Bilim & Teknoloji

SQL Nedir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bu yazımda sizlere SQL nedir sorusunun cevabını sade ve anlaşılır bir dil ile açıklamaya çalışacağım. SQL ile ilgili birkaç konuya değinerek bu konu hakkında bilgisi olmayan okurlarımızda bir temel oluşturmayı amaçlıyorum. Bu konulara başlamadan önce yazımda karşılaşabileceğiniz bazı terimler hakkında sizlere kısa bilgiler vererek bir ön hazırlık yapmak istiyorum.

Veri: Ham, işlenmemiş anlamsız bilgi parçacığına veri denir.

Bilgi: Verinin işlenmemiş haline bilgi denir. Verilerin yorumlanması sonucunda ortaya çıkar.

Veritabanı: Temel anlamda içerisinde belli bir formatta sorgulanabilir şekilde veri bulunduran yazılımlara veritabanı denir.

Sorgu: Veritabanında bulunan veriler üzerinde herhangi bir işlem yapabilmek için kullanılan veritabanı nesnelerine sorgu denir.

Açık Kaynak: Bir bilgisayar yazılımının ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayacak hale getirmek için makine diline dönüştürülüp kullanılmadan önceki halinin gizli tutulmayıp kamuyla paylaşılıyor olmasına denir.

DBMS: Veritabanı Yönetim Sistemi (VYTS) anlamına gelen Database Management System veritabanlarını tanımlayıp oluşturmak, kullanmak , değiştirmek ve veritabanlarıyla ilgili her türlü işlemin gerçekleştirilmesi için tasarlanmış olan sistem ve yazılımdır.

RDBMS: Relational Database Management System yani İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi. Birden fazla tablo içerisinde bulunan verilerin çeşitli anahtarlar (key) aracılığıyla birbirleriyle bağlanarak ilişkilendirildiği veritabanı sistemidir.

SQL Nedir?

SQL Nedir? Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelen Structered Query Language yani kısaca SQL; bir veritabanındaki verileri kolay ve esnek bir şekilde sorgulamamızı sağlayan bir çeşit alt kodlama dilidir. SQL ile sadece veritabanı üzerinde işlem yapılabilir. Kayıtları sorgulayabilir, yeni kayıtlar ekleyebilir, olanları silebilir ya da değiştirilmek istenen kayıtlarda güncelleme işlemi yapılabilir. SQL aracılığıyla veriler üzerinde sorgulama yapmamıza yardımcı olan birçok yazılım vardır. Bunlardan popüler olanları; MySQL, MSSQL, Oracle, PSQL, Access’ dir. İsterseniz bu yazılımlara biraz daha yakından bakalım.

MySQL: Sunucu – istemci modelli MySQL açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Günümüzde en popüler SQL yazılımları arasında yerini alan MySQL Oracle tarafından üretilmiştir. Çok esnek bir yapıya sahip olup yüksek performans vaadi ile günümüzde veritabanının kullanıldığı çoğu yerde kullanılabilir. Windows, UNIX ve OS/2 platformlarında ücretsiz kullanılabiliyorken ticari lisans isteyenler için bu durum ücretlendirilir. Linux platformunda daha verimli bir performans gösterir.

MSSQL: Microsoft tarafından üretilen MSSQL kolay kullanımıyla ön plandadır. Windows tabanlı sunucularda diğerlerine göre daha fazla kullanılan veritabanı tipidir. Verilerin güvenli bir şekilde depolanmasını sağlayan bu sistem birbirleriyle ilişkili verilerin sistematik bir şekilde kaydedilmesini sağlıyor.

Oracle: Oracle firması tarafından geliştirilmiş Oracle gelişmiş düzeyde bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Diğer ilişkisel veritabanı sistemleri gibi Oracle da büyük miktarda verinin güvenli ve kolay bir şekilde depolanmasını ve erişilmesinin sağlar. En güçlü ve en güvenilir veritabanı olarak bilinir. Birçok işletim sisteminde kolayca kullanılabilir.

PSQL: Berkley’ de bulunan Kaliforniya Üniversitesin de  POSTGRES projesinin bir parçası olarak doğmuştur. SQL standart sorgu dilini destekleyen ve ilişkisel modeli kullanan bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL içinde güçlü ve avantajlı özellikler bulunduran ücretsiz açık kaynaklı bir sistemdir. Unix türevi sistemler başta olmak üzere, Linux, Windows ve MacOS gibi işletim sistemlerinde de kullanılabilir.

Access: Access veritabanı yönetim sistemleri arasına sonradan girmiş olmasına rağmen büyük ölçüde bir başarı sağlamıştır. Daha çok mikro uygulamalarda kullanılan Access de Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Daha büyük veritabanlarında kullanılmak istenildiğinde beklenilen verim alınamayabilir. Diğerlerinden en büyük farkı mobilde kullanılabiliyor olunmasıdır. Bu özellik Access için ön plana çıkarıcı bir özelliktir.

SQL Veritabanının Faydaları

  • Veritabanındaki milyonlarca veri üzerinde sorgu gerçekleştirmeyi kolay hale getirir.
  • Veritabanından veri çekme, veritabanına veri kaydetme, verileri güncelleme, verileri silme, yeni veritabanları oluşturma ve bu veritabanlarına ulaşım izinlerini denetlemeyi sağlar.
  • SQL veritabanı bilgilerin düzenli bir şekilde dopolanmasını sağlar. Bu düzen hem verileri kategorilendirmede hem de veri aramada kolaylık sağlar. Böylece zamandan da tasarruf edilmiş olur.
  • Bu sistemin kullanılması veri tekrarının önüne geçilmesi içinde kolaylık sağlar.

SQL Nerelerde Kullanılır?

SQL sistemi, veritabanlarında saklanan verilerin işlenmesi durumunu içeren tüm projelerde kullanılabilir. Bu projelere; kütüphane sistemleri, e-ticaret siteleri, banka sistemleri, hastane sistemleri, okul sistemleri, telefon rehberleri ve kişisel adres defterleri örnek olarak verilebilir. Çünkü günümüzde birçok web sitesi projelerinde kullanıcı bilgilerinin kalıcı olarak saklanmasına ihtiyaç duyulur. SQL’ de bu ihtiyacı karşılamak için verimli ve kolay bir yöntemdir.

MSSQL Kurulumu

Öncelikle SQL Server Express indirilerek kurulumu gerçekleştirilir. Bu versiyonu ücretsiz bir şekilde indirilebilir. İndirme işlemi için linki kullanabilirsiniz.

SQL Server Express‘ i önce kurmamızın nedeni veritabanı dosyalarını barındıran sunucu yazılım olmasıdır. SQL sunucusuna bağlanıp veritabanlarına erişebilmek ve düzenlemeler yapabilmek içinde bir arayüz programı olan SQL Management Studio’ nun kurulumunun yapılması gerekir. SQL Management Studio programını da linkten indirip kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Gerekli programların kurulumunun ardından SQL Server kullanıma hazır hale gelecektir. Çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bugün sizlere “SQL Nedir” sorusunun cevabını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Popüler SQL yazılımlarından ve bu yazılımların özelliklerinden bahsettim. SQL veritabanıyla neler yapılabileceğini ve veritabanı üzerinde ne gibi faydalar sağladığını anlattım. Bu alana merak duyan ve kendini geliştirmek isteyen okurlarımız için umarım verimli bir başlangıç olmuştur. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere. Sağlıklı günler dilerim. Bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Siber Güvenlik Nedir? Kişisel Veri Nasıl Korunur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu