Hakkımızda1

Süreçlerin Görsel Olarak İfade Edilmesi Süreç Haritalama

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda özellikle Endüstri Mühendislerinin adı gibi bilmesi gereken sistem, süreç, süreç haritalama ve bununla alakalı birçok terimlerden, iş hayatı boyunca her durumda kullanmaya özen göstermesi gereken sistem yaklaşımından ve İş süreci haritalama nedir, nerelerde kullanılır gibi konulardan bahsedeceğiz.

Süreç Nedir?

Süreç, girdileri belirli işlemlerden geçirir ve buna katma değer ekleyerek müşteriye çıktı üretir. Bir süreci inceleyebilmemiz için öncelikle o süreci yakından tanımamız gerekmektedir.

Süreci Oluşturan Unsurlar:

 • Girdiler: Herhangi bir sisteme gelen şey.
 • Çıktılar: Girdilerin süreç içerisinde işlemlere girerek ortaya çıkan değer.
 • Tedarikçi: İşleme giren girdilerin birini veya birkaçını temin eden kişiler.
 • Müşteri: Çıktıları kullanan kişiler.
 • Performans ölçüm değeri: Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama derecesini ölçen göstergeler.

Süreç Haritalama Nedir?

Bazı süreçler yazılı olarak tanımlanabilirken bazıları da görsel olarak temsil edilmesi gereken işlerin nasıl aktığını algılamakta kullanılan yöntemdir. Haritalar ve akış şemaları buna örnek olarak verilebilir. Görselliği fazla olan işlerde iletişim ve işi anlama derecesi artar. Haritalar bir organizasyonda güncel olarak işin nasıl yapıldığını gösterir.

Süreç haritalama, işlerin yapılış aşamasında neler gerçekleşiyorsa hepsini gerçekçi olarak yansıtma biçimidir. Takım çalışanları arasında fikir birliği yapılmasını sağlar.

Süreç haritalamada getiriler kayda değer yöntemdir. İlk olarak, istenmeyen olayların sebeplerine ve gerçekte neler olup bittiğini bulmamıza, performans değerleri için boşlukları ve geliştirme olanaklarını bulmada yardımcı olmaktadır. Ayrıca takıma işin yapılış aşamalarını anlatmada rehber görevi görmektedir. Böylece çalışanların üretimdeki verimliliği artırması gibi yarar sağlar.

Süreç haritalama yapabilmek için süreç iyileştirme, süreç yeniden tasarımı, altı sigma, yalın teknikleri ve yeniden yapılanma içerebilir sağ iyileştirme teknikleri bilmek son derece önemlidir.

Süreç Haritalama Adımları Nelerdir?

 1. Durdurulmuş veya hiç başlanmamış, önem derecesi büyük süreçler seçilir.
 2. Mevcut süreç çizilir, yer alan süreler ve sınıflar kodlanır, değer akış analizi yapılarak tablo olarak özetlenir.
 3. Sürecin daha basit hale dönüştürülebilmesi için atılabilen durumdaki süreçlerin ve değiştirilebilen süreçlerin tespiti yapılır.
 4. İyileştirilmiş durumdaki süreç akış şemaları çizilir.
 5. Varsayımlar tanımlanır ve iptal edilir.
 6. Süreç diğer süreçlerin en iyisiyle kıyaslanır ve değer katan süreç olup olmamasına göre seçim yapılır.

Süreç Haritalarını Kullanma Şekilleri

Ofiste, üretim sahasında, depoda çalışan herkesin süreç haritaları kullanmaları gerekmektedir. Bu süreç haritalarıyla takım arkadaşlarınız işin yürütülmesinde nasıl, ne kadar yol kat edilmiş ve bu süreçte yer alan kişilerin hangi adımda rol aldığını anlaması sağlanır. Gelin bunların nasıl kullanıldığına bakalım.

Süreç Akışı

Süreç akış diyagramları; bir sürecin gerçekleşmesi için gerekli olan adımları, verilmesi gereken kararları sıralı bir biçimde uygun şekillerle görsel olarak ifade etme yöntemidir. İşin gerçekleşmesi aşamasındaki tüm adımlar gösterilmektedir. Akış şemasında süreçteki adımlar birbirine oklarla bağlanır.

 İş Süreci

İş süreci haritaları bir sürecin ayrıntılarını ortaya koyar. Sürecin tamamlanması için olması gerekenleri baştan sona kadar gösterir. Prosedür; sürece dahil olması gerekenleri, bu kişilerin neler yapması gerektiğini, bu işleri ne zaman yapmaları gerektiğini ve görevlerinin nasıl tamamlanacağını içerir.

Süreç Haritalama ve İşletmeye Faydaları

 1. Süreçlerin detaylarındaki sorunları ortaya koyar.
 2. Süreç maliyetlerini azaltır.
 3. Müşteri tatmini sağlamış olur.
 4. Ekipteki kişilerin ilişkileri daha iyi olur.
 5. Tedarikçilerle ilişkiler iyileştirilir.
 6. Süreç performansları ölçülür.

Son olarak, her yerde olduğu gibi birçok yöntem denenebilir fakat tabii ki teknolojiyle alakalı olanlar tercih edilir. Bilgi teknolojileri kullanılarak çeşitli şekillerde süreç yönetimi sağlanmaktadır. Süreç haritalamada kullanılan işler belgeleri yazılım programlarına aktarılabilir. Süreç analizleri, simülasyon programları kullanılarak modellenebilir.

iOS İşletim Sistemi Nedir?

CRISPR-CAS9 Yöntemi Nedir?

Kriptoloji Nedir?

Favipiravir Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu