Üniversiteliler Anlatıyor

Staj Defteri Nasıl Doldurulur ?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okurları, bugün birlikte “staj defteri nasıl doldurulur” sorusuna yanıt bulacağız. Öğrenciler genelde staj ve staj defteri konuları ile birlikte “staj defteri nasıl doldurulmalıdır” sorusu ile karşılaşıyor.

Staj Defteri Nasıl Yazılmalıdır ?

Her bölüme göre farklılık gösteren bu staj defteri dosyası okulunuz tarafından ham hali ile sizlere verilmektedir. Okuduğunuz üniversitenin ilgili sayfalarından staj dosyalarını indirebilirsiniz.

Şimdi, sizler ile birlikte mühendislik öğrencilerinin oldukça ilgi gösterdiği iki bölüm için staj defteri nasıl doldurulur veya staj dosyası nasıl doldurulur gibi soruları örnekler eşliğinde anlatacağız.

Makine Mühendisliği Staj Dosyası Nasıl Doldurulur ?

Makine Mühendisliği okuyan öğrenciler okullarının 2. ve 3.sınıflarında toplam 3 staj yaparlar. Bunların isimleri okuldan okula değişkenlik gösterirken bu staj isimleri; Atölye, Mühendislik Uygulamaları ve İşletme olarak geçmektedir.

İlk olarak 2. sınıfın başında Atölye stajınızı yapmanız gerekecektir.

Öncelikle okul tarafından almış olduğunuz belirli sayfalar bulunmaktadır ve yukarıda da bahsettiğim gibi eğer online ortam da okuyorsanız web sitesinden kendinizin indirdiğini varsayarak ilerleyelim. Staj defteri dediğimiz konu hafife alınmamalıdır.

Çoğu arkadaşımız hafife alarak baştan sağma yazmakta ve sonucunda maalesef stajları kabul almamaktadır. Makine mühendisliği okuyan öğrencilerin yapacağı Atölye stajını ve staj defterlerini gelin sırasıyla inceleyelim ve kendimden örnek vereceğim defterlerle de yorumlayalım.

Makine Mühendisliği İmalat Stajı – Staj Defteri Örneği!

İlk olarak Atölye stajını yaptığınızı varsayalım. Atölye stajı bildiğiniz gibi Makine Mühendisliği öğrencileri için oldukça önemlidir. Çünkü bu staj da genel olarak talaşlı imalat konularında oldukça bilgi ve tecrübeye sahip olursunuz.

Makineler üzerinde bilgiler kazanmak oldukça önemlidir. Gelelim staj defterine, staj defteri nasıl doldurulur?

Stajınızın birinci günü yani ilk gününüz oldukça endişeli ve stresli geçeceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu algıya kesinlikle kapılmamanız gerekir. Herkes bu yollardan elbette geçiyor ve herkes için ilk gün genellikle oryantasyon süreci olarak geçer ve firmayı, bölümlerini tanımaya başlarsınız.

Staj Defteri Hangi Hitap İle Yazılmalıdır ?

Gelelim bunu nasıl staj defterinize dökeceğinize. Bu işin püf yanı 1. ağızdan mı konuşacağınız yoksa resmi bir ağızla mı yazacağınızdır. Resmi evraklar maalesef 1. tekil şahıs ile yazılmaz ve staj defteri de resmi bir evrak olduğu için 1. tekil şahıs ile yazmanız pek doğru değildir.

Burada genellikle yaptığınız işlemler ve süreçler olacağından dolayı aralar da 1.şahıs olarak belirtmeniz de bir sakınca olmayacaktır.

Aşağıda benim geçmiş yıllarıma ait elimle yazdığım bir staj defteri 1.günüm bulunmaktadır. Burada ana bakılması gereken noktalar içerisinde yer aldığım firmayı önce okuluma tanıtmam gerekiyordu. Hemen ardından o gün içerisinde aslında yaşamış olduğum oryantasyon sürecini profesyonel bir dille izah etmemdi.

Staj Defteri - 1.Gün
Staj Defteri – 1.Gün

Bundan sonra yer alacak olan her staj defteri içerisinde o gün içerisinde yer almış ve tanımış olduğunuz makine ve parçaları detaylıca anlatmış ve o makineler ile yaşamış olduğunuz tecrübeler ile süreci iyi analiz ederek ifade etmeniz gerekmektedir. Bundan sonraki süreç için de sizlere örnek olması amacıyla firmanın da gizlilik kurallarına uymak zorunda olduğumuzdan bir sayfamı aşağıya bırakıyorum.

 Staj Defteri - 3.Gün
Staj Defteri – 3.Gün

Burada da dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi fotoğraflar ve açıklamalarla yaptığınız işi desteklemenizdir. Desteklenmeyen anlatımlar asla akılda kalıcı olmaz ve karşı tarafa makul gelmez. Gelelim artık son kısımlara…

Okul Hangi Kriterlere Dikkat Eder ?

Tüm bu sayfaları dediğim niteliklere uygun hazırladığınız varsayıyor ve artık son kısımlara geldiğimizi düşünüyorum. İşin bundan sonrası artık tamamen evrak ve kontrol kısmıdır. Dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi staj defteri veya staj dosyası içerisinde herhangi bir eksik kaşe veya imza olmamasıdır. Çünkü okul bu 2 ibareye oldukça dikkat eder.

Sizi kontrol eden baş mühendis’e ait bir imza ve firmaya ait bir kaşe olması gerekmektedir. Bu imza ve mühür yukarıdaki fotoğraflarda da gizlilik dolayısıyla gözükmüyor ancak normalde sağ alt kısımda yer almaktadır.

Stajınızın bittikten sonra değerlendirme formunu da gizlilik ibaresi bulunduran bir zarf içerisinde baş yetkiliden almanız gerekir. Onu bölüm başkanlığınıza ya da öğrenci işlerinize teslim etmeniz gerekmektedir.

Kontrol Edilecek Evraklar!

Artık tüm evraklarınız hazır, tekrar gözden geçirecek olursak;

 • Dış Kapak
 • Staj İçin Giriş Bildirgeleriniz (Bu konuda sadece dosya’nın nasıl hazırlanacağından bahsedildiğinden bu kısma değinmedim. Bu okul tarafından hazırlanır ve sizin kişisel bilgileriniz gibi resmi bilgileri barındırır. Bizim işimiz defterin içi iledir.
 • İç Kapak
 • Okul Tarafından Tahsil Edilen Günlük Staj SayfalarıMinimum 30 Sayfa (Yukarıda bahsettiğim örnek burası için geçerlidir.)
 • Okul Tarafından İstenen Minimum 10 Adet Teknik Resim – El ve SolidWorks (Bu kısım okuldan okula değişkenlik göstermektedir. Biz de 10 adet el de teslim etmiştik. 10 adet SolidWorks olarak teslim etmiştik. 10 adet’te teknik resim olmak üzere 30 sayfa sırf çizim teslim etmiştik. )
 • Firma Tarafından Sizin Adınıza “Gizlilik” Mührü İle Verilmiş Değerlendirme Formu

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belgeler genel olarak bir staj dosyası içerisinde barınması zorunlu olan belgelerdir. Bu belgeler artık bir dosya içerisindeyse, tebrikler staj dosyanızı başarıyla tamamladınız! Bundan sonrası staj dosyanızın içeriğinin ne kadar dolu ve bilgi içerikli olduğuna göre değişir. Tabii ki öğrenci işleri ve staj komisyonu tarafından değerlendirilip hakkınız da karar verilecektir.

Çoğu okul da staj sonrasında soru sorularak değerlendirme de yapılmaktadır. Bu yüzden halk ağzında “naylon staj” olacak şekilde hazır staj yapmamalısınız. Sizlere bir Makine Mühendisi olarak tavsiyemdir.

Artık aklınız da staj dosyası nasıl doldurulur veya üniversite staj defteri nasıl doldurulur gibi soruların olmadığını varsayıyorum. Staj yaptığım yerler olan “Genç Rondela” ve “Autoliv” şirketlerine ulaşmak için üstüne tıklamanız yeterlidir. Sizler genç mühendis adayları olarak sürekli kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuzu lütfen unutmayın, sizler bizim geleceğimizsiniz!

Endüstri Mühendisliği Staj Defteri ve Staj Dosyası Nasıl Doldurulur ?

Endüstri Mühendisliği okuyan öğrenciler, okullarının 1. ve 2 ve 3. sınıflarında toplam 3 staj yaparlar. Bunların isimleri okuldan okula değişkenlik gösterirken bu staj isimleri; “İmalat, İşletme ve Yönetim” olarak geçmektedir. İlk olarak 1. sınıfın başında İmalat stajınızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu imalat staj defteri nasıl doldurulur sorusu elbette ki aklınızda oluyordur. Bu soruyu şu şekilde örneklerle cevaplandırabiliriz.

Makine Mühendisliği kısmında bahsettiğim üzere okul sizlere bir dosya veriyor. Vermiş olduğu bu dosyaya biz staj dosyası olarak nitelendiriyoruz. Bu staj dosyasını okul sizlere vermediyse, okulunuzu şu an online ortamdan yapıyor da olabilirsiniz. Okulunuzun web site adresinden “Staj” kategorisi altından gerekli dokümanları indirmelisiniz. İndirdikten sonra kendiniz birleştirip bir staj dosyası yapabilirsiniz.

Tabii ki bura da dikkat etmeniz gereken şey her şeyin nizami olmasıdır. Dış kapak/iç kapak gibi kısımlar atlanmamalıdır. Gelelim staj defterinin nasıl doldurulacağına!

Her okul kendi öğrencisine belli olanaklar tanır, bunların başında staj defterini nasıl yazdıracağı gelmektedir. Staj defterini Word ortamında ödev formatında isteyip çıkarttırtan da vardır elle yazdıranda. Burada sizin okulunuz nasıl istediyse öyle yapmanız da fayda vardır.

Endüstri Mühendisliği İmalat Stajı – Staj Defteri Örneği!

Bizim örneğimiz de yer alacak olan defter de Word istenildiğinden staj defteri Word ortamında yazılmıştır.

Çıkarttırılarak diğer dokümanlarla birleştirilip bir staj dosyası oluşturulmuştur. Bu yüzden bu kısımları kendinize uyarlamanız daha doğru olacaktır, eğer sizin de gün gün olacak şekilde bir sistem varsa Makine Mühendisliğini baz alarak yapabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği’nin ilk stajı olan İmalat stajında Makine Mühendisliğinde olduğu gibi staj yaptığınız firmanız hakkında detaylı bir bilgi gerekir. Bunlar “Şirket Tanıtım Kartı” olarak geçer ve sayısal değerler isteyen bir tablo niteliğindedir.

Şirket Tanıtım Kartı

Şirket ve diğer bilgileri belirttiniz. Bu yüzden firma içerisindeki hangi üretim teknikleri olduğu ve firmanın ana üretim yöntemlerini belirtmelisiniz. Bununla ilgili örnek olması adına aşağı rapordan bir kesit bırakıyorum.

Endüstri Mühendisliği Staj Raporu
Endüstri Mühendisliği Staj Raporu

Staj defterinizi devam ettirirken teknikleri ve yöntemleri açıkladınız. Artık sıra tabii ki üretim makinelerini anlatmak ve bunları fotoğraflarla desteklemektedir. Bununla ilgili bir örnekte aşağıda yer almaktadır.

Endüstri Mühendisliği Staj Raporu 2
Endüstri Mühendisliği Staj Raporu 2

Son Kısım!

Artık staj defterinizin sonlarına gelmiş bulunmaktasınız. Tüm bunların Word ortamında gerçekleştiğini tekrardan belirtmek isterim. Okulunuz sizlerden günü gününe yazacak tarz da bir staj defteri örneği ister. En son da firmanızın içinde bulunduğu sertifikalar ve kalite kontrol belgelerini ekleyebilirsiniz.

Tüm bu belgeleri Word ortamında kurallara uygun bir şekilde ayarladıktan sonra çıkartmalısınız. Baş mühendisinize her bir sayfasını imzalatıp kaşelettirdikten sonra yapacak fazla bir şeyiniz bulunmuyor. Değerlendirme formunuzu da yanınıza alıp hepsini birleştirip okulunuza iletebilirsiniz. Tebrikler!

Yine de tekrar gözden geçirecek olursak;

 • Okul Tarafından Tahsil Edilen Günlük Staj SayfalarıBilgisayar Ortamındaysa Minimum 60 Sayfa
 • Dış Kapak
 • İç Kapak
 • Staj İçin Giriş Bildirgeleri (Bizim işimiz defterin içi ile olduğundan bu kısımlar dikkate alınmamıştır.)
 • Firma Tarafından Sizin Adınıza “Gizlilik” Mührü İle Verilmiş Değerlendirme Formu

BİLGİLENDİRME!

Bugün sizlere stajı en başından itibaren anlattım. Makine Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği için “Atölye ve İmalat” stajları için iki adet staj defteri örneği verdim. Umarım sizlere yardımcı olmuştur. Eğer yazımı beğendiyseniz, arkadaşlarınızla da paylaşırsanız çok memnun olacağım. Aşağıda yer alan yazılarımızı da okuyarak yeni konular da bilgi sahibi olabilirsiniz. Esen kalın!

BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Makine Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Endüstri Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Geleceğin İş Fikirleri Neler? Yeni İş Fikirleri!

Enes AYATA

Merhaba sayın Gelişen Kariyerim Okurları, Ben GK'nin kurucu ortağı ve aynı zamanda Makine Mühendisi Enes AYATA.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu