Staj Yeri Nasıl Ayarlanır?

İş hayatına iyi bir başlangıç yapmanın en önemli yolu iyi bir staj yapmakla başlar. Staj öğrencilerin teorik bilgilerini, uygulama ile pekiştirmek ve bu teorik bilgilere pratik bir alt yapı hazırlayarak öğrencilere alanlarında deneyim kazandırmaktadır. Stajdan genel beklenti öğrencinin iş yaşamıyla tanışması, üretim tesislerinin ve atölye çalışmalarının doğal ortamlarında görev alarak, iş disiplinin gereklerini öğrenerek buna uyum sağlamasıdır. Asıl sorumuz staj yeri nasıl ayarlanır, tanıdık gerekli midir?


İşte tüm sorulara cevaplar tam da bu yazıda…


İçindekiler

Nerelerde Staj Yapabiliriz?

Mezun olduğunuzda hangi firmalarda çalışabileceğiniz hakkında herkesin bir fikri vardır. İşte stajları da bu firmalarda aramak doğru olacaktır. Mezun olmadan önce uygulama açısından son şansımız stajlardır. Bu yüzden stajlar son derece önemlidir.Staj yapmak istediğiniz küçük ve orta çaplı işletme de olabilir ya da önemli işler yapan büyük kurumsal bir firmalar da olabilir. Küçük ve orta çapta iş yapan firmaların stajyer alımında bir şartları yoktur. Ama büyük kurumsal firmalar stajyer alımı yaparken genel not ortalamalanıza bakarlar. Sizi genel yetenek ve dil testine tabii tutarlar ve bunların sonuçlarına göre stajyer alımını gerçekleştirirler.

Öncelikle staj yapacağınız sektörle ilgili hangi firmalar var bunları öğrenin. Kalacak yer sorunu yaşamak istemezseniz okulunuzun bulunduğu ya da ailenizin yanında staj yeri seçiniz. Staj yeri ararken yaşayacağınız en büyük sıkıntı firmalara ulaşamamak olacaktır. Firmayı belirledikten sonra o firmada çalışan tanıdığınız varsa şanslısınız. Onu devreye sokup işinizi halledebilirsiniz. Eğer tanıdığınız yoksa firmaya mail atmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü firmalar maillere dönüş yapıyorlar.

Bazı okullar öğrenciye staj yeri bulmada aracı olabilirler. Okuldaki hocanızla aranız iyiyse istediğiniz firmayı söyleyip onun firmayla iletişimi sonucu stajınızı ayarlayabilirsiniz. Firma büyük olursa işi daha çok öğrenirim mantığı yanlıştır. Çünkü küçük işletmelerde aynı anda birden fazla iş yapmanız beklenir. Bu sayede işi öğrenme oranınız büyük işletmelere göre daha çoktur. Kendinizi geliştirmenize daha çok katkı sağlar.

Staj Yeri Nasıl Ayarlanır

Staj Yeri Nasıl Ayarlanır?

Tanıdıklar ve akrabalarla staj yeri nasıl ayarlanır? Sorusunu soracağınız ilk kaynaklar olmalı, çünkü iyi firmalar bile stajyer alımı yaparken çalışanlarının referans olduğu kişilere öncelik tanırlar.

Kariyer.net, LinkedIn, Youthall, MT Staj Programları gibi platformlardan başvuru yapabilirsiniz. Günümüzde çoğu firmanın internet sitesi bulunmaktadır. Firmaların kendi internet sitelerinde kariyer sekmesi altında yer alan sekmeden başvuru yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için görüşebileceğiniz en yetkili kişi İnsan Kaynaklarıdır. Ayrıca daha önceden orada staj yapan kişilerle de iletişime geçerek staj süreci boyunca ne iş yaptırdıkları, verimli geçip geçmediği gibi sorular sorabilirsiniz. Çünkü staj yapacağı yerde kimse evrak getir götür yaparak,çay taşıyarak stajını tamamlamak istemez. Staj sürecinizi ne kadar verimli geçirirseniz sizin için daha iyi olacaktır.

Staj yerlerimizi ayarlamak için kesinlikle son anı beklememeliyiz. Büyük firmalar stajyer alırken Şubat-Mayıs arasında öncelikle online başvuru alıp değerlendirme yaptıktan sonra mülakatla sonuçlandırırlar. Temmuz’da staj yapacaksanız haziran ayında staj yeri ayarlamaya çalışmanız sizin için geç olacaktır.

İşte Staj Yeri Bulabileceğiniz Siteler

  1. LinkedIn : Uygulamaya üye olduktan sonra önemli kişilerle bağlantı kurarak networkunuz artar ve staj ilanlarına bakma fırsatı bulabilirsiniz.
  2. Kariyer.net : Üye olup kendinize CV oluşturduktan sonra staj ilanlarının hepsini görebilirsiniz.
  3. Youthall: Birçok ünlü markanın stajyer ilanlarına bakabileceğiniz bir sitedir.
  4. MT Staj Programları : MT Staj sizin için en uygun staj ilanlarını, kariyer fırsatlarını bir araya getirir. İş dünyasından haberler ve profesyonel yaşama dair tavsiyeler sunar.

Stajda Ücret Zorunlu mu ?

Bu konu tamamıyla firmanın kendisiyle ilgilidir. Firma isterse stajyerine maaş verebilir. Bunun için staj süresi en az 1 ay olmak zorundadır. Üniversiteler firmalara stajyer gönderirken, iş yerine yük olmamak adına maaş şartı koymak istemez.

Staj deyip geçmeyin. Normal çalışıyor gibi erken gidip geç çıkın. Kendinizi ispatlamak için elinizden geleni yapın. Çevre edinin, iş ortamını tanıyın.

Umarım herkes iyi bir staj dönemi geçirir.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

ÇAP Nedir?

Burs Veren Kurumlar

Üniversite Hayatının 4 Yılı

tarafından yazıldı yazar

ISO 9001 Nedir?

İş Planı Nedir? Nasıl Yapılır?