Kariyer RehberimÖneriler

Tedx İlham Veren Konuşmalar

Merhabalar, sizlere Tedx ilham veren konuşmalar konusundan bahsedeceğiz. Tedx nedir? Bilmeyenler için kısa bir açıklayalım. Yayılmaya değer fikirleri veya bir deneyimi paylaşmak için bir araya getiren, kendi kendine organize olan etkinlikler programıdır.

Angela L. DUCKWORTH

Tedx ilham veren konuşmalar yazısına ilk olarak Angela Lee Duckworth ile başlıyoruz. Duckworth 27 yaşında McKinsey’de yönetim danışmanlığı görevi bırakıp New York devlet okullarında matematik öğretmeye başladı. Duckworth, öğretmenliğe başladıktan sonra en iyi ve en kötü öğrencileri arasındaki tek farkın IQ olmadığını fark etti. Bu konu üzerinde düşünmeye başlayan Angela psikolog olmak için yüksek lisansa başlamıştır. Aynı zamanda bir karakter kurumu olan Character Development kurumunun CEO’sudur.

Yaptığı araştırmalar sonucu başarının önemli bir habercisi olan karakteristik bir özellik su yüzüne çıktı. Bu görüş bir sosyal zeka, fiziksel sağlık veya IQ değildi. Bu görüş metanetti. Metanet, uzun vadeli hedefler doğrultusunda tutku ve kararlılık gücü göstermektir. Metanet, günlük veya haftalık bir şey değildir tamamen geleceğe dayanır, geleceği gerçeğe dönüştürmek için yıllarca süren gerçekten zorlu bir çalışmadan ibarettir. Angela metaneti şöyle özetlemiştir;

“Metanet, kısa bir koşu değil bir maraton gibi hayatı yaşamaktır.”

“Hayatının geri kalanında ne yapmak istediğini bilmiyorsan, başarısız değilsin. Kendine zaman tanı ve bazı şeyleri anlamak için deneyim kazan.”

Angela L. Duckworth
Angela Lee Duckworth: Başarının anahtarı? Metanet

Cem SEYMEN

Cem SEYMEN, Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliğinden mezun oldu. Bir süre sektörde çalıştıktan sonra hayali olan “Ekonomi Gazeteciliği” için Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrine gitti ve bir süre burada yaşadı. New York’ta “Siyasal Ekonomi” ve “Televizyon Yayıncılığı” üzerine eğitimler aldı. Bununla birlikte ABC, CBS, NBC gibi önemli televizyon kanallarında seminerlere katıldı.

Cem Seymen gazeteciliği kendine göre şöyle yorumluyor;

“Tutkunun ve şefkatin harmanlandığı büyük heyecan…”

Cem Seymen’in gazetecilik dışında bir tutkusu daha var oda “Edebiyat”. Tekrardan üniversite sınavlarına girip İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı.

Edebiyat ve ekonomiyi birleştirince rakamları kendi üslubu ile öyküleştirdi.

Son olarak film senaryoları ve denemeler kaleme alan Seymen, aktif olarak CNN kanalında sunuculuk yapmaktadır.

“Her şey hayal etmekle başlar.”

Cem Seymen
Cem Seymen: Tek Umudumuz Gençlere İnanmak

Judson BREWER

Judson BREWER, “Alışkanlık değişikliği” ve “Kendine hakim olma bilimi” alanlarında tanınmıştır. Bir düşünce lideri olan Judson Brewer, mindfulness eğitimi üzerine 20 yıla aşkın deneyime sahiptir. Dr. Judson Brewer, Mindfulness Merkezi’nde araştırma ve yenilik direktörü. Aynı zamanda Brown Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri bölümünde doçent ve MIT’ de bir araştırma üyesidir.

Bir bağımlılık psikiyatrisi ve bağımlılıkları tedavi etmek için farkındalık eğitiminde uluslararası alanda tanınan bir uzmandır. Dr. Judson Brewer, duygusal yeme ve kaygı için hem yüz yüze hem de uygulama tabanlı tedaviler de dahil olmak üzere alışkanlık değişikliği için yeni farkındalık programları geliştirdi ve test etti.

2017 yılında TED konuşmasının konusunu açan “The Craving Mind: From Cigarettes to Smartphones to Love – Why We Get Hooked and How We Can Break Bad Habits” adlı bir kitap yayınladı.

“Sen zaten harikasın. Sadece kendi yolunda ilerle.”

Judson Brewer
Judson Brewer: Kötü Bir Alışkanlığı Kırmanın Basit Bir Yolu

Erhan ERKUT

Erhan ERKUT, 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1986 yılına geldiğinde Florida Üniversitesi’nden doktorasını almıştır.

Prof. Dr. Erkut, kariyeri boyunca birçok ödül almıştır. Üstelik bunlardan en dikkat çekenleri ise “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” ödülleridir. Bununla birlikte Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülünün yanı sıra birçok yerde sayısız makaleleri yayınlandı.

Son yıllarda aktif olarak girişimcilik ve kişisel gelişim konularında çalışmaktadır.

Prof. Dr. Erhan Erkut girişimci olmak isteyen üniversitelilere şunları önermiştir;

  • En az iki staj yapın,
  • Girişimcilik üzerine en az 5 kitap okuyun,
  • Girişimcilik aktivitelerine katılın,
  • Bir kuluçka merkezinde 1 gün boyunca vakit geçirin,
  • 5 yeni girişim seçip yakından tanıyın,
  • Yeni bir girişimde ücretsiz çalışın,
  • İçerinde girişimciliği(intrapreneurship) deneyin,

“Başarılı olmak için tek şey çok çalışmak.”

Erhan Erkut
Erhan Erkut: Fikirler Üzerine Mitler

Eduardo BRICENO

Eduardo BRICENO, eğitimciler ve öğrenciler için büyüme zihniyeti eğitiminde dünya lideri olan Mindset Works’ün CEO’sudur. Briceno, Mindset Works’ü 2007 yılında önde gelen gelişim zihniyeti araştırmacısı Carol Dweck, PhD ve eğitim uzmanı Lisa Blackwell ile birlikte kurdu. Aynı zamanda bir dönem Silikon Vadisi’nde bir risk sermayesi şirketi olan Sprout Gruop’ta müdürlük yaptı.

Briceno, TEDx’ te “İnsanın gücü” ve “Önemsediğiniz şeylerde nasıl daha iyi olunur” adlı konularda konuşmalar yaptı ve her biri milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Briceno, öğrenirken nasıl pratik yapmamız gerektiğini, sık sık çalışmak ve öğrenmeyi karıştırmamamız gerektiğini vurguluyor.

“Öğrenmeyi asla bırakma. Üniversiteyi bitirip kariyerinize başladığınızda, öğrenecek çok şeyin olduğunu unutmayın. Bu yüzden işlerinize öğrenme odaklı yaklaşın, sorular sorun, gözlem yapın. Bir kez işinizde yeterlilik kazandığınızda, çoğu insan gibi öğrenmeyi ve büyümeyi bırakıyoruz. En başarılı insanlar işte ve yaşamda asla öğrenmeye ve gelişmeye devam etmekten vazgeçmeyenlerdir.”

Eduardo Briceno
Eduardo Briceno: Önem Verdiğiniz Şeylerde Nasıl Daha İyi Olursunuz

Mümin SEKMAN

Mümin SEKMAN, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Fakat kariyerini bu alanda sürdürmemiştir. Danışman, yazar, kişisel gelişim uzmanı olarak alanında başarılı isimler arasındadır. İlk kişisel gelişim portalı olan KİGEM’in kurucusudur. Aynı zamanda Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” unvanını kullanan ilk kişidir. Mümin Sekman, başarı üzerine konuşan, başarı üzerine düşünen, kitap yazan biridir. Sekman, başarı kelimesini şöyle açıklıyor;

“Başarı dediğimiz kavram, dün yapamadığımızı bugün yapılabilir hale getirmektir, potansiyelimizde olanı performansa çevirmek, ilerlemek, yükselmektir.”

Naçizane benimde Mümin Sekman’dan öğrendiğim bir ders var şöyle diyor

“Hayattaki en hakiki mürşit can sıkıntısıdır.” Can sıkıntısı kişinin kapasitesine ihaneti olduğunu gösterir. Yani bir meslekte olabilir hayatta olabilir, yapabileceğinizin en iyisini biliyorsunuzdur. Ama siz onun yarısını yapıyorsunuzdur. Bundan dolayı aradaki fark size can sıkıntısı olarak döner. Can sıkıntısı burada bize şunu söylüyor. Daha fazlasını yapabilecekken konfor alanında oyalanıyorsun kalk ve bir şeyleri değiştir. Kısaca bir yerde kariyer anlamında canınız sıkılıyorsa bir vites atma bir yükselme zamanı gelmiştir.

“Başarının bedelini bir dönem ödemeyenler, başaramamanın bedelini bir ömür boyu öderler.”

Mümin Sekman
Mümin Sekman: Başarısızlık Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Shawn ACHOR

Shawn ACHOR, Harvard Üniversitesi’nde yaklaşık 12 yıl geçirdikten sonra, mutluluk ve başarı arasındaki bağlantı konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri oldu. Aynı zamanda Harvard Üniversitesi tarafından kendisine seçkin öğretim ödülü verilmiştir.

Zihniyet üzerine yaptığı araştırma Harvard Business Review dergisine kapak oldu.

Mutluluk ve İnsan Potansiyeli” üzerine araştırmaları ve konferansları The New York Times, Boston Globe, The Wall Street Journal, NPR, CNN Radio gibi popüler kanallarda ilgi gördü.

Shawn Achor, aynı zamanda Cambrige merkezli bir danışmanlık firması olan Good Think Inc.’in CEO’sudur. Bu danışmanlık merkezinin amacı insan potansiyelinin, başarının ve mutluluğun nerede kesiştiği anlamak pozitif aykırı değerleri ve ortalama üstü insanları araştıran danışmanlık firmasıdır.

Shawn Achor, bir röportajda kendisine sorulan Kendinizi mutlu olabileceği bir yere götürme için ipucunuz nelerdir? Sorusuna şu cevabı veriyor;

  1.  Mutluluk hijyeninizi yaratın,
  2.  Başarı hızlandırıcıları kullanın,
  3.  Mutluluğu beklemeyin,

Bir başka soruda ise Mutlu bir duruma nasıl geri dönersiniz?

“Alışkanlıklarınızda ve kafa yapınızda olumlu anlamda bilinçli değişiklikler yapamadığınız sürece sadece çevrenizin ve genleriniz olacaksınız. Genlerinizden daha fazlası olmayı seçmediğiniz sürece, bir travmadan sonra beyninizin sonunda sizi temelinize geri döndürecektir” cevabını veriyor. Ayrıca Tedx Bloomington sunumunda çoğu modern araştırmanın odaklandığını, ancak eğer “ortalamaya odaklanırsak sadece ortalama kalacağımızı” söylüyor.

“21 gün boyunca hayatınızdaki güzel şeyleri daha farklı bir gözle değerlendirebilmek için her gün kısa bir farkındalık süresi ayırın. Böylece zihin bu pozitif desene alışmaya başlayacaktır. ”

Shawn Achor
Shawn Achor: Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı

Neslican TAY

Tedx ilham veren konuşmalar bahsediyorken Demir Kadın Neslican’dan bahsetmemek olmaz diye düşündüm. Neslican Tay, Türk kanser aktivisti. Üç kez kanseri yenen, bununla birlikte kanserden dolayı sol ayağını kaybeden Tay, hayata bakış açısı ve düşünceleri ile derin bir etki bıraktı.

Neslican TAY, “Ben bir bacaktan ibaret değilim, çok daha fazlasıyım” sloganı ile Tedx’ te konuşma yaptı.

Kansere yakalandığında “kaybedersem bile savaşarak kaybedeceğim” diyerek kanserle var gücüyle mücadele edeceğini dile getirdi.

“Eğer ben seçildiysem kanser için onu yenebilecek güçte olduğum içindir diye düşündüm ve kendime bir söz verdim:

Tümörüm küçülse de büyüse de beni asla zayıf ve güçsüz bırakmasına izin vermeyecektim…”

“Ayaklarımın yere sağlam basması için hissettiğim iki ayağa ihtiyacım yok.”

Neslican Tay
Neslican Tay: Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim, Çok Daha Fazlasıyım

Ramsey MUSALLAM

Ramsey MUSALLAM, California’daki Sonoma Akademisi’nde bilim öğretmenidir. 15 yıl boyunca San Fransico şehir merkezindeki Sacred Heart Katedrali’nde Bilim Eğitmeni ve Araştırma ve Yenilik Direktörü olarak görev aldı. Ayrıca San Fransico Üniversitesi ve Touro Üniversitesi’nde yardımcı eğitim profesörü görevinde bulundu.

Ramsey Musallam, asıl amacı multimedyayı öğrenci merakıyla beslenen uygulamalı, sorgulamaya dayalı bir öğrenme döngüsüne anlamlı bir şekilde entegre etmek. Teknolojiden yararlanarak, öğrenci sorularıyla yönlendirilen öğrenme ortamları tasarlamanın bir savunucusudur.

Bununla birlikte Ramsey Musallam, öğretmenler ve öğrenciler için yenilikçi fikirleri paylaşmaya adanmış bir internet TV programı olan Infinite Thinking Machine’in ev sahibidir.

“Tam zamanlı bir lise fen öğretmeni ve bölüm başkanı olarak sorgulamaya dayalı ve merakla yönlendirilen yenilikçi öğrenme ortamları oluşturma ve paylaşma konusunda tutkuluyum. Öğrenci soruları, dinamik ve özel olarak hazırlanmış harmanlanmış öğretime açılan pencereler olabilir, ancak bunun tersi olmaz.”

Ramsey Musallam
Ramsey Musallam: Öğrenmeyi Ateşlemek için 3 Kural

Ayşe KURUCU

Tedx ilham veren konuşmalar yazısının sonuna gelmişken Ayşe Kurucu’dan bahsetmemek olmazdı. Ayşe Kurucu namıdiğer “Gezgin Teyze”, eşinin kıskançlıkları nedeniyle kapının önüne bile çıkamayan Ayşe Kurucu, eşinden ayrıldıktan sonra 60 yaşında 25 ülke gezdi.

Çocukları evlendikten sonra dört duvar arasında oturmaktan sıkılan, kendiyle baş başa kaldı. Bu yanında evde kaldığı sürece kendini sürekli yargılaması, kendini suçlamasının ona zarar verdiğini dile getiren Kurucu, insanlarla etkileşime girerek bir şeyler paylaşmanın onu mutlu ettiğini görünce kendi mutluluğunu başka insanlara da aktarmalıyım diyerek gezmeye başlamış.

Çocukluğunda kurduğu dünyayı gezme hayalini bir gün gerçekleşeceğini tahmin bile etmiyordu.

Ayşe Kurucu, aynı zamanda hayat gayesi şu; “İnsanları çok seviyorum yargılamadan, ötekileştirmeden, değiştirmeye uğraşmadan” daima nasıl diyalog kurabilirim, nasıl fikir paylaşımında bulunabilirim düşüncesiyle hareket eden Kurucu insanları çok seviyor.

Bu durum kendisine olan bakışları değiştirmiş. Eleştiriler almış ama bu eleştirilerden kendimi nasıl yararlandırabilirim onu öğrenmiş. Aynı zamanda kendiyle barışık olan Gezgin Teyze, insanlar için dini, dili, ırkı, siyasi görüşü ne olursa olsun hiç önemli değil benim için insan olması yeterdir. Çünkü insanların kendine ait özel fikirleri, değerleri vardır.

Ayşe KURUCU, gençlere şu tavsiyeyi veriyor;

Hayat bir kere verilmiş sermaye, dondurulmaya gelmez zaman su gibi akıp gidiyor. Elim ayağım tuttuğu sürece niçin yaşamayayım?

Gezgin Teyze Ayşe Kurucu

Einstein’ ın dediği gibi “Hayal kurmak bilgiden önemli.” Hepimizin irili ufaklı hayallerimiz var. Bu hayallerin gerçekleşmesi için bizlere ilham olmaya, yön göstermeye bunun yanında kendimize mentör seçebileceğimiz insanları araştırdık. Son olarak tedx ilham veren konuşmalar yazımızın esas amacı bu insanları hayatlarından ders çıkarmak, ve ne olursa olsun pes etmeden çalışmak. Herkese enerjisi bol günler dilerim. 😉

Cemil Kağan Gürkan

Bilgisayar Programcısı ve İçerik Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu