  hiçbir maddesel oluşumun buna ışık da dahil kendisinden kaçmasına izin vermez. Muazzam korkunç bir şekilde kendine yaklaşan her şeyi çeker ve aç bir canavar gibi yutar, yedikçe de kuvveti artar. Kara delikler ışık yaymaz ve gelen ışığı yansıtmazlar bu sebeple onları göremeyiz isminin ‘kara delik’ olmasının sebebi de budur. Onu ancak bir şeyleri yutarken meydana gelen ışımalarla görüp varlığına inanabiliriz.  Kara deliğe düşen maddesel oluşumlara ne olduğu bilinmiyor ancak teorilere göre başka bir evren ya da boyutta dışarı fırlatılıyorlar. İşte tam da dışarı fırlatıldığı yere ”beyaz delik” deniyor. Birçok bilim insanı beyaz deliklerin varlığını şu ana kadar bulunamayan kanıtlar ve temel fizik yasalarıyla çelişmesi sebebiyle reddediyor ancak bazı teorilere göre beyaz delikler kara deliklerin tam zıttı mekanizmaya sahip ve onlara yaklaşmak imkansız çünkü çok güçlü itme kuvvetleri var.

Solucan Deliği Nedir?

Genel olarak kara delikler ve beyaz delikler arasındaki iki ağza sahip bağlantıya denir. Solucan delikleri evren içinde uzak mesafeler arasını hızlıca katedebilmeyi sağlayan, aralarında çok büyük zaman farkı olan noktaları hatta evrenleri birbirine bağlayan tünellerdir. En iyi kestirme yoldur denebilir.

Solucan delikleri dizi ve fimlere konu olmuş, senaristlerin de dikkatini çekmiştir.

Solucan Deliği Teorisi İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Atıldı?

1916’da Ludwig Flamm bu iddiayı ileri sürdü çünkü Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi denklemlerini incelerken beyaz ve kara delik arasında bir bağlantı olabileceğini düşündü. Ardından 1935 yılında Einstein ve Nathan Rosen teoriyi kullanarak bu iddiayı genişletip,  solucan deliğinin  sadece mesafe değil zamanı da aşabileceğini ileri sürdüler. Solucan deliğinin Einstein-Rosen köprüsü olarak da bilinme sebebi budur.

Neden Solucan Deliği?

Bir elma kurdu düşünün. Elma kurdu elmanın diğer tarafına geçmek için elmayı kemirerek kendine kestirme bir yol açar. Solucan delikleri (wormhole)  de evren içinde  kestirme yollar yaratır ve ismi de buradan gelir. Bu sadece ütopik bir benzetmedir çünkü teoriler insanların kafasında canlanmaz.

Solucan Delikleri ile Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Solucan deliklerinin ağızları birbirinden farklı hareket ederlerse Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi dahilinde tünelin iki uç noktası arasında senkronizasyon bozulması yaşanır ve solucan deliğinin iki ucu birbirinden farklı zamanlarda yer alır, bu durum da zamanda yolculuk için bir umut ışığıdır. 1998 senesinde Michael Morris, Kip Thorne ve Ulvi Yurtsever çalışma yayımlayıp  bu çalışmada solucan deliklerini zaman makinesine dönüştürmenin mümkün olduğunu belirttiler. Ancak onlara göre geçmişe seyahat mümkün değildi.

Solucan Delikleri Açılabilir mi?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ileri düzey yöntemler kullanılarak solucan deliklerinin açılabilme ihtimali var ancak bunun zararları da var. Bu işlem için büyük ölçekte negatif enerji yaratılması gerekiyor ve bu enerji de yüksek dozda radyasyon yayımına sebep olabilir. Ayrıca açılan solucan deliklerinin kendi içine çökme ihtimalleri de var.

Solucan deliklerinin ve beyaz deliklerin varlığı ispatlanamamıştır. Bazı bilim insanları solucan deliklerinde ışık hızından daha yüksek bir hız gerektiğini ancak bunun mümkün olmadığını söylüyor. Şöyle ki bir uzay aracının ışık hızından daha yüksek bir hızla kara deliğe girdiğini düşünelim. Uzay aracı adeta bir spagetti gibi uzar ve atomlarına ayrılır. İlerleyen dönemlerde, bilim insanlarının çalışmaları bu soru işaretlerini giderecek, zihnimizi aydınlatacaktır.

REFERANSLAR: Solucan Delikleri , Solucan Deliği Hakkında Her Şey

Kalite Yönetimi Nedir?

Şahi-209 Elektromanyetik Top Nedir?

Covid-19 Tedavisinde Kullanılan Test Kitleri

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu