Start-Up Nedir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları. Bu yazımda sizlerle ‘Start-Up Nedir?’ sorusuna cevap arayacağız. Teknolojiyi kullanan ve paydaşlarına takdim eden, çok yönlü kitlelere hâkim, takdim ettiği hizmeti kullanıcılara ulaştırarak müşteri ihtiyaçlarını gideren veya sunduğu hizmetler ile yeni bir ihtiyaç uyandıran, kesiksiz ve gelişmeye açık girişim olan Start-Up hakkında detaylı bilgi sahibi olacağız.

Start-Up Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere Start(başlangıç) aşmasında olan şirketler için kullanılan bir terimdir. Başlangıç aşamasında olmasına rağmen kısa sürede yol kademeye çalışan hızlı büyüme için tasarlanmış teknoloji ile iç içe olan, ürün ve hizmeti pazarda ihtiyaç haline dönüştürmeye çalışan gelişmeye müsait girişime Start-Up denir.

Start-Up Nasıl Kurulur?

Start-Up Nasıl Kurulur?

Etrafımızdaki herkesin bir fikri olabilir ancak bu fikirlerin hayata geçirilmesi için girişimci bir ruha ihtiyaç vardır. Sadece bu da değil girişimci ruha sahip olunca da her şey istenildiği gibi gitmeyebilir. Tutkulu, sabırlı ve pes etmemek gerekir. Bir fikri süre içerisinde bir plan dahilinde yürütmek oldukça sabır ve emek isteyen bir süreçtir.

Her başarılı Start-Up projesi belirli aşamalardan geçer. Bu aşamalardan ilki iyi bir gözlemci olup etrafımızdaki noksanların farkına varabilmektir. Bulduğunuz fikirleri bir kâğıda dökerek devam etmelisiniz. Düşüncelerinizi tasarlayın ve bir obje haline getirin. Onları sadece düşünce olmaktan kurtaracak her yolu deneyin. Çoğu insan bu aşamada vazgeçmektedir. Siz pes etmeyin. Bu tasarım/objelerinizi insanlara gösterin onların da fikirlerini alın. Edindiğiniz geri dönüşler projenizi çok daha üst düzeye taşıyabilir. Tasarımlarınızı tekrar tekrar kontrol edin. Gerekli yerleri düzeltin asla pes etmeyin. Hazırladığınız bu tasarım/objeleriniz sizin için daha da anlamlı hal aldığında bir kurucu ortak arayışına girmeniz gerekecek. Sizin gibi tutkulu ve asla pes etmeyen ortağınızla birlikte bu yol daha keyifli olacaktır.

İşletmenizin resmileşebilmesi için bir avukata ihtiyacınız olacak ayrıca ortağınıza elinden gelenin en mükemmelini yapabileceği kadar pay verin. Eğer ilk sürümü yaşama aktaracak kadar paranız yoksa bir yatırımcı bulmalısınız. Projenizi yaşayışa aktarmaya devam edin her ne kadar bazı Start-Uplar plâsman alsa da bu sizin de alacağınız anlamına gelmeyebilir. Kötü ihtimalleri de düşünerek ürününüzü hayata geçirmelisiniz. Ürününüzü pazarlamaya sunun ve müşterilerinizi izle meleyerek olumlu olumsuz tüm dönütleri göz önünde bulundurun. Eksikleri ya da geliştirilecek doğrultuları düzelterek yeniden satışa sunun. Tek bir kişi dahi alsa doğru yolda unutmayın. 1000 kullanıcıya ulaşabilirseniz bu ürününüzün tüm zayıf noktalarını belirlemenize yardımcı olur. Büyüyün! Siz başlattığınız Start-Up projeniz ile evrende nasıl bir iz bırakmak dilediğinizi düşünün ve o bağlamda göre harekete geçin. Başarının sizin adınıza ne anlam kazandığını ya da başarılı olabilmek için nelere ihtiyaç duyulduğunu düşünün. Asla Pes Etmeyin!

Melek Yatırımcı Kimdir?

start-up nedir
Melek Yatırımcı

Start-Up ekosisteminin önemli ilişkililerinden melek yatırımcılar ‘sürdürülebilir ekonomik kalkınma’ amacıyla girişimcilere maddi ve manevi dayanak sunan kişiler olarak bilinmektedirler. Yasal melek yatırımcı olmanın yolu, hazine müsteşarlığı’ndan lisans almaktan geçiyor. Bireysel katılım girişimcilerinin lisans sahibi olabilmesi için ‘yüksek gelir veya servete sahip yatırımcı’ ya da ‘tecrübeli yatırımcı’ tanımlarından birine uyması gerekiyor. Istatistiklere göre 2017’de 36 olmak üzere, 2013’ten beri toplam 428 adet melek yatırımcı lisansı verildi. Melek yatırımcı başvurularının %93’ü istanbul’dan yapıldı. Melek yatırımcı sayısındaki bu artışın sebebi ise devletin sağladığı vergi desteği. Yönetmeliğe göre, yatırımcılar gerekli iş planını sağladığı takdirde yaptıkları yatırımın %75’ini yıllık vergi beyannamesinden indirebiliyor.

Melek yatırımcılar haricinde, Start-Up ekosistemi dâhilinde mesai harcayan, yatırımcı ve girişimciler arasında geçit görevini üstlenen iki belirim daha var: risk ve girişim sermayeleri. Fon fazlası olan kurumsal yatırımcıların; yatırım ihtiyacı içindeki şirketlere yatırım yaparak kâr etmesini amaçlayan bu sermayeler, profesyonellik ve yüksek miktardaki finansal destekleriyle melek yatırımcılardan ayrışıyor.

Hangi Alanlarda Start-Up Şirketler Bulunur?

Her ne kadar Start-Up denildiğine zihnimizde teknoloji ve yazılım alanında faaliyet gösteren şirketler canlansa da de start-up şirketleri sadece bu alanlar ile kayıtlı kalmaz. Finans teknolojileri, pazarlama, tasarım, mimarlık alanlarında da teknoloji ile müşterinin taleplerine yönelik ürünler üreten Start-Up şirketleri bulunmaktadır.

Örnek Start-Up Projeleri

start-up nedir
Örnek Start-Up Projesi/Getir
  • Getir: Bu uygulama sayesinde oyuncaktan giyime, kişisel bakım ürünlerinden yiyeceğe her alanda ve anında ürün sipariş verilebiliyor. Henüz bütün Türkiye’de faaliyete geçmeyen uygulama özellikle büyükşehirlerde aktif bir şekilde kullanılıyor.
  • Onedio: Orta Doğu Teknik Üniversitesi içerisinde yer alan bir kuluçka merkezinden çıkarak 2012 yılından beri hizmet veren ve çeşitli içerikler yayınlayan Onedio kendisini ‘Türkiye’nin ilk ve tek sosyal içerik platformu’ olarak tanımlamaktadır.
  • Pinterest: Adını pin ve interest kelimelerinden alan bu uygulama görsel ağırlıklı bir sosyal paylaşım sitedir. İlgi alanlarınıza yönelik haberleri gelişmeleri takip edebilir, kendinize uygun görselleri bularak oluşturduğunuz panolara iğneleyebilirsiniz.
  • Dropbox: 2GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunan, bulut tabanlı bir yazılım olan Dropbox, bilgisayar harici akıllı telefonlar için de kullanılabilir bir uygulama olduğundan bugün 25 milyondan fazla kullanıcının tercih ettiği bir program haline gelmiştir. Ücret vererek depolama kapasitesini arttırabilirsiniz
  • Iyzio: Ülkemizde en çok kullanılan yerli ödeme sitemi olarak bilinir. Bu ödeme sistemini pek çok ünlü şirket kullanmaktadır. Kolay entegre olması ve güvenli ödeme nedeniyle ticari yatırımların dışında kuluçka merkezi olarak da kullanılır.

Girişimcilik vs. Start-up Arasındaki Farklar Nelerdir?

start-up nedir
Girişimcilik vs. Start-up

Problemlere bakış açıları farklıdır. Girişimler esasen çözümü olan bir sorunu günümüze göre yeniden yapılandırır.  Start-Up ise çözümü hala bulunamayan meselelere çözüm bulma odaklı çalışır. Bunun için Ar-Ge çalışmaları yapar.

Start-Up Exit Nedir?

Start-Up’ınızı kurdunuz ve para almayı başardınız; öyleyse bu noktada sizi neler bekliyor? İlk hedefinize eriştikten sonra atabileceğiniz başlıca adımlar arasında Start-Up Exit de bulunuyor. Start-Up Exit, girişimi başkasına naklederek ayrılma manasına geliyor. Belirli bir seviyeye ulaşan Start-Up’ınızı arzu ederseniz büyük şirketlere satabilir ve sıfırdan oluşturduğunuz sisteminizle büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

Umarım start-up nedir? yazım sizin için faydalı olmuştur. Diğer yazılarımız için :

Endüstri 4.0

Satış Departmanı

Aydın’ın Gezilecek Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manipülasyon teknikleri

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

kuantum fiziği

Kuantum Fiziği Nedir?