TYT Matematik Konuları

TYT Matematik konuları bir hayli fazla olmasına karşın çok eğlencelidir. Ne kadar çözersiniz o kadar çok zevk alırsınız ve başarılı olursunuz. Gelin TYT matematik konuları nelermiş beraber göz atalım!

Temel Konular

TYT Matematik Konuları

1) Temel Kavramlar: Temel kavramları bilmeden matematik çözülmez kesinlikle. Matematiğin sırrı temel kavramlarda yatmaktadır. Tek konu başlığı altında soru gelmese bile zaten her soru bu konuda yatar. 😉

2) Sayı Basamakları: Aslında sayı basamakları, temel kavramları kullanma becerisidir. İki konu birbiriyle bütündür. Konu olarak soru gelmese de aslında her konu zaten buradan oluşur. 🙂

3) Rasyonel Sayılar ve Ondalıklı Sayılar: Sayı kavramını, sayıları nasıl grupladığımızı ve çözümlediğimizi bilirsek eğer problem çözümlerine altyapı oluşturmuş oluruz. Bu çözümlemeyi becerebilirsek ciddi bir başarı elde edebiliriz.

4) Basit Eşitsizlikler: Aslında birçok kişinin kafasını karıştırmasına rağmen mantığını anlayınca yapamadığınız sorunun olmadığını gördüğünüz bir konudur! Ya 1 soru gelir ya da başka konu içerisinde karşınıza çıkar. 🙂

5) Mutlak Değer: Mutlak değer konusu içerisinde basit eşitsizliklerden oldukça fazla yararlanılır. Mutlak değeri öğrenmek için ilk 4 maddeyi de iyice öğrenmemiz gerekir. Genelde 1 soru gelir.

6) Üslü ve Köklü Sayılar: Bu sayıları çözümlemek, sorularını çözmek oldukça eğlencelidir. Basit bir konu olmasına rağmen problemlerde göz korkutabilir, aman gözünüz korkmasın! Soru sayısı ile ÖSYM sizi şaşırtabilir.

7) Çarpanlara Ayırma: Üslü ve köklü sayıları genellikle çarpanlara ayırırız. Bu yüzden üslü ve köklü sayıları iyi öğrenirsek çarpanlara ayırma bize çerez olacaktır. 🙂

8) Bölme-Bölünebilme: Sayıların hangi rakamlara bölünebildiği kuralları yer alır. Bu kuralları bir mantık çerçevesine oturttuğunuzda saniyeler içinde çok büyük hesaplamalar yapabilirsiniz. Karşınıza Ebob-Ekok içerisinde çıkar.

Temel Konuları Kullanıp Çözeceğiniz Konular

TYT Matematik Konuları

9) Ebob-Ekok: Bölme bölünebilme kuralları ebob-ekok(okek) temelini oluşturur çünkü EBOB en büyük ortak bölen, EKOK(OKEK) ise en küçük ortak kat anlamına gelmektedir.

10) Denklem Çözme: Size tavsiyem denklem çözmeye başlamadan önce denklem kurmayı öğrenmeniz. Okuduğunuzu anlayıp denklem oluşturabiliyorsanız karşınıza çıkacak denklemleri ilk 9 maddeyi harmanlayıp çözebilirsiniz. Problemler aslında tamamen denklem çözmekten oluşur o yüzden karşınıza sıkça çıkar.

11) Oran-Orantı: Bu konu aslında biraz da problemlere giriş konusu gibidir. Problem çözemiyorsanız en büyük sorununuz aslında oran-orantıyı iyi bilmiyor oluşunuzdan kaynaklanıyor olabilir!

12) Problemler: Geldik TYT matematik konularının en can alıcı konusuna… 40 sorudan neredeyse 15 soru problemlerden gelmekte. Hedefiniz yüksek ise problem çözmek zorundasınız. Peki problem nasıl çözülür? Yukarıdaki ilk 11 maddeyi iyice kavrayıp sürekli problem çözmeniz gerekiyor. Hatta elinizde olan bütün problemleri çözün ki çok fazla soru görüp muhakeme yeteneğiniz çok gelişsin. 😉

13) Kümeler: TYT’de genelde 2 soru civarı gelir. Problem tarzında ya da direkt küme sorusu olarak gelir.

14) Fonksiyonlar: Fonksiyonlar karmaşık bir konu olabiliyor gerçekten. TYT matematik konuları kısmında 2-3 soru karşınıza çıkacak olmasına karşın AYT’de de karşınıza gelecektir.

15) Permütasyon-Kombinasyon-Binom-Olasılık: Aslında hepsi ayrı konu olmasına karşın bence bir bütünler. Belki de çoğu öğrencinin korkulu rüyasıdır. Kolay bir konu değil ama soru çözdükçe yerine oturacaktır. TYT’de 2-3 civarlarında soru olarak karşınıza gelecektir.

16) Birinci Dereceden Denklemler: Belki de en basit TYT konusu olabilir. Karmaşık soruları da olmasına karşın TYT’de karşınıza kolay olarak çıkar.

Evet sevgili TYT öğrencileri, yaptığım konu sıralamalarının belirli bir düzeni var. Konulara o sıraya göre çalışmalısınız çünkü bir sonraki her basamak önceki basamaklardan oluşmaktadır. Önceki basamağı bilmezseniz bir sonraki basamakta başarıyı yakalayamazsınız. Keyifli okumalar ve güzel bir sınav yılı dilerim!

Fizikokimya Nedir? Ne İşe Yarar?

Konsantrasyonu Arttırmak İçin 5 Yöntem

Bill Gates’ten Eğitim Alanında 4 Kitap Tavsiyesi

tarafından yazıldı Zeynep Nida Nisanoğlu

Kişisel Gelişim Filmleri

Kimya Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar

Kimya Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar