Hakkımızda1

Ultium Pili Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bugün sizlere Ultium pili hakkında bazı bilgilerden bahsedeceğim. Geçtiğimiz aylarda General Motors (GM) yeni nesil  batarya teknolojilerinden biri olan Ultium’u tanıttı. General Motors sıfır emisyonlu bir dünya vizyonu benimsemiş bir kuruluş ve  her aracın elektrikli bir araç olduğu bir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor. GM başkanı ve CEO’su Mary Barra, yaptıkları inovasyon için şu sözleri kullandı: ‘Ekibimiz GM’de ürün geliştirmeyi dönüştürme ve şirketimizi tamamen elektrikli bir gelecek için konumlandırma zorluğunu kabul etti .Yaptığımız şey, tam boyutlu kamyon işimize çok daha az karmaşıklık ve daha fazla esneklikle rakip olacak ölçek ekonomilerine sahip çok markalı, çok segmentli bir EV stratejisi oluşturmak oldu.”


Peki Nedir Ultium pili ?

Ultium pili özellikle elektrikli araçlarda kullanılması planlanan modüler tipte bir pil teknolojisidir. Ultium pil sisteminin temel yapı taşları, sektördeki en iyi geniş formatlı hücreler olacak olan büyük ölçekli, yüksek enerjili hücrelerdir. Ultium adı verilen yeni GM pil hücreleri yumuşak, düz keselere sahip ve modüler yapıdadır. Yatay sıralar halinde dizilebilirler ve dikey olarak istiflenebilirler. Bu sayede araç tasarımcıları çalışmalarını optimize ederler. GM elektrili araç piyasasının önemli isimlerinden hatta Amerika’da ilk elektrikli araç tasarlayan firmalardan biri. GM stratejisi, modüler bir tahrik sistemi ve tescilli Ultium pillerle çalışan üçüncü nesil bir küresel EV platformudur. 

Ultium pilleri ve tahrik sisteminin bazı özellikleri

 • Ultium enerji seçenekleri 50-200 kWh arasında değişebilir, Bu da GM tarafından tahmini menzilini tam şarjda 400 mil veya daha fazlasına kadar 0 ila 60 mph hızlanma ile 3 saniye gibi düşük bir hızda etkinleştirmesini sağlar.
 • Tasarlanan motorlar, önden, arkadan, dört tekerlekten ve performans dört tekerlekten çekiş uygulamalarını destekleyecek yapıdadır.
 • Ultium ile çalışan EV’ler DC hızlı şarj için tasarlanmıştır. Çoğu 400 voltluk akü paketlerine ve 200 kW’a kadar hızlı şarj özelliğine sahipken, GM kamyon platformu 800 voltluk akü paketlerine ve 350 kW hızlı şarj özelliğine sahiptir. Elektrikli araç alanının önemli isimlerinden biri olan Tesla’nın en büyük bataryası, 100.0 kWh’dir.
 • Ultium’un yenilikçi özelliklerinden biri de dijital programlama  sistemi. Yeni bir kimya geliştirilip kullanılabilir hale geldikçe, pil yönetim sistemi modülleri dijital olarak güncelleyebilir bu sayede ultium ileri teknolojiye ayak uydurmaya devam edecektir.


GM ‘nin Ultium pil ile EV geliştirmesi ile sağlayacağı avantajlar neler?

 • Pil maliyetlerinde iyileştirme
  • Hücrelerde kullanılan kobalt kimyası üretim maliyetini düşürür. 2019 yılında akü fiyatları kWh başına ortalama $ 156 dır. 2010 yılında kWh başına 1100 $ olan pil fiyatlarının 2024 yılına kadar ortalama 100 $ / kWh olacağı tahmin ediliyor.
 • Daha az kobalt
  • GM ürettiği Ultium pillerinde %70 daha az kobalt kullanacak. Kobalt Ultium pilleri için önemli olan pahalı ve nadir bir metaldir.
 • Daha az karmaşıklık
  • Araç ve tahrik sistemleri, geleneksel araçlardan daha az karmaşık olan günümüz EV’lerinin ötesinde karmaşıklığı ve parça sayılarını minimum tutmak için birlikte tasarlanmıştır.Mesela GM, günümüzde mevcut olan 550 içten yanmalı güç aktarım sistemi kombinasyonuna kıyasla başlangıçta 19 farklı akü ve tahrik ünitesi konfigürasyonu planlıyor.
 • Esneklik
  • GM tasarım, performans, paketleme, menzil ve fiyat gibi konularda oldukça iyi arabalar, kamyonlar ve ticari araçlar üretmek için oldukça esnektir.
 • Artan Talep
  • Uzmanların tahminlerine göre, ABD EV hacimleri 2030’da yaklaşık 3 milyon birime çıkacak.

Ocak 2020’de halka gösterilen otonom, elektrikli paylaşımlı bir araç olan Cruise Origin, GM’nin üçüncü nesil EV platformu ve Ultium pilleri kullanılarak ortaya çıkan ilk ürün oldu

GM, insanların uzun süredir nasıl seyahat ettiğini gözlemledi ve önümüzdeki  100 yıl içinde mobil araçlanmayı yeniden dizayn etmeyi hedefliyor. EV’ler dünyayı  daha iyi bir yer haline getiriyor ve gelecek nesiller için önem arz ediyor.

Günümüzde elektrikli modellerin altında yatacak olan batarya teknolojisini öğrenmiş bulunuyoruz: GM Ultium pilleri.

REFERANS: MEDIA.GM

GM’nin sıfır çarpışma, sıfır emisyon ve sıfır tıkanıklığın olduğu bir dünya vizyonundaki bir adım olan Ultium pilleri hakkındaki yazımın sonuna geldik, yorumlarınızı bekliyorum.

Diğer yazılarımıza buradan ziyaret edebilirsiniz .

Hacker Nedir ve Nasıl Olunur?

Toplum 5.0 Süper Akıllı Toplum

HelpTurkey Ne Demek ve Neden TT Oldu?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Teknolojide teknik sistemlerin gelişme ivmesi oldukça fazlayken enerji sistemlerinde oldukça az.
  Bu gibi buluşlar teknolojide konforun ve yeniliklerin artmasını sağlayacak. Güzel bir haber. Yazara teşekkürler, bilgilendiriciydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu