Hakkımızda1

Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bugün sizlere belki yanından geçerken farketmediğiniz belki farketseniz bile, ‘aman yaa sonra giderim.’ dediğiniz, ya hiç duymadığınız ya da çok duysanız bile gitmeye bir türlü fırsat bulamadığınız, ilginizi fazlasıyla çekebileceğini düşündüğüm Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 müze hangileri, kısaca bahsedeceğim. Gezmeyi çok mu seviyorsunuz? Yolculuk yapmaya bayılır mısınız? Peki bu defa müzeleri gezerek, farklı zamanlara yolculuk yapmaya ne dersiniz? Hazırsanız başlayalım o zaman.

➊ İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzelerinin koleksiyonlarında imparatorluk topraklarından getirilen, çeşitli kültürlere ait bir milyona yakın eser bulunmaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 farklı birimden oluşan müzeler kompleksidir diyebiliriz. İçerisindeki en eski yapı (Miladi 1472) Çinili Köşk’tür. Eski Şark Eserleri Müzesi olarak kullanılan bina ise, Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi olarak inşa ettirilmiştir. Arkeoloji Müzesi ise dönemi için, dünyada müze binası olarak inşa edilmiş ender yapılardan biri olma özelliği ile göze çarpar. İstanbul’daki Neo-Klasik mimarinin en güzel ve görkemli örneklerinden biri olan bu müzeye giriş ücreti ise sadece 50 TL.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➋ Antalya Müzesi

Antik eserleri savaş sırasında korumak için kurulmuş bir müze olan Antalya Müzesi, Alt Paleolitik Çağından Roma dönemine kadar uzanan bir döneme tanıklık ediyor. Antalya sınırlarında yaşamış üç önemli Akdeniz antik uygarlığı olan Likya, Pamfilya ve Pisidyaya adanan Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü almıştır. Türkiye’de en iyi müzelerden biri diyebileceğimiz Antalya Müzesi, tam 30 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Sergilenenler arasında doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonu, tanrı ve imparator heykelleri, mezar kültlerine ait eserler, sikkeler, mozaik ve ikonaların bulunduğu bu müze, 14 sergi salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinin yanı sıra bahçesiyle de dikkat çekiyor. Bu müzeye giriş ücreti ise sadece 45 TL.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➌ Key Museum

19.YY’ ın sonlarından, yakın geçmişimize kadar farklı tarzda örnekleriyle karşımıza çıkan 50 motosikletin ve 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne, otomobil dünyasının yüz yılı aşkın görkemli hikayesini anlatan 75 otomobilin bulunduğu bu müze, otomobil dünyasına yön vermiş Mercedes-Benz, Cadıllac, Ford, BMW ve Porsche gibi markaların ilk modellerini ziyaretçilerine sunuyor. Dünyanın farklı ülkelerinde farklı hikayeler yaşamış, bazıları efsanelerin otomobili, bazıları ise otomobilin efsanesi olmuş heyecan verici bir koleksiyonun bulunduğu Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi olan bu müzeye giriş için, tam bilet ücreti 30 TL iken öğrenciler için sadece 15 TL’dir.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➍ Mevlana Müzesi

Mevlana Celalettin Rumi’nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllardır bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Bugün müze olarak kullanılan Mevlâna Dergâhı’nın yeri zamanında Selçuklu Sarayı’nın gül bahçesi iken bu bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir. İçinde Mevlana’nın ”Yeşil Kubbe” olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli el yazmalarının dışında kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre ve daha nicesi bulunmakta. Günümüzde en çok ziyaret edilen ilk iki müzeden biri olan bu müze Türkiye de görmeniz gereken en iyi müzelerden biridir diyebiliriz. Ayrıca Konya ilinde bulunan Mevlana Müzesi, ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açıyor.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➎ Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılında Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantep’i ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bir müze diyebiliriz. Gerek mimarisi, gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen bu müzesinde, iki bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanı yüzünden eksilen parçaları, lazer sistemiyle görüntü olarak tamamlanmaktadır. Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılan ”Çingene Kızı Mozaiği” müzenin en önemli eseri olarak kabul edilmektedir. Gaziantep’te bulunan bu müzeye giriş ücreti ise sadece 10 TL’dir.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➏ Topkapı Sarayı Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 1924 yılında müze haline getirilen Topkapı Sarayı, Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. Bugün yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplayan Topkapı Sarayı, yapıları, mimarisi, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray müzelerinden birisi. Saray yapıları ise geçişli dört avlu ve çevresindeki mimari yapılardan oluşmakta. Ayrıca Kutsal Emanetler, Saatler, Padişah Portreleri, Padişah Elbiseleri ve Silahlar gibi birçok eser sergilenmekte. İstanbul’un siluetini oluşturan en güzel manzaralardan birine sahip olan bu müzede, eğer Osmanlı Devleti’nin yaşanmışlıklarına yakından bakmak isterseniz müzeye giriş ücreti 100 Türk Lirası’dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir.

Türkiye'de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze
Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➐ Cumhuriyet Müzesi

Müze giriş kapısının karşısında yer alan Genel Kurul Salonu, 1924-1960 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Salonu olarak kullanılmıştır. Atatürk 15 Ekim – 20 Ekim 1927 tarihleri arasında 36 saat 33 dakika boyunca süren “Büyük Nutuk”u bu salonda okumuştur. Ayrıca bu müzede ilk üç Cumhurbaşkanı; Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa İsmet İnönü ve Mahmut Celal Bayar’ın kişisel eşyalarının sergilendiği odalar yer almaktadır. Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinileri ile dönemin mimari özelliklerini yansıtan Ankara’daki bu müze en çok ziyaretçi alan müzelerden. Müzeye giriş ücreti ise sadece 5 Türk lirası.

Görülmesi Gereken 10 Müze

➑ İzmir Efes Müzesi

Görkemli kentin zengin içerikli bu müzesi gerçekleştirilen kültürel faaliyetler ve ziyaretçi kapasitesiyle İzmir’in en iyi müzeleri arasında yer alıyor. Bu müzede, en çok ilgi çeken eserler arasında Efes Artemis heykeli, yunuslu Eros, tavşanlı Eros, Eros başı, Priapos heykeli, mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli, çeşitli mitolojik tanrı heykelleri ve Sokrates başı bulunuyor. Müzenin orta bahçesinde oluşturulan arasta bölümünde ise eski Türk kasabalarındaki ticaret yaşamı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları sergilenmekte. Müzenin ayrı bir bölümünde Antik Çağ’dan başlayarak Osmanlı dönemini de kapsayan altın, gümüş, bakır sikkeler ve takılar yer alıyor. Müzeye giriş ücreti ise 25 TL olarak belirlenmiş.

Görülmesi Gereken 10 Müze

➒ İstanbul İllüzyonlar Müzesi

Özellikle çocukların ilgisini çekecek olan bu müze illüzyonlarla sizlere interaktif ve eğlenceli bir yolculuk imkanı sunuyor. Duyularınıza olan sarsılmaz inancınızı sorgulamanıza yol açacak muhteşem illüzyonların bulunduğu bu müzede, Tepetaklak duruyor gibi göründüğünüz odalar, Vortex tüneli, sihir ve eğlencenin hiç bitmediği Sonsuzluk odası, Karmaşık silindir, Klon masa, Beuchet Sandalyesi gibi birçok illüzyon alanı bulunuyor. Özellikle çocuklar için en iyi müzelerden diyebileceğimiz bu müzeye giriş ücreti ise öğrenciler, yaşlılar ve çocuklar için 35 TL’dir.

Görülmesi Gereken 10 Müze
Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

➓ İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını ve kültürel kimliğini ulusal ve uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla 2004 yılında ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan İstanbul Modern, disiplinler arası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası bir yönelimle, modern ve çağdaş sanat yapıtlarını, fotoğraf, tasarım, mimari, yeni medya ve sinema alanlarındaki üretimleri koleksiyonunda toplar, korur, sergiler ve belgeler. Türkiye’nin kültürel kimliğinin uluslararası sanat ortamıyla paylaşılmasına aracılık eden bu müze süreli ve sürekli sergi salonları, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafeleriyle kültürel faaliyetlerini sürdürmektedir.

Görülmesi Gereken 10 Müze

Bugün sizlere Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken, birçok açıdan ilginizi çekebileceğini düşündüğüm 10 müzeden kısaca bahsettim. Yine ilginizi çekeceğini düşündüğüm, birçok öğrenciyi ve iş insanını da ilgilendirebilecek bilim, teknoloji, mühendislik ve kişisel gelişimle ilgili şu an sitemizde olan yazılarımız ve eğlenerek öğreneceğiniz kısa testlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Referanslar; En çok ziyaret edilen müzeler, tr.wikipedia.org, muze.gov.tr.

İlginç Kişisel Gelişim Önerileri!

Kişisel Gelişim Önerileri İçin 5 Tavsiye!

Kuantum Fiziği Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu