Hakkımızda1

Sosyal Girişimci Nedir? Nasıl Olunur?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazımda sosyal girişimcilik kavramı üzerinde duracağım. Girişimcilik nedir, sosyal girişimci nedir, kimler sosyal girişimci olabilir, sosyal girişimci olabilmek için ne yapılmalı? Bakalım sizler ne kadar sosyal girişimcisiniz?

Sosyal Girişimcilik Nedir?

“İlk önce girişimcilik nedir?” onun üzerine konuşalım. Girişimcilik kavramı genel olarak kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimciliğin doğasında yenilikçilik, risk alma ve değişim yaratma yer alır. Sosyal girişimcilik ise, öncelikli toplumsal sorunları, maddi fayda ve kâr ön planda olmaksızın ortadan kaldırmaya ve sistemleri dönüştürmeye yönelik yapılan girişimcilik faaliyetleridir. Sosyal girişimcileri normal bir girişimciden ayıran en belirgin özelliği kesinlikle hedeflerinin kar elde etmek değil sosyal fayda sağlamayı benimsemiş olmalarıdır. Sosyal girişimcilik, hayırseverlikten de sivil toplum hareketinden de çok farklı bir durumdur. Hayırseverlik, karnı aç olana balık vermek üzerine kuruludur. Sivil toplum projeleri ise temelde balık tutmayı öğretmek üzerine kurgulanır. Sosyal girişimcilik ise bu alanın öncü kuruluşu Ashoka’nın kurucusu Bill Drayton’un aşağıdaki sözü üzere sosyal girişimcilerin aslında çok daha farklı bir yöntem uyguladığını gösteriyor:

Sosyal girişimcilik de ortaya atılan fikirler sürekli yeni fikirler olmak zorunda değildir. Ortaya atılan fikir daha önce ortaya atılmış hatta üzerine bir şeyler yapılmış bir proje bile olabilir. Sosyal girişimcilikte demin de belirttiğim gibi tek bir ortak amaç vardır, o da topluma karşılıksız yarar sağlamaktır. Sosyal girişimci her ne kadar yaptığı işten kar elde etse de onlar bu karı yine topluma yarar sağlamak amacıyla harcarlar. Bir sosyal girişim projesi kar edildiği için başarılı olmaz, o proje topluma olan faydası ile başarılı olur. Sosyal girişimciler faaliyet gösterdikleri alanlarda kalıcı değişim oluşturmayı, çözümlerini yaygınlaştırmayı ve uzun vadede toplumun desteğini kazanarak sorunu ortadan kaldırmayı planlarlar. 

Sosyal Girişimci

Sosyal Girişimcilik Üzerine Yapılan Bazı Faaliyetler

Sosyal girişimciler; özellikle üçüncü dünya ülkelerinde kanser ve sıtmayla mücadele, çevre kirliliğini önleme çalışmaları, gençler ve çocukların eğitimine destek olma, okur ve yazarlığı arttırma çalışmaları, üretimde istihdamı arttıracak mesleki eğitimler ve projeler, insan hakkı ihlallerinde toplumu ve grupları bilinçlendirme çalışmaları gibi dezavantaj olarak adlandırılan sorunların çözümünde kaynakların aktif bir biçimde kullanılmasını hedefliyorlar. Aşağıda da bu sorunlar üzerine yapılmış bazı girişim hareketlerini örnek gösterdim.

1)OTSİMO

Otsimo otizmli çocuklar için ücretsiz eğitim sunan bir platformdur. Otsimo otizmli çocukların öğrenme kabiliyetini arttırmayı hedefler. Yöntem olarak da eğitici oyunları ele alan Otsimo Avrupa’da en iyi Dünyada ise 4. olma başarısı göstermiş çok iyi bir sosyal girişimcilik örneğidir.

2)Bill & Melinda Gates Vakfı

Sosyal Girişimci

Geçtiğimiz yıllarda ünlü iş adamı Bill Gates, Microsoft’taki tam zamanlı görevinden ayrıldığını açıklayarak eşi Melinda ile üçüncü dünya ülkelerindeki sıtma gibi ölümcül hastalıkları, açlık gibi küresel sorunları durdurmak amacıyla bir vakıf kurarak sosyal girişimcilerin arasına katıldı. Servetinin %95′ini vakfa bağışlayan, eşiyle öldükten 20-25 yıl sonra ise bu paranın tamamının harcanmış olmasını istediğini söyleyen Gates, bu anlamda birçok iş adamına da örnek oldu.

3) 1 Milyon İstihdam Projesi

Sosyal Girişimci

Dünyada bakıldığı zaman bir çok meslek yerini teknolojiye bırakıyor ve bu alandaki mesleklerde önemli bir tercih haline gelmiş oluyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde yazılım sektöründe kariyer yapmayı isteyen vatandaşlarımızın kullanımına sunulan 1 Milyon İstihdam Projesi, bu sektöre ilgisi olan bireylerin ücretsiz bir şekilde eğitim almasını sağlarken bitirilen eğitimler karşısında bir katılım sertifikası ardından da girilen sınavda başarılı olunması halinde başarı sertifikası veriyor ve bu sertifikalar kaydolurken doldurduğunuz özgeçmişinize işleniyor. Bunun sonucunda şirket ve firmalar buradan aradığı kriterdeki adayları bulup iş teklifi yapabiliyor.

4)Ashoka

Sosyal girişimcilik denince akla ilk gelen kuruluş Ashoka’dır. Ashoka sistemleri dönüştürme yeteneğine sahip sosyal girişimcileri tespit edip onları bir çatı altında buluşturan ve destekleyen bir kuruluştur. Ashoka dünya genelinde yaptıklarıyla fark yaratan girişimcileri toplayıp onlara gerekli desteği sağlayarak toplumsal sorunların çözülmesinde önemli bir rol oynuyor. Bugün ülkemizde de faaliyet gösteren Ashoka dünya genelinde de 3 bin 600 den fazla Ashoka Fellow’u çalıştırıyor.

Kimler Sosyal Girişimci Olabilir? Nasıl?

Girişimciler dünyayı her zaman farklı hayal eden bireylerdir. Sosyal girişimciler toplumların istihdamında büyük rol oynadıkları için belli başlı becerilere sahip olmaları gerekmektedir. Peki nedir bu beceriler?

 • Dinleme yeteneği
 • Yaratıcılık
 • Sabır
 • Cesaret ve risk alma
 • Liderlik
 • Yeniliklere açık olma
 • Problem çözme
 • Özgüven
 • Hırs
 • Kararlılık
 • Güçlü iletişim
 • Yetenek yönetimi

Kendinizi tanımlarken bu özellikleri sayabiliyorsanız ve bireysel kar elde etmeksizin toplumsal sorunlarla mücadele etmek istiyorsanız sizler de birer Sosyal Girişimci adayısınız.

Sosyal Girişimci

Peki nasıl sosyal girişimci olabilirsiniz? Aslında cevabı çok net olan bir sorudur bu. Bahsettiklerimden de anlayacağınız üzere, çevrenizde bir sorun olarak gördüğünüz bir olayı gözlemleyip daha sonra araştırmalar yaparak, kimlerin bu sorunla nasıl uğraştığını görerek, ben bu soruna ne gibi bir çözüm getirebilirim diye düşünebiliyorsanız yani gördüğünüz sorunu bir başkasına sorarak çözümlemeye değil de kendinize sorarak çözümlemeye çalışıyorsanız siz bir sosyal girişimci olmuş olursunuz. Ancak dediğim gibi gözlemlediğiniz sorunu bir başkasına sorarak çözüm getirmeye çalışıyorsanız ileride zorluk yaşarsınız. Sorunu buldunuz, gözlemlediniz, yapılanları incelediniz, daha sonrasında kendi çözüm yönteminizle birlikte yolunuzu çizdiğinizde geriye artık etrafınızı örgütlemek kalıyor. Tek başınıza değil düşüncelerinizi sürekli bir başkalarına aktararak ilerlerseniz daha çabuk ve güzel bir yol alırsınız.

Çok güzel bir sözle bitirmek isterim ve umarım sizlere de bir farkındalık yaratabilmişimdir.

“ Dünyayı değiştirebilecek insan tipi budur ve sen değiştiremezsin’ diyebilecek bir komite yok. Bunu herhangi birinin başarabileceğini fark etmek ilk adım. Bir sonraki adımsa, onu nasıl başarabileceğinizi çözmek.” – Adora Svitak

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Girişimciliği Destekleyen 6 Kuruluş

Girişimcilik Nedir ? Girişimci Ne İş Yapar ?

Nasıl İyi Bir Lider Olunur?

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu