Hakkımızda1

Stres Yönetim Teknikleri

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları, bu yazımda sizlere stresle başa çıkma tekniklerinden bahsetmek istiyorum. İşte, okulda, aile içerisinde hayatımızın her anında başımızın dertte olduğu bu stres kavramını hayatımızdan nasıl uzaklaştırabiliriz sorusuna cevap aramaya başlayalım.

Stres Yönetimi Nedir ?

Hayatımızda ki stres faktörlerini analiz edip bu faktörlerinin etkilerini en aza indirerek, insanların yaşamlarını daha konforlu hale getirmeyi amaçlayan bir dizi tekniktir. İşte, okulda, aile içerisinde hayatımızda her gün huzursuzluğu tetikleyen durumlarla karşılaşıyoruz. Bütün bu tetikleyici durumlara rağmen bilmemiz gereken tek şey hayatımızı stresin değil kendimizin yönetmesi gerektiğidir. Peki siz kontrol edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Hepimizin çevresinde 2 tip insan vardır. Birinci tip insan; hayattan zevk almasını bilen ve mutlu olmayı tercih edendir. İkinci tip insan ise; sürekli mutsuz olan ve şikayet edenlerdir. Hayattan zevk alan ve mutlu bir insan olmayı tercih ediyorsak hayatımızda her zaman var olan stresi yönetmeyi öğrenmeliyiz.

1. Kişisel Stres Kaynaklarınızı Belirleyin.

Herkesin hayatındaki stres faktörleri farklıdır. Stres yönetim tekniklerini etkili bir şekilde uygulamak istiyorsanız ilk yapılacak şey kişisel stres kaynaklarınızı belirlemektir. Sizi sıkıntıya sokan şeyler neler? Stresli olduğunuz anları düşünün ve hayatınızdaki kişisel stres kaynaklarınızı belirleyin.

2. Değiştiremeyeceğiniz Bir Durumu Kendinize Kabul Ettirerek Zihinsel Baskıdan Kurtulun!

Değiştirmenizin mümkün olmadığı olaylarda gerçeği kabul ederek zihninizin yaptığı baskıyı ortadan kaldırmak, stresinizin azalmasını sağlayacaktır.

Hava durumunu kontrol edemeyiz. Bu gibi değiştiremeyeceğiniz olayları strese dönüştürmek şuan da yaşayabileceğiniz tüm neşeyi engeller.

Endişelerimizi bırakmanın tam zamanı!

ABC (Activating event, Belief ve Consequence) Tekniği

Teknikte ki harfler;

A, sıkıntılı olayları

B, inancınız, olaylara tepki verme şekliniz

C, sonuçları ifade eder. İnançlarınız, olaylara tepki verme şekliniz sizi olayların sonucuna götürür. İnancınız pozitif ise sonuç olumlu olur.

Bu yöntemi hayatınıza aşılayabilirsiniz. Sadece bir kaç gün içinde teknikleri alışkanlık haline getiremezsiniz. Tüm bu başlıkları hayatınıza geçirmek için çaba harcamalısınız. Zaman önemli, bu teknikleri hayatınıza geçirmek için zaman harcamalısınız.

Tai Chi Tekniğini Uygulayın.

Tai Chi, müzik eşliğinde yapılan zarif hareketlerden oluşan ve huzura teşvik eden bir tekniktir. Düzenli olarak uygulandığında bir çok sağlık sorunlarına da olumlu etkileri gözlenmektedir. Tai Chi tekniğini araştırmanızı öneririm. Hayatınızda nasıl etkiler yarattığını gözlemleyebilirsiniz.

Tai Chi, kaygıyı ve depresyonu azaltmaya yardımcı bir tekniktir. Tai Chi, uyku kalitemizin artmasını sağlayarak huzurumuzu da arttırır.

Müziğin Gücünü Kullanın!

Müzik dinlemek zihnimizi rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Fizyolojik olarak, müzik dinlemek kalp atış hızını yavaşlatabilir, kan basıncını ve stres hormon seviyesini düşürebilir etkiye sahiptir.

Müzik dinlemek bize sorunlarımıza çözüm olmayacak, zaman kaybı gibi gelebilir. Unutmamalıyız ki, üzerimizde ki baskı azaldığında verimliliğimiz, düşünebilme yeteneğimiz artar. Müzik dinlemek için harcayacağımız bir 5 dakika belki de tüm gün boyunca üzerimizde olan gerginliği, huzursuzluğu azaltabilir.

Diyafragmatik (Abdominal) Nefes Alma Tekniğini Deneyin

Abdominal nefes alma tekniğini kullanarak her gün 10 dakika boyunca yavaş, derinden nefes almak kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürmeye stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Nefes tekniklerinin sıkıntı azaltma üzerinde ki etkileri büyüktür. Durun, derin bir nefes alın, karnınızın şiştiğini hissedin tüm dikkatinizi nefesinize verin. Nefesinizi dışarı verin. İçinizde ki stresin azalmasına yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Kahkaha Atın.

Gülmek her zaman zihinsel olarak size iyi gelen bir eylemdir. Bir kahkaha patlatın ve size sunan kısa vadeli rahatlığı ve sıkıntınızın azaldığını hissedin. Kahkaha kan dolaşımını da uyarabilir ve kas gevşemesine yardımcı olabilir. Gülmenize yarayacak olan videolar açın. Bebek videoları bazı insanları çok keyiflendirir.

Birileriyle Konuşmayı Deneyin.

Arkadaşlarınızın, ailenizin sorunlarınızı dinlemesi sizi sakinleştirecektir. Olaylara farklı perspektiften bakmanıza ve daha iyi hissetmenize katkı sağlar. Arkadaşlarınızla ve ailenizle farklı ortamlara katılın. Kendinizi en çok huzurlu hissettiğiniz yere gidin. Bir kahvenizi alın ve doya doya sohbet edin. Üzerinizde ki yükleri bir nebze de olsa attığınızı hissedeceksiniz. Konuşmak, paylaşmak her şeyin ilacı.

Geçmişte Yaptığınız Hatalardan Dolayı Kendinizi Strese Sokmayın.

Geçmişte herkesin yaptığı hatalar vardır. Belki de sizinkinden daha büyük hatalar yaptılar. Şuan da neler yapabileceğinize odaklanın, geçmişi kafanıza takmaktan vazgeçin. Geçmişte yaşanan olayların bizi üzmesine, bizi strese sokmasına izin vermeyin. Şuan o kadar değerli ki, şuan her şeyi değiştirebiliriz. Geçmişimizi değiştirmemiz imkansız. Şu anımızın kıymetini bilelim ve elimizden geldiğinin en iyisini yapalım.

Sarılma Terapisi Uygulayın !

Arkadaşlarınıza, ailenize, sevgilinize onları sevdiğinizi söyleyin ve sarılın. Aranızdaki bağların güçlenmesinin yanı sıra bu sarılma terapisi sizin stresinizi de azaltacaktır. Sarılma hissinin altında ”sevgi” hissiyatı yatar. Sevdiğiniz insanlara sarıldığınız da kendinizi güçlü de hissedersiniz. Kendinize inancınız yükselir, yüzünüzde bir gülümseme belirir. Gözlerinizi kapatın ve sevdiğiniz insanlara sıkıca sarılın.

Planlama Yapın!

Planlama yapmak üzerimizdeki stresi azaltmanın bir yoludur. Bir kaç zaman yönetimi teknikleriyle yapmanız gerekenleri planlayabilirsiniz, önceliklerinizi doğru bir şekilde sıralayabilirsiniz. Yapacaklarınız her zaman gözünüzün önünde olur, stresinizin azalmasına yardımcı olur.

Yapabileceğiniz, yetenekleriniz doğrultusunda planlar hazırlayın. Abartılmış beklentiler sıkıntının doğmasına neden olabilir.

Eisenhower Matrisi metodunu uygula.

Sağlıklı Yaşam Tarzını Benimseyin!

Sağlıklı beslenme rutini oluşturun. Avokado, yaban mersini, badem, bitter çikolata ve yüksek proteinli gıdaların stresi azaltmaya yönelik etkileri bulunur.

Kafein tüketimini ve şekerli ürün tüketimini azaltın. Yorgun olmak huzursuzluk hissinizi arttıracaktır. Vücuduna yetecek kadar uykunuzu almalısınız. Verimli bir uyku için kaç saat uyumalıyız, yazımı okuyabilirsiniz.

-Çevrenizi Olumlu İnsanlarla Çevreleyin.

Çevrenizde ki insanların pozitifliği, negatifliği doğrudan sizi etkiler. Çevrenizdeki insanların pozitif olmasına özen gösterin. Negatif düşünceli insanları hayatınızdan uzaklaştırın. Göreceksiniz ki her şey daha iyi olacak. Negatiflik yerine hayatınıza pozitifliği aşılayın. Pozitiflik hayatınızda ki işleri kolaylaştıracaktır. Çevrenizi pozitif insanlarla doldurun.

-Size Her şeyi Unutturacak Hobiler Bulun.

Stresinizi dağıtmaya yarayacak hobiler edinin.

Açın bir müzik odanızı düzenleyin. Bitki yetiştirin, yetişkinler için bir boyama kitabı alın. Kafanızı dağıtmaya ve sizi motive etmeye yarayacak herhangi bir şey. Fotoğraf çekin, alışveriş yapın, yemek yapın, tasarımlar yapın.

Sabah Yürüyüşlerine Çıkın!

Sabahın erken saatlerinde yürüyüşlere çıkın. Yürüyün, isterseniz koşun. Derin derin nefes egzersizleri yapın, denizi, kuşları, gökyüzünü seyredin. Hiç bir şey düşünmeyin o ana odaklanın. O anın huzurunu yakalamaya çalışın ve kendinizi o anın huzuruna bırakın. Ve yüzünüze bir gülümseme ekleyin.

Herkesi Mutlu Etmek İçin Çabalama.

Herkesin sorunlarına çözüm bulmaya çalışma, herkesi mutlu edemezsin. Hayatı kendini mutlu etmek için yaşa, enerjini kendine ayır. Kendini mutlu etmek için çabala. Tabi ki hayatında ki insanları da mutlu etmen çok önemli. Herkesi mutlu etmeye çalışırsan kendine zaman bulamazsın.

– Hayatınızda ki olumlu kelimeleri, cümleleri arttırın. Olumsuz cümleleri ise hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

– Dans Edin!

– Portakal Kokusunun Stres Üzerinde Etkisi

Stresli olduğun zamanlarda koku duyusu çok keskinleşir. Yapılan bir Brazilya araştırmasında;

Sınava girecek gençlerin portakal kokladıklarında stres seviyelerinin azaldığını keşfettiler. Ve bu etkinin gün boyunca devam ettiği görüldü.

Kokuların da stresimiz üzerinde yoğun etkileri vardır. Stres anlarında portakal koklamayı deneyebilirsiniz.

Kişisel gelişim için 30 farklı öneri yazımı da okuyabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Filmleri

Kişisel Gelişim Tavsiyeleri 18 Madde

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu