Hakkımızda1

Tasarruf Etme Yöntemleri

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bugün sizlere her insan için çok önemli ve gerekli bir konu olan tasarruf etmekten bahsedeceğim. Ben bu yazıyı yazarken kendi kullandığım yöntemlerden, etrafımda gözlemlediğim yöntemlerden yola çıktım. Hadi beraber bu yöntemler hakkında konuşalım.

Her birimiz zaman zaman tasarrufun önemine vurgu yapıyoruz. Fakat tasarruf etmeye başlarken her zaman ilk adımı atmakta zorlanıyoruz. İlk adımı attıktan sonrası tabii ki de her zaman kolay oluyor. Enerji tasarrufu, para tasarrufu, zaman tasarrufu bunlardan birkaçıdır. Ben bu yazıda size ilk adımı atmanızda yardımcı olacak birkaç yöntemden bahsedeceğim. Fakat bu yöntemlere başlamadan önce isterseniz gelin tasarruf ne demek bir inceleyelim!

Tasarruf ; yeni yatırımlar yapmak için kenara para koymak, bu parayı bankaya ya da faiz getiren başka bir yatırım aracına vererek ekonomide yeniden para yaratılmasını ve böylece yeni yatırımlar yapılmasını sağlamaktır.

1- Enerji tasarruf eden ampuller kullanın!

Enerji tasarruflu ampullerle iki kat enerji tasarruf edin.

Ortalama her dört insandan üçü artırım yaparken ampul kullanımına dikkat etmiyor. Fakat aslında enerji tasarruflu ampullerin de hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Her ne kadar bu ampuller daha maliyetli olsa da diğer ampullere göre daha uzun ömürlüdür. Bu tarz ampulleri kullanmak hem enerjiden hem de paradan tasarruf etmemizi sağlar.  Böylece günlük harcadığınız enerji yarı yarıya düşmüş olur. Ayrıca gelen faturalarınızın fiyatını da yarı yarıya düşürmüş olur.

2- Fiyatları karşılaştırın!

Aslında fiyat karşılaştırmak bu konuda bize en çok yardımcı olan yöntemdir. Çünkü marketler, mağazalar bazen indirimlere girebilir ve ya bir ürünü fazla fiyata satabilir. Bunun için fiyatları karşılaştırmak her zaman bütçemize büyük katkıda bulunur. Bunun için önereceğim yöntemi gelin beraber inceleyelim. Öncelikle en çok aldığınız ürünleri bir yere not edin. Sonrasında farklı marketlere giderek fiyatlarına bakın. Bu marketleri karşılaştırın ve bütçenize uygun olan marketten alışverişinize devam edebilirsiniz. Bu yöntem tasarruf etmenizi daha da kolaylaştırır.

3- Makinelerinizi belirli saat aralıklarında çalıştırın!

Makinelerin enerji harcamaları ve tasarruf  ettikleri enerji çalıştıkları saate göre değişir.

Evet yanlış duymadınız makinelerinizi belirli saat aralıklarında çalıştırmak da en faydalı yöntemlerden biridir. Bu yöntem hem maddi açıdan açıdan tasarruf etmenizi hem de elektrik enerjisi açısından tasarruf etmenizi sağlar. Uzmanlar ülkemizde elektriğe sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç tarife uygulanır. Buna göre gece 22:00 ve 06:00 arası normalin yarısı kadar ucuz tarife uygulanıyor. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve ütü gibi yüksek enerji harcayan cihazların bu saatlerde çalıştırılması tasarruf edilmesine daha çok yardımcı oluyor.

4- Eski kıyafetlerinizi onarın.

Eski kıyafetlerinizi onarmak hem kendi tasarımlarınızı giymenizi hem de tasarruf  etmemizi sağlar.

Alışveriş yapmak hepimiz için bazen stres atma yolu bazen de ihtiyaç giderme yoludur. Ama tasarruf etmek istiyorsak keyfi olarak yaptığımız alışverişleri de gözden geçirmemiz gerekir. Mesela, bir gömleğimizin düğmesi koptuğunda ya da pantolonumuzda bir delik olduğunda yenisini almak yerine, benzer bir düğme bularak ya da yama yaparak onarabiliriz. Bu da maddi açıdan tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca kıyafetlerimizi kendi istediğimiz şekilde süslemek hem kıyafetlerimize hava katacak hem de kendi tasarımlarımızı üstümüzde taşıma fırsatı verecektir.

5- Hediyelerinizi tasarruf ederek kendiniz yapın.

Her doğum gününde, evlilik yıl dönümlerinde, özel günlerde hediye almak bizlerin vazgeçilmez alışkanlığıdır. Çerçeve, kıyafet, bileklik, mum, sabun gibi hediyeler bunlara örnektir. Siz bu hediyeleri evinizde daha az maliyetli bir şekilde ve istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ayrıca hediye paketlerinize kendi el yazınızla yazdığınız ufak notlar eklemeyi de unutmayın. Bunu yapmanız hem karşı tarafın kendini daha özel hissetmesini sağlar hem de tasarruf etmenize yardımcı olur.

Umarım yeni yazımı beğenmişsinizidir. Diğer yazılarımız için buraya tıklamanız yeterli.

Daha Verimli Esnek Güneş Yoğunlaştırıcılar

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

CV Nasıl Hazırlanmalı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu