Kariyer Rehberim

Startup Nedir?

Startup nedir ? Teknolojiyi kullanan ve paydaşlarına takdim eden, çok yönlü kitlelere hâkim, takdim ettiği hizmeti kullanıcılara ulaştırarak müşteri ihtiyaçlarını gideren veya sunduğu hizmetler ile yeni bir ihtiyaç uyandıran, kesiksiz ve gelişmeye açık girişim olan Start-Up hakkında detaylı bilgi sahibi olacağız.

Startup Nedir?

Startup, İsminden de anlaşılacağı üzere Start (başlangıç) aşmasında olan şirketler için kullanılan bir terimdir.

Başlangıç aşamasında olmasına rağmen kısa sürede yol kat etmeye çalışan kuruluştur. Hızlı büyüme için tasarlanan, teknoloji ile iç içe olan, ürün ve hizmeti pazarda ihtiyaç haline dönüştürmeye çalışan, gelişmeye müsait girişime Startup denir.

Start-Up Nasıl Kurulur?

Start-Up Nasıl Kurulur?

Etrafımızdaki herkesin bir fikri olacaktır ancak bu fikirlerin hayata geçmesi için girişimci bir ruha ihtiyaç olacak. Sadece bu da değil, girişimci ruha sahip olunca da her şey istendiği gibi gitmek zorunda değil. Tutkulu, sabırlı ve pes etmemek gerekir. Bir fikri süre içerisinde bir plan dahilinde yürütmek oldukça sabır ve emek isteyen bir süreçtir.

Her başarılı Startup projesi belirli aşamalardan geçer. Bu aşamalardan ilki iyi bir gözlemci olup etrafımızdaki noksanların farkına varabilmektir. Bulduğunuz fikirleri bir kâğıda dökerek devam etmelisiniz. Düşüncelerinizi tasarlayın ve bir obje haline getirin. Onları sadece düşünce olmaktan kurtaracak her yolu deneyin.

Çoğu insan bu aşamada vazgeçmektedir. Siz pes etmeyin. Bu tasarım/objelerinizi insanlara gösterin onların da fikirlerini alın. Edindiğiniz geri dönüşler projenizi çok daha üst düzeye taşıyacaktır. Tasarımlarınızı tekrar tekrar kontrol edin.

Gerekli yerleri düzeltin asla pes etmeyin. Hazırladığınız bu tasarım/objeleriniz sizin için daha da anlamlı hal aldığında bir kurucu ortak arayışına girmeniz gerekecek. Sizin gibi tutkulu ve asla pes etmeyen ortağınızla birlikte bu yol daha keyifli olacaktır.

Startup içerisinden bir görsel, Startup Nasıl Kurulur ?
Startup Nasıl Kurulur ?

İşletmenizin resmileşebilmesi için bir avukata ihtiyacınız olacak ayrıca ortağınıza elinden gelenin en mükemmelini yapabileceği kadar pay verin. Eğer ilk sürümü yaşama aktaracak kadar paranız yoksa bir yatırımcı bulmalısınız.

Projenizi yaşayışa aktarmaya devam edin her ne kadar bazı Start-Uplar yatırım alsa da bu sizin de alacağınız anlamına gelmiyor. Kötü ihtimalleri de düşünerek ürününüzü hayata geçirmelisiniz. Ürününüzü pazarlamaya sunun ve müşterilerinizi izle meleyerek olumlu olumsuz tüm dönütleri göz önünde bulundurun. Eksikleri düzelterek yeniden satışa sunun.

Tek bir kişi dahi alsa doğru yolda unutmayın. 1000 kullanıcıya ulaşabilirseniz bu ürününüzün tüm zayıf noktalarını belirlemenize yardımcı olur. Büyüyün! Siz başlattığınız Start-Up projeniz ile evrende nasıl bir iz bırakmak dilediğinizi düşünün ve o bağlamda göre harekete geçin. Başarının sizin adınıza ne anlam ifade ettiğini düşünün. Asla Pes Etmeyin!

Melek Yatırımcı Kimdir?

Startup Nasıl Kurulur ?  | Melek Yatırımcı
Melek Yatırımcı

Startup ekosisteminin önemli ilişkililerinden melek yatırımcılar ‘sürdürülebilir ekonomik kalkınma’ amacıyla girişimcilere maddi ve manevi dayanak sunan kişiler olarak bilinmektedir. Yasal melek yatırımcı olmanın yolu, hazine müsteşarlığından lisans almaktan geçiyor. Bireysel katılım girişimcilerinin lisans sahibi olabilmesi için ‘yüksek gelir veya servete sahip yatırımcı’ ya da ‘tecrübeli yatırımcı’ tanımlarından birine uyması gerekiyor.

İstatistiklere göre 2017’de 36 olmak üzere, 2013’ten beri toplam 428 adet melek yatırımcı lisansı verildi. Melek yatırımcı başvurularının %93’ü İstanbul’dan yapıldı. Melek yatırımcı sayısındaki bu artışın sebebi ise devletin sağladığı vergi desteği. Yönetmeliğe göre, yatırımcılar gerekli iş planını sağladığı takdirde yaptıkları yatırımın %75’ini yıllık vergi beyannamesinden indirebiliyor.

Melek yatırımcılar haricinde, Startup ekosistemi dâhilinde mesai harcayan, yatırımcı ve girişimciler arasında geçit görevini üstlenen iki belirim daha var: risk ve girişim sermayeleri. Fon fazlası olan kurumsal yatırımcıların; yatırım ihtiyacı içindeki şirketlere yatırım yaparak kâr etmesini amaçlayan bu sermayeler, profesyonellik ve yüksek miktardaki finansal destekleriyle melek yatırımcılardan ayrışıyor.

Hangi Alanlarda Start-Up Şirketler Bulunur?

Her ne kadar Startup sözcüğünü duyduğumuzda zihnimizde teknoloji ve yazılım alanında faaliyet gösteren şirketler canlansa da de startup şirketleri sadece bu alanlar ile kayıtlı kalmaz. Finans teknolojileri, pazarlama, tasarım, mimarlık alanlarında da teknoloji ile müşterinin taleplerine yönelik ürünler üreten Startup şirketleri bulunmaktadır.

Örnek Start-Up Projeleri

Startup Örnekleri | 1- Getir
Startup Örnekleri | 1- Getir
  • Getir: Bu uygulama sayesinde oyuncaktan giyime, kişisel bakım ürünlerinden yiyeceğe her alanda ve anında ürün sipariş verilebiliyor. Henüz bütün Türkiye’de faaliyete geçmeyen uygulama özellikle büyükşehirlerde aktif bir şekilde kullanılıyor.
Startup Örnekleri | 2-  Onedio
Startup Örnekleri | 2- Onedio
  • Onedio: Orta Doğu Teknik Üniversitesi içerisinde yer alan bir kuluçka merkezinden çıkarak 2012 yılından beri hizmet veren ve çeşitli içerikler yayınlayan Onedio kendisini ‘Türkiye’nin ilk ve tek sosyal içerik platformu’ olarak tanımlamaktadır.
Startup Örnekleri | 3- Pinterest
Startup Örnekleri | 3- Pinterest
  • Pinterest: Adını pin ve interest kelimelerinden alan bu uygulama görsel ağırlıklı bir sosyal paylaşım sitedir. İlgi alanlarınıza yönelik haberleri yada gelişmeleri takip edebilirsiniz. Beğendiğiniz görselleri , oluşturduğunuz panolara iğneleyebilirsiniz.
Startup Örnekleri | 4- Dropbox
Startup Örnekleri | 4- Dropbox
  • Dropbox: Bulut tabanlı bir yazılım olan Dropbox, 2GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. Bilgisayar’ın yanında akıllı telefonlar için de bir uygulaması mevcuttur. Tüm bunlar sayesinde bugün 25 milyondan fazla kullanıcının tercih ettiği bir program haline gelmiştir. Ücret vererek depolama kapasitesini arttırabilirsiniz.
Startup Örnekleri | 5- Iyzico
Startup Örnekleri | 5- Iyzico
  • Iyzio: Ülkemizde sıklıkla tercih edilen yerli ödeme sitemidir. Bu ödeme sistemini pek çok ünlü şirket kullanmaktadır. Web sitelerine kolay entegre olması ve aynı zamanda güvenli ödeme sağlaması sebebiyle ticari yatırımların dışında kuluçka merkezi olarak da kullanılmaktadır.

Girişimcilik vs. Start-up Arasındaki Farklar Nelerdir?

Girişimcilik ile Start-Up Arasındaki Farklar Neler ?
Girişimcilik vs. Start-up

Problemlere bakış açıları farklıdır. Girişimler esasen çözümü olan bir sorunu günümüze göre yeniden yapılandırır.  Start-Up ise çözümü hala bulunamayan meselelere çözüm bulma odaklı çalışır. Bunun için Ar-Ge çalışmaları yapmaktadırlar.

Start-Up Exit Nedir?

Startup’ınızı kurdunuz ve para almayı başardınız; öyleyse bu noktada sizi neler bekliyor? İlk hedefinize eriştikten sonra yapmanız gereken başlıca adımlar arasında Startup Exit de bulunmaktadır. Startup Exit, girişimi başkasına naklederek ayrılma manasına geliyor. Belirli bir seviyeye ulaşan Startup’ınızı arzu ederseniz büyük şirketlere satabilirsiniz. Sonuç olarak bu sayede sıfırdan oluşturduğunuz sisteminizle büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dersim için kullanabileceğim faydalı bir yazı oldu girişimcilikle ilgili daha çok terim görmeyi isterim profilinizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu