Bilim & TeknolojiGündem

TOGG’un Yeni Modeli

Merhabalar Gelişen Kariyerim okuyucuları sizlere TOGG’un Yeni Modeli ‘nden bahsedeceğiz. Las Vegas ’ta unutulmaz bir etkinlikte tanıtılan yeni sedan araca ve daha fazlasına gelin beraber bakalım.

CES (Consumer Electronics Show)

TOGG ‘a geçmeden CES ’in tanımını yapalım. CES, dünyanın en etkili teknoloji etkinliğidir. Tüketici Elektroniği Fuarı, Las Vegas ‘ta 5-7 Ocak tarihleri arasında düzenlenmektedir. Dünyanın dört bir yanında 2200 ’den fazla şirketler dijital, sağlık, gıda teknolojisi, NFT, oyun, akıllı ev ve daha birçok farklı alanda gelişmeler sergilenmektedir.

TOGG'un Yeni Modeli

TOGG’un Yeni Modeli CES’te

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani TOGG, CES 2022 fuarında dünya basının karşısına çıktı. TOGG’un Yeni Modeli olan Transition Concept Smart Device yani Geçiş Konseptli Akıllı Cihaz tanıtıldı. Bununla birlikte TOGG ’un yeni vizyon modeli olan USE CASE MOBİLİTY ekosistemi de tanıtılmıştır. Use Case Mobility ekosistemine değineceğiz ama öncesinde TOGG CEO ‘su Gürcan Karakaş ’ın açıklamalarına bakalım.

TOGG ‘un vizyonunu bir teknoloji şirketi olarak tanımlayan Karakaş, bundan dolayı en son teknolojik yeniliklerin ve ilklerin buluşma noktası olan CES ’e katıldıklarını vurguladı. Otomotiv sektörünün hızla bir mobilite ekosistemine dönüştüğünü kaydeden Karakaş, ”Değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda telefonlarda yaşanan değişim, günümüzde otomotiv sektöründe de yaşanıyor. Ayrıca yakın gelecekte daha çevik, yaratıcı, işbirlikçi kullanıcı odakları organizasyonlar başarılı olacak. Bu alanda ki yarış daha yeni başlıyor ve bizde bu yarışın içindeyiz ” dedi.

Euro NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) testlerinden 5 yıldız almayı hedeflediklerini belirten Gürcan Karakaş, ayrıca Avrupa’nın en temiz ve çevre dostu boya atölyesini inşa ettiklerini duyurdu. TOGG ‘un çevre dostu bir şekilde üretileceğini söyleyen Karakaş aynı zamanda bataryaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

“Farasis Energy ile yaptığımız ortak girişim sayesinde pillerimizi Siro Silk Road Clean Solutios aracılığıyla üreteceğiz. Ayrıca iş planımızda yeni pillerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor Her türlü elektrikli araç için akü tedarik etmeyi ve otomotiv dışı sektöre akü ve enerji depolama sistemleri konusunda öncü olmayı hedefliyoruz” dedi.

Tanıtılan konsept aracın en önemli özelliklerinden biri de 3. Seviye otonom sürüş teknolojisine sahiptir.

Toplamda 5 model yapacaklarını kaydeden Gürcan Karakaş, üstelik aracımız “Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk SUV’ u olacak” dedi. Gürcan Karakaş ilk seri üretim araçlarının 2022 ’nin sonunda banttan indireceklerini belirtti.    

Use Case Mobility

TOGG ‘un tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla oluşturduklarını vurgulayan Gürcan Karakaş, “Akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli hale getirdik. Bu özellikleri temsil eden USE CASE MOBİLİTY kavramını dünya çapına anlattık ve tescilledik. Bununla birlikte 350 ‘den fazla kullanıcı senaryoları ve 40 ‘dan fazla yenilikçi konsept belirledik. 2000 ’den fazla kişinin katıldığı araştırma hacmi ve 30 ’un üzerinde odak grupla birebir görüşmeler gerçekleştirdik. Öncelik verdiğimiz kavramlara göre Kullanıcı Yolculuğu Haritası oluşturduk“ dedi.

Use Case Mobility açılımı şu şekildedir.

 • Kullanıcı Odaklı (User Centric)
 • Akıllı (Smart)
 • Empatik (Empathic)
 • Bağlı (Connected)
 • Paylaşılan (Shared)
 • Elektrikli (Electric)
 • Otonom (Autonomous)

Bu özelliklerin yanı sıra her türlü tasarımı ve ürün geliştirmeye açık bir ekosistemdir. TOGG tamamıyla kullanıcı odaklı bir yapı ile inşa ediliyor. Kullanıcı merkezli ve veri odaklı bir iş modeli aracılığıyla oluşturuluyor. Bu ekosistem ile daha konforlu ve mobilite deneyimi sağlanacak akıllı cihazlar üretilmesi amaçlanıyor.

TOGG Use Case Mobility

TOGG Logo

TOGG ‘un logo seçim sürecine değinen CEO Gürcan Karakaş, Dünya markası oluşturulurken Türkiye’nin doğduğu yer olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini belirterek “Logo tasarımındaki iki ok birleşerek ortada değerli bir taş oluşturacak şekilde kaynaşıyor. Bu taş ile Doğu ve Batı ‘nın birliği simgeleniyor. Markamız “duygusal” Doğu ve “rasyonel” Batı kültürlerinin harmanlanmasını temsil ediyor” dedi.

TOGG'un Yeni Modeli
TOGG Logo

TOGG Ekosisteminin 4 Temel Taşı

 • Veri tabanlı bir iş modeli,
 • Bir teknoloji şirketi olarak geliştirilen yeni mobilite çözümleri,
 • Akıllı enerji alanındaki yenilikler,
 • Akıllı bir yaşam için önerilen çözümler
TOGG'un Yeni Modeli
TOGG’un Yeni Modeli

TOGG’un Yeni Modeli yazımızda Güvenç Özel ve Arzu Kaprol ’a ayrı parantez açmak istiyorum. Güvenç Özel, ABD ’de de yaşayan en etkili Türkler arasında yer alan Özel, CES kapsamında TOGG için yapay zeka ve sanatı bir araya getirmiştir. Arzu Kaprol ise moda ve teknolojiyi birleştiren projelere imza atan dünyaca ünlü bir tasarımcıdır. TOGG için sürdürülebilir tasarım ve üretim yöntemleri kullanarak TOGG üniformalarını ortaya çıkarmıştır. Üstelik üretilen bu üniformalar tamamen Türkiye ’de tasarlanmıştır. Ayrıca TOGG mavisi detayı ön plana çıkarılmıştır.

Yazımızın sonuna gelmişken siz yeni tasarım TOGG aracını nasıl buldunuz. 🙂

Cemil Kağan Gürkan

Bilgisayar Programcısı ve İçerik Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu