Üniversiteliler Anlatıyor

Üniversite Kazananlar İçin Tavsiyeler

Evet üniversiteyi yeni kazanan, liseden yeni mezun olmuş, çok zorlu bir sınavdan geçmiş güzel insanlar hepinize merhaba. Öncelikle hepinizi çok tebrik ederim. Bu yeni hayatın, yeni başlangıcın sizlere güzellikler getirmesini umuyorum. Üniversite hayatını mı merak ediyorsunuz, Üniversitede ne mi yapmalısınız, işte üniversiteyi kazananlar için tavsiyeler geliyor hazır mısınız?

Daha önce ailenizden 18 yaşına kadar ayrılmamıştınız, lisede en azından çevreden gelen kültürlerle tanıdık bir kültürünüz vardı. Hayatında belki de hiç İzmirli, Afyonlu, İstanbullu, Diyarbakırlı, Karabüklü, Adanalı.. gibi daha birçok şehirden insanlarla tanışmadınız veya karşılaşmamıştınız. Bende yeni mezun öğrenciyim ve bugün  burada 5 senede neler yapmalısınız, neler yapmamalısınız ve neler yapılmalı bunu inceleyeceğiz.

Karakterinizi oluşturabileceğiniz, olgunlaşacağınız, ağlayacağınız, güleceğiniz hatalarda yapacağınız ama güzel dostlarda edineceğiniz bir yola hazır olmalısınız. En başta insanlara mecbursunuz bunu biliyor olmak en önemli farkındalıktır. Ama maalesef hiçte sandığınız kadar kolay değil insanlarla anlaşmak. Sizlere klişe ama gerçek olan bu sözü söyleme vakti geldi. Bebeklik, çocukluk, ergenlik bitti şimdi yetişme, yetiştirme, yetişkin olma zamanı.

Üniversite Kazananlar İçin Tavsiyeler

İNSANI İÇİNDEKİ İNSANLIĞI KURTARIR..

Yetişkin olarak yapmanız gerekenlerden önceliklisi, dost olup dost bulmak. Değerli okurlarım insanı  insanlık kurtarır. Tüm zorluklarınızda, eğlenceli zamanınızda, mutlu mutsuz olduğunuz dönemlerinizde insan birilerini arar yada olsun ister. Kalbiniz temiz olduğu sürece size iyi insanlar denk gelir merak etmeyiniz, korkmayınız. Sen hesap kitap yaparken ansızın karşına çıkan birileri hayatınıza dahil olur ve bağ kurarsınız. Ama herkes dost mudur? Tabii ki hayır seçimlerinizde karakterini dikkate almalı, insanlığına bakmalı. Arkadaşlarla bazen kola çekirdek kombini yapmakta lazım, bazen minibüslerin otobüslerin peşinden koşmakta lazım hatta tabana kuvvet yürümekte ,en güzeli de yalnızlığınızı paylaşabileceğiniz mis gibi dostlar.

MACERA RUHUNUZDA OLSUN

Her Gün Yeni Bir Macera

İkincisi tavsiye mi ne dersin üniversitedesiniz. Kampüsü kendi halinizde ders çıkışı, derse giderken boş zamanlarınızda keşif yapınız. Emin olun siz neresi var gezeceğim ya dersiniz ama öyle yerler vardır ki şaşar kalırsınız. Her gün yolunuzu değiştirin. Farklı yollardan gidin. Yada okuduğunuz şehri keşfedin. Bulunması zor nimetler manzaralar göreceksiniz. Kendinize sadece sizin bildiğiniz, ağladığınız, güldüğünüz boş boş durduğunuz bir yer bulun. Bence kimse oraya götürülmemeli. Huzur bulduğunuz, düşündüğünüz, tek kalmanın hazzını yaşadığınız size özel bir yer orası. Bu size orayı bir dost haline getirecektir . Sonuçta insan her şeyi anlatamaz, tek yaşayacak duyguları olur yada olacaktır.

DÖNÜŞÜME BAŞLAMA ZAMANI

 Yepyeni bir hayata yepyeni bir şeyler lazım değil mi sizce de ? Çok büyük bir karar alın ve bu hayatınızda hiç yapmadığınız bir şey olsun. Artık o şekilde yada onunla yaşayın. Herkes sizde o farklılığı anlasın yada görsün. Mesela karakterinizde yada dış görünüşünde değişlik yapın. Ya da en basiti kendinize hayat felsefesi belirleyin. Bir şeyler sizi anlatsın. Bir tarzınız, amacınız olsun. İnsanlar sizi anlatırken onunla başlasın. Yada o söz sizi anlatsın. Bir yerlerde geçtiğinde insanlara sizi hatırlatsın. Çünkü derler ki özgün, doğal olmak, yaşam biçimine sahip olmak insanı değerli kılar.

ZAMANIN VE SİZİN ARANIZDAKİ KÖPRÜ “ANILAR”

   Üniversite bir anı defteriniz olmal.. Yazmayı sevmez misiniz o zaman kayıt alabilir, resim çekebilirsiniz. İsterseniz her türlü bir çözüm bulursunuz. Hatırlar unutuluyor geriye somutluk kalıyor. 1 sene öncesi hatta 1 hafta öncesi bambaşka olurken senelerce okuyacağınız bir sürece, döneme giriyorsunuz. İleri de evleneceksiniz yada dostlarınızla yeniden bir araya geleceksiniz. Anılardan bir demet saklamak istemez misiniz? Sanki çok uzun süreç gibi geliyor sizlere ama zaman çok hızlı ve siz daha ilk kazandığınız günü hatırlıyor olacaksınız. Arkadaşlarınızla görüştüğünüzde o gün biz bunu yapmıştık diyeceksiniz. Hem anılara bakıp hem de anlatırken yeniden o anları yaşayabileceksiniz. Zaman bilinmez neleri getirir demiş şair. Bilinmez. Sizleri var eden hayatta yaşadıklarınızdır. Ölünce bile sizi anılardan çıkarıp, yaşanılanlardan bahsedecekler. Zaman bir şekilde gelip geçiyor. Zamanın kıymeti eski gençlik fotoğraflara bakılıp nasılda eskide kalmış o günler demeden anlamalıyız. Güzel, sade ve değerli bir hayat yaşamak en güzelidir. Gerisi bir şekilde hallolur.

Üniversite kazananlar için tavsiyeler yazım bu şekilde. Spor yapınız, ,arkadaşlarınızla kafelere gidiniz, canlı müziklere gidilmeli, bir sürü kitap okunmalı, şehir şehir gezilmeli. Bunlar zaten sürecin getirdiği olağan durumlar. Umarım işe yarar bir takım güzel tavsiyeler vermişimdir.

Üniversite Kazananlar İçin Tavsiyeler
YÜZÜNÜZ HEP GÜLSÜN

10 Madde de Daha Verimli Bir Gün

İngilizce Kelime ve Kelime Grupları

Nomofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu